Serbska opowieść „Radosav. Poranna Mgła”

11 stycznia 2012

Dzisiaj nakładem wydawnictwa Centrala ukazuje się komiks serbskiego twórcy Borisa Stanića „Radosav. Poranna mgła”.

„Radosav” to historia dziadka autora, tytułowego Radosava. Boris Stanić stworzył opowieść uniwersalną, opartą na pewnych ogólnych wartościach, dotyczących nas wszystkich. Poznajemy m.in. historię młodego Radosava, który zimą 1947 roku został zasypany przez śnieżycę, albo jak podczas ciężkich prac w ramach bezpłatnych robót publicznych, z łopatą na ramieniu, zakochał się.

„Staram się opowiadać właśnie tak, jak on mi opowiadał” – pisze Boris Stanić. „Wiele wspólnych rodzinnych obiadów spędziliśmy na żartach i opowieściach o jego niesamowitych przygodach. Oczywiście rzeczywistość jest o wiele bardziej okrutna i gdyby ta książka opowiadała o prawdziwym życiu, jej strony ociekałyby krwią i potem. Życie dziadka nie było lekkie, ale on sam nie byłby Radosavem, gdyby w mrocznych chwilach nie dostrzegał piękna i powodów, aby podążać dalej. Wydawać by się mogło, że o jego charakterze zdecydowało imię. Cały był radosny! Nie było dla niego rzeczy niemożliwych. Pomagał każdemu i był wsparciem dla całej rodziny. Marzył o tym, aby starość spędzić na podróżach z naszą babcią Branką. Zmarł ze zmęczonym, ale także z pełnym radości sercem, i ja go teraz wysyłam w tę wymarzoną podróż.”

„Radosav” zdobył 3 miejsce na Ligatura Pitching 2011 w Poznaniu podczas serii spotkań wybranych spośród zgłoszeń artystów z międzynarodową komisją, która oceniała projekty celem publikacji najlepszych.

Boris Stanić to serbski rysownik i scenarzysta, który mieszka i tworzy w Pančevie. Studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych w Belgradzie. Miał okazję brać udział w wielu wystawach, warsztatach i koloniach artystycznych w Serbii, Włoszech, Algierii, Holandii i Polsce.

Zobacz przykładowe plansze z komiksu.

Do 31 stycznia „Radosava” można nabyć w promocyjnej cenie 29,90 zł na stronie wydawnictwa Centrala.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi