„Raj” ? pierwsza powieść Marty Guzowskiej bez wątków archeologicznych zapowiedziana na 3 kwietnia

19 marca 2019


3 kwietnia nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się nowy thriller psychologiczny Marty Guzowskiej zatytułowany „Raj”. To pierwsza książka w dorobku autorki, w której nie znajdziemy wątków związanych z archeologią.

„Staram się ciągle stawiać przed sobą nowe wyzwania, bo adrenalina podczas pisania jest mi potrzebna tak samo, jak wielbicielowi thrillerów podczas czytania” ? mówi Marta Guzowska. Dlatego też w nowej powieści pisarki zabraknie archeologii, która przez lata stała się jej znakiem rozpoznawczym. Akcja książki toczy się całkiem współcześnie, podczas otwarcia centrum handlowego o nazwie „Raj”, zaprojektowanego przez słynnych dekoratorów wnętrz i pełnego wszystkiego, o czym się marzy ? albo nie wiedziało, że marzy.

Ostatnia sobota przed długim majowym weekendem to doskonały czas na wielkie otwarcie. Właśnie tego dnia splatają się w centrum handlowym losy siedmiorga bohaterów. Każde z nich przyszło tam w innym celu, a ich intencje nie zawsze są dobre? Matka, córka i jej przyjaciółka, dwóch dilerów, złodziej i pracownik korporacji. I czające się zagrożenie. Sześcioro z nich spędza noc w galerii handlowej, siódme ogląda wydarzenia z zewnątrz. Dwoje jest przekonanych, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jedno chce zdobyć jak najwięcej lajków, inne pieniądze, ktoś coraz lepiej się bawi, a kto inny chce tylko wypełniać porządnie obowiązki. Każde z nich jest gotowe na wszystko, żeby osiągnąć cel. Nawet zabić.

Co zrobić, gdy raj zmieni się w piekło? Kiedy nie wiadomo, komu ufać? Kto dożyje poranka? I czym jest prawda? Wersją wydarzeń, którą za pomocą mediów społecznościowych można oznajmić światu? To pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w „Raju” Marty Guzowskiej.

Wydarzenia będziemy poznawać stopniowo z perspektywy siedmiorga bohaterów. „Pierwszy raz napisałam książkę, w której przedstawiałam te same lub następująco po sobie wydarzenia z punktu widzenia różnych osób, o bardzo odmiennej psychice. I bardzo mi się to podobało. Moim zdaniem największa przyjemność w pisaniu polega na porzuceniu własnego ego i staniu się bohaterem opowiadanej przez siebie historii” ? opowiada autorka.

Premiera thrillera psychologicznego Marty Guzowskiej, w którym ? zgodnie z zapowiedzią wydawnictwa Marginesy ? nic ani nikt nie jest tym, czym się wydaje, zapowiedziana jest na 3 kwietnia. Mieszkańcy Trójmiasta i okolic będą mogli nabyć powieść już w ostatni weekend marca podczas Gdańskich Targów Książki, które odbędą się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W sobotę 30 marca zaplanowano również spotkanie z autorką, które poprowadzi Anna Burzyńska.

fot. Wojciech Rudzki

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi