„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell – nowe, ilustrowane wydanie książki i audioserial

16 grudnia 2020

Klasyczna powieść „Przeminęło z wiatrem” autorstwa Margaret Mitchell doczekała się nowego wydania. Nakładem Albatrosa ukazała się edycja książki wzbogacona ilustracjami Anny Halarewicz. Audioteka z kolei przygotowała audioserial w interpretacji Danuty Stenki.

„Przeminęło z wiatrem” to wspaniały romans umiejscowiony w trakcie wojny secesyjnej na Południu Stanów Zjednoczonych. Ta niezwykła historia o kobiecej sile i determinacji robi wrażenie do dziś. Od momentu swojej literackiej premiery w 1936 roku powieść sprzedała się w setkach milionów egzemplarzy. Co roku nadal rozchodzą się dziesiątki tysięcy kopii na całym świecie. Książkę przetłumaczono na ponad 30 języków, z czego na polski trzykrotnie.

Nad swoją słynną powieścią Margaret Mitchell, felietonistka „Atlanta Journal”, pracowała przez dziesięć lat. Zaczęła, kiedy choroba przykuła ją do łóżka, a mąż kupił jej używaną przenośną maszynę do pisania. Wydane w 1936 roku „Przeminęło z wiatrem” przyniosło autorce rok później Nagrodę Pulitzera. Ikoniczny duet Scarlett O’Hara i Rhett Butler na zawsze zapisał się w historii literatury, ale też kina. Zachwyt nad książką był tak wielki, że Mitchell już miesiąc po premierze sprzedała prawa filmowe Davidowi O. Selznickowi, jednemu z największych producentów w historii Hollywood.

Filmowa adaptacja zrealizowana przez Victora Fleminga trafiła do kin w 1939 roku. Sukces przerósł najśmielsze oczekiwania. Melodramat wszech czasów z doskonałymi rolami Vivien Leigh i Clarka Gable’a zarobił ponad 400 milionów dolarów. Szacuje się, że do dziś sprzedano na niego ponad 200 milionów biletów. „Pomyślę o tym wszystkim jutro” czy „szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi” to kultowe cytaty, które zna niemal każdy miłośnik kina. Po zdobyciu tak dużej popularności Margaret Mitchell pracowała już wyłącznie honorowo w celach dobroczynnych (zaangażowała się m.in. w afroamerykański ruch na rzecz praw i kształcenia czarnych w jej rodzinnej Atlancie).

Nowa edycja książki opublikowana przez Wydawnictwo Albatros została wzbogacona o subtelne, ale zarazem wyraziste ilustracje stworzone przez artystkę Anna Halarewicz, znaną czytelniczkom „Twojego Stylu”, „Elle” czy „Glamour”. „Prace nad tymi ilustracjami były nie lada wyzwaniem. Taki klasyk aż onieśmiela! Pamiętałam kadry z filmu – to niesamowite, jak ich siła pozostała mi w głowie. Wiedziałam, że moje postacie muszą mieć twarze Vivien Leigh i Clarka Gable’a. Ilustracje stały się akwarelowymi 'stopklatkami’. Kolorystycznie najwięcej tam mojej ukochanej czerni z czerwienią, chociaż w przypadku akwareli ta czerń ma w sobie wiele niuansów, a jej połączenie z czerwienią stanowi idealne tło dla melodramatu” – komentuje Halarewicz.

Oprócz wydania książkowego przygotowano również audioserial w interpretacji Danuty Stenki. „Gdy Audioteka zaproponowała mi przeczytanie „Przeminęło z wiatrem” na potrzeby audioserialu, bardzo się ucieszyłam… ale też poczułam olbrzymią odpowiedzialność. To powieść, która wciąż ma wielu fanów na całym świecie, również w Polsce. Zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, żeby ich nie zawieść. Historię Scarlet znałam jedynie z filmu, więc cieszę się że miałam okazję odkryć ją na nowo, poznać w pełnym wymiarze. Mam nadzieję, że słuchacze – nawet ci, którzy dobrze znają 'Przeminęło z wiatrem’ – też znajdą dla siebie coś nowego w audioserialu” – wspomina aktorka.

Muzykę do audioserialu skomponował Mikołaj Majkusiak, który w tym roku odebrał Fryderyka dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia. „Wersja filmowa z 1939 roku nie miała charakterystycznego tematu muzycznego, który wszyscy kojarzyli by dziś z powieścią Mitchell. Powstała więc pokusa, żeby taki temat stworzyć od podstaw” – mówi kompozytor. „To było ogromne wyzwanie, bo to naprawdę olbrzymia powieść. Bardzo pomogła mi w tym wybitna skrzypaczka z Sinfonii Varsovii Zofia Endzelm-Iwańska. Ona gra wszystkie ważniejsze tematy w audioserialu, a zależało mi na tym, żeby właśnie skrzypce grały 'pierwsze skrzypce’ tej produkcji” – dodaje Majkusiak.

Pierwsze dwa z 28 odcinków audioserialu „Przeminęło z wiatrem” są już dostępne dla subskrybentów Audioteka Klub. Kolejne będą publikowane co tydzień w każdą środę. Poniżej możecie odsłuchać pierwszy z nich:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi