Premierowy utwór Radka Raka, pierwszy napisany po przyznaniu mu Nagrody Literackiej Nike, do przeczytania w Wolnych Lekturach

26 listopada 2020

Do grona współczesnych pisarzy i pisarek publikujących swoje premierowe teksty w Wolnych Lekturach dołączył właśnie Radek Rak, którego „Baśń o wężowym sercu” została w tym roku wyróżniona Nagrodą Literacką Nike i Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. Pierwszy tekst napisany po otrzymaniu tych wyróżnień nosi tytuł „Małe zwierzątka” i jest już dostępny dla Przyjaciół i Przyjaciółek Wolnych Lektur.

„Małe zwierzątka” to opowiadanie fantastyczne z motywami baśniowymi i mistycznym finałem, którego akcja osadzona została w realiach prowincjonalnej Polski po przemianach gospodarczych. Główny bohater ma niezwykle bliskie relacje ze zwierzętami niedrapieżnymi i niewielkimi, takimi jak myszy czy psy, ale już nie koty. Sam bowiem ma podobny do nich charakter: drapieżcom łatwo go zranić. Kryje jednak przez całe życie niezwykłą tajemnicę, niosącą zniszczenie i ocalenie zarazem.

Co się wydarzy, gdy gnębiony przez rówieśników i starszych wrażliwy chłopiec zostanie obdarzony zaufaniem futerkowych stworzonek? „Małe zwierzątka” to opowieść o polskiej prowincji, o szkole, literaturze i… myszach. Będzie Prezydent, Popiel, dziura w ziemi i – jak zapowiada tytuł – małe zwierzątka, szczególnie gryzonie. Czy więcej w tej historii baśni, kryminału, czy może horroru? O tym niech zdecydują czytelnicy.

Od 25 listopada przez najbliższe dwa miesiące opowiadanie Radka Raka dostępne będzie tylko dla członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur – inicjatywy zrzeszającej darczyńców wspierających finansowo działania tej internetowej biblioteki. Potem będą mogli przeczytać je wszyscy. O „Małych zwierzątkach” i nie tylko autor będzie opowiadał podczas spotkania autorskiego online, które odbędzie się 7 grudnia o godz. 18:30. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.

Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur dołączyć może każdy, kto przekaże darowiznę na Wolne Lektury. Po dokonaniu wpłaty otrzymuje się e-mail z linkiem, dzięki któremu można się zarejestrować w Towarzystwie i zalogować do biblioteki. Dostęp do przedpremierowych książek uzyskuje się po zalogowaniu. Darowizna jednorazowa uprawnia do 1 miesiąca dostępu. Darowiznę na Wolne Lektury można przekazać także przez aplikację mobilną dostępną na systemy Android i iOS.

Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur ma na celu częściowe uniezależnienie biblioteki od dotacji ze środków publicznych i zapewnienie jej możliwości utrzymania i poszerzenia dostępnych nieodpłatnie zbiorów. Osoby wspierające Wolne Lektury dotychczas uzyskały wcześniejszy dostęp do utworów napisanych przez Pawła Sołtysa, Julię Fiedorczuk, Magdalenę Tulli, Łukasza Orbitowskiego, Sylwię Chutnik i Subcomandante Marcosa w przekładzie Katarzyny Okrasko. Biblioteka zamierza kontynuować ten zwyczaj i co dwa miesiące udostępniać darczyńcom kolejne atrakcyjne nowości.

[am]
fot. Barbara Boroń-Rak
źródło: Wolne Lektury

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi