Premiera słuchowiska „Mapy czasu” na podstawie obozowych zapisków Anny Jachniny. Co zrobić, żeby otrzymać bezpłatnie płytę winylową?

19 grudnia 2019


W piątek 20 grudnia premierę będzie miało wyjątkowe wydawnictwo. „Mapy czasu” to słuchowisko oparte na obozowych zapiskach Anny Jachniny, które zostało zrealizowane przy udziale muzyków zespołów Variete, 3moonboys i Dubska, a także potomków autorki oraz dziennikarzy Radia PIK. Muzyczna opowieść ukaże się na płycie winylowej. Wydawnictwa tego nie będzie można kupić w sklepach. Istnieje jednak możliwość otrzymania go bezpłatnie po pokryciu jedynie kosztu przesyłki i spełnieniu jednego warunku reżysera słuchowiska.

„Mapy czasu” to eksperymentalne słuchowisko o Annie Jachninie, autorce słów do piosenki „Siekiera motyka”, uczestniczce ruchu oporu, więźniarce obozów Auschwizt-Birkenau i Ravensbrück. Anna napisała jeden z największych przebojów okupowanej stolicy, o czym dowiedzieliśmy się dopiero po jej śmierci; rodzina przypadkiem odnalazła dziennik ukryty w piwnicy. Na kartkach, zapisanych odręcznie, drobnym, nieco nerwowym pismem, utrwalono opowieść o czasach, które wydają się tak odległe, a jednak w jakiś niepokojący sposób pozostają wciąż w nas obecne.

Wstrząsające notatki z pobytu w obozie zagłady zostały udostępnione autorowi przez krewnych Jachniny i stanowią główną bazę struktury słuchowiska podzielonego ? co narzuca (i umożliwia) forma płyty analogowej ? na dwie części: stronę A i B. „Mapy czasu” są wędrówką pomiędzy czasem przeszłym a teraźniejszym, muzycznym sposobem na opowiedzenie historii o niezwykłej kobiecie.

Antek Jachna, Jarosław Hejmann i Wojciech Jachna podczas realizacji słuchowiska (fot. Agnieszka Karnowska).

Losy Jachniny były inspiracją do spotkania twórczego kilku artystów. Za scenariusz i reżyserię słuchowiska odpowiada Marcin Karnowski, muzyk m.in. Variete i 3moonboys, prozaik, autor książkowego reportażu o autorce „Siekiery motyki”. W stworzeniu muzyki wspomagali go Marek Maciejewski (Variete), Radosław Drwęcki (3moonboys) i Jarosław Hejmann (Dubska), a także Wojciech Jachna (Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope) i Antek Jachna, czyli wnuk i prawnuk Anny Jachniny. Odtwórcami głównych ról są Bogumiła Wresiło i Tomasz Kaźmierski, którzy na co dzień tworzą audycje w Radiu PIK.

Twórcy słuchowiska od początku planowali stworzyć wydawnictwo, w którym słowa, dźwięki, muzyka i materialna postać stanowią spójną całość. Płyta winylowa, na której ukaże się słuchowisko, nie będzie jednak na sprzedaż. Można ją dostać, składając zamówienie bezpośrednio u reżysera i pokrywając koszty wysyłki pocztowej. Ale to nie znaczy, że „Mapy czasu” są za darmo. Trzeba dać w zamian coś od siebie. Premierze wydawnictwa towarzyszy bowiem szczególna akcja korespondencyjna.

Marcin Karnowski, reżyser i scenarzysta słuchowiska, podczas rejestracji materiału dźwiękowego „Map czasu” (fot. Agnieszka Karnowska).

„Marzy mi się dobre zakończenie” ? opowiada reżyser słuchowiska, Marcin Karnowski. „Ponieważ czas w naszej opowieści ma znaczenie szczególne, aby otrzymać płytę, należy przesłać drobiazg z własnej 'mapy czasu’. Mile widziane stare zdjęcia z lat mniej lub bardziej odległych. A może kartki pocztowe?, utrwalone wspomnienia?, mały skrawek przeszłości? Proszę się nie obawiać, nie chcę pozbawiać nikogo rodzinnych pamiątek, wystarczą skany, kopie, zdjęcia. Kto wie, jeśli materiałów będzie sporo, być może powstanie z tego coś nowego; jest tu potencjał inspiracyjny. I znów, proszę się nie obawiać, niczego nie zamierzam udostępniać bez Państwa zgody, zapewniam. Będzie mi niezwykle miło otrzymać list w papierowej kopercie wraz z adresem do wysyłki. W wyjątkowych przypadkach, gdy poczta tradycyjna nie będzie możliwa, skorzystamy z formy elektronicznej”.

Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem słuchowiska „Mapy czasu” na płycie winylowej zapraszamy do kontaktu z reżyserem pod adresem mailowym: karnowski.marcin@gmail.com. Bydgoszczanie mogą uczynić to osobiście. 20 grudnia o godz. 18:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy, na której strychu nagrywano ścieżkę dźwiękową słuchowiska, odbędzie się premiera tego niezwykłego wydawnictwa.

[am]
Projekt „Mapy czasu” zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi