banner ad

Premiera na DVD drugiego sezonu serialu „Wielkie kłamstewka” opartego na powieści Liane Moriarty

13 lutego 2020


Serial HBO „Wielkie kłamstewka” oparty na bestsellerze Liane Moriarty podbił serca widzów na całym świecie. Produkcja z Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Laurą Dern i Zoë Kravitz o pozornie idealnym życiu na amerykańskich przedmieściach zdobyła 4 Złote Globy i 8 nagród Emmy. Drugi sezon serialu jest już dostępny na DVD.

W spokojnym, nadmorskim miasteczku Monterey, w stanie Kalifornia nic nie jest takie, jakim się wydaje. Zaślepione miłością matki, osiągający sukcesy mężowie, urocze dzieci, piękne domy. Jakie kłamstwa kryją się za pozorami ich perfekcyjnego życia? Pierwszy sezon serialu HBO ukazuje losy trzech bohaterek, których pozornie idealne życie zmienia się, gdy dochodzi do morderstwa. W drugim sezonie problemy jeszcze bardziej się piętrzą. „Piątka z Monterey”, czyli Celeste (Nicole Kidman), Madeline (Reese Witherspoon), Jane (Shailene Woodley), Renata (Laura Dern) i Bonnie (Zoë Kravitz) stara się poskładać rozbite życie, kiedy zjawia się matka męża Celeste (Meryl Streep) i chce poznać prawdę o śmierci syna.

„Wielkie kłamstewka” to serial HBO oparty na bestsellerowej powieści Liane Moriarty o tym samym tytule. Produkcja w przewrotny sposób podejmuje temat mitu perfekcyjnego amerykańskiego życia i sprzeczności, jakie kryją się za misternie skonstruowanymi fasadami domów, małżeństw, przyjaźni. Niewielka społeczność napędzana jest plotkami i nierównościami finansowymi, sekretami i zdradami, które wpływają na relacje między małżonkami, rodzicami i dziećmi, przyjaciółmi i sąsiadami.

W głównych rolach występują laureatka Oscara Reese Witherspoon („Spacer po linie”), nagrodzona Oscarem Nicole Kidman („Szczygieł”), Shailene Woodley („Spadkobiercy”), laureatka trzech Złotych Globów Laura Dern („Dzikość serca”), Zoë Kravitz („Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”), Adam Scott („Pakt z diabłem”), James Tupper (serial „Uwaga, faceci!”), Jeffrey Nordlinh („Sully”) oraz laureatka Oscara Meryl Streep („Dom dusz”, „Godziny”). Za reżyserię odpowiada laureatka Oscara Andrea Arnold („American Honey”). Autorem scenariusza jest wielokrotnie nominowany do nagrody Emmy David E. Kelley (seriale „Gdzie diabeł mówi dobranoc”, „Ally McBeal”).

„Moja przyjaciółka, producentka filmowa Bruna Papandrea, którą znam od czasów kiedy byliśmy nastolatkami, zadzwoniła kiedyś do mnie i powiedziała, że właśnie skończyła czytać fantastyczną książkę, na podstawie której można zrobić film lub serial. Przeczytałam ją w ciągu jednej nocy, a następnego dnia poleciałam do Australii, żeby spotkać się z jej autorką. Liane Moriarty zgodziła się sprzedać nam prawa do książki, ale pod jednym warunkiem, to ja miałam się wcielić w postać Celeste” – wspomina Nicole Kidman.

„Pomysł zekranizowania 'Wielkich kłamstewek’ wyszedł od Nicole Kidman i Reese Witherspoon. To one kupiły prawa do adaptacji powieści Liane Moriarty i to one zaprosiły mnie do współpracy przy serialu. Książka spodobała mi się od razu i bardzo się cieszę, że dostałem szansę napisania scenariusza na jej podstawie” – mówi David E. Kelley.

Choć David E. Kelley zaadaptował „Wielkie kłamstewka” od razu do formuły serialu, Nicole Kidman i Reese Witherspoon nie były początkowo przekonane, czy zekranizować książkę w ten sposób, dlatego nalegały na realizację pełnometrażowego filmu. Ostatecznie jednak wszyscy doszli do wniosku, że tylko wielogodzinna produkcja w odcinkach pozwoli im najlepiej zaadaptować powieść Liane Moriarty.

„Książka jest fantastycznie napisana, nie można się od niej oderwać podczas czytania. Ma fantastycznych bohaterów, a jednocześnie opowiada o ważnych i prawdziwych tematach. 'Wielkie kłamstewka’ są serialem ważnym również z tego powodu, że to jedna z nielicznych produkcji, za którą stoją w większości kobiety” – wyjaśnia Reese Witherspoon wcielająca się w serialu w postać Madeline.

„Wielkie kłamstewka” opowiadają o ważnych, a niekiedy bardzo dramatycznych sprawach. W scenariuszu nie brakuje takich wątków jak przemoc domowa i gwałt.

Pierwszy odcinek serialu miał swoją premierę w HBO 19 lutego 2017 roku i zgromadził przed telewizorami ponad milion odbiorców. Produkcja została entuzjastycznie przyjęta przez widzów i krytyków, czego potwierdzeniem są 4 Złote Globy i 8 nagród Emmy. Równie dużą popularnością cieszył się także drugi sezon serialu, który ukazał się właśnie na dwóch płytach DVD.

[am]
fot. i źródło: Galapagos Films

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film, premiery i zapowiedzi