banner ad

Premiera kryminału „Szczodre Gody”

15 grudnia 2011


Do księgarń trafił właśnie kryminał ?Szczodre Gody? najpopularniejszego obecnie duetu pisarskiego w Niemczech ? Klüpfel i Kobr.

Seria z bawarskim komisarzem Kluftingerem sprzedała się już w ponad 2,5-milionowym nakładzie, a kryminał ?Szczodre Gody? natychmiast po premierze zajął pierwsze miejsce na liście bestsellerów tygodnika ?Der Spiegel?.

Akcja kryminału rozgrywa się podczas tzw. ?Szczodrych Godów?. W bawarskiej tradycji jest to okres między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli. Według ludowych wierzeń w tym czasie mają miejsce dziwne i niesamowite zjawiska: otwiera się przestrzeń między światem żyjących a zaświatami, dusze zmarłych, demony i zjawy nawiedzają ziemię. Miejscem akcji jest region Allgäu, kraina na pograniczu Bawarii i Badenii-Wirtembergii, znana z bajkowych krajobrazów (m. in. z XIX-wiecznego zamku Neuschwanstein).

Komisarza Kluftingera można scharakteryzować jako mieszankę Herkulesa Poirota i Karla Valentina, znanego bawarskiego kabarecisty. Oglądany w codziennych sytuacjach wydaje się niezgułą i pantoflarzem z Bawarii, obżartuchem, który uwielbia kluseczki swojej żony, gra na bębenku w orkiestrze miejskiej i uznaje tylko miejscowe piwo. Kluftinger, ?Wallander z Allgäu?, wydaje się nienowoczesny i nieporadny, lecz jego niezawodna intuicja sprawia, że jest wyjątkowo skutecznym śledczym.

Twórczość Volkera Klüpfela i Michaela Kobra cechują genialne opisy życia Bawarczyków potraktowanych z przymrużeniem oka. Pisarze ? sami związani z okolicami Allgäu ? plastycznie oddają specyfikę tego regionu, a jednocześnie wyśmiewają stereotypy zakorzenione w umysłach jego mieszkańców.

Wszystkie książki z serii z Kluftingerem ? a powstało ich już sześć ? bardzo szybko zyskały rozgłos i uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. Tygodnik ?Der Spiegel? uznał autorów za najlepszy duet pisarski w Niemczech. Kryminał ?Szczodre Gody? zajął pierwsze miejsce na liście bestsellerów tego tygodnika. Na spotkania z Klüpfelem i Kobrem przychodzi bardzo liczna publiczność, a ich strona internetowa codziennie przyciąga setki fanów bawarskiego stróża prawa.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Akcent. Na styczeń 2012 roku planowana jest kolejna powieść z komisarzem Kluftingerem pt. ?Operacja Seegrund?.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi