Premiera kolejnej powieści Torego Renberga

11 lutego 2012


Wydawnictwo Akcent opublikowało kolejną powieść Torego Renberga. „Charlotte Isabel Hansen” to kontynuacja losów Jarlego Kleppa, bohatera znanego z „Człowieka, który pokochał Yngvego”.

Czy to naprawdę możliwe? Dziecko? Małe dziecko? Czyżby on, Jarle Klepp, miał dziecko? Jest 6 września 1997 roku. Jarle Klepp studiuje literaturoznawstwo na Uniwersytecie w Bergen. Dnie spędza na pisaniu pracy magisterskiej, a wieczory ? na alkoholowych imprezach w towarzystwie swoich intelektualnych znajomych, charyzmatycznego promotora oraz oszołamiająco pięknej i bogatej doktorantki, Herdis Snartemo, z którą pozostaje w bardzo luźnym erotycznym związku. Jego stylu życia na pewno nie można nazwać odpowiedzialnym. Do czasu…

Okazuje się bowiem, że Jarle zostaje wezwany przez policję do złożenia próbki krwi w celu potwierdzenia ojcostwa. Pozytywny wynik wykazuje, że ma niespełna siedmioletnią córkę z niejaką Anette Hansen. Charlotte Isabel, bo takie imiona nosi dziewczynka, jest owocem szalonej imprezy z czasów liceum, tej samej, której opis można znaleźć w powieści Człowiek, który pokochał Yngvego. Wkrótce Anette informuje Jarlego, że wyjeżdża na wakacje, a Charlotte Isabel przyleci do niego z Oslo, by wreszcie poznać swojego tatę. Oszołomiony Jarle zjawia się na lotnisku i staje oko w oko z siedmiolatką, która wywróci do góry nogami jego dotychczasowe studenckie życie.

Tore Renberg, autor książki, jest obecnie jednym z najpopularniejszych pisarzy norweskich i został okrzyknięty najlepszym pisarzem norweskim młodego pokolenia. Na podstawie „Charlotte Isabel Hansen”, a także na podstawie poprzedniej, nakręcono filmy. W obu ekranizacjach, podobnie jak w książkach, pojawiają się częste nawiązania do muzyki rockowej i punkrockowej, której słuchają bohaterowie. W ?Człowieku?? można było usłyszeć nawet kawałek ?Bo jo cie kochom? zespołu De Press.

Poniżej możecie zobaczyć trailer filmu „Jeg Reiser Alene”, który powstał na podstawie „Charlotte Isabel Hansen” i idealnie wprowadzi was w klimat książki:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi