Premiera biografii „Lars von Trier. Życie, filmy, fobie geniusza”

20 lipca 2016

Lars-von-Trier-biografia-premiera-1
Nakładem Wydawnictwa Bukowy Las, 20 lipca ukazała się książka „Życie, filmy, fobie geniusza” autorstwa Nilsa Thorsena, pierwsza wydana w Polsce biografia Larsa von Triera, słynnego duńskiego reżysera, ekscentryka i prowokatora.

Przez niemal rok dziennikarz „Politiken”, Nils Thorsen, towarzyszył Larsowi von Trierowi, rozmawiając z nim i z najważniejszymi osobami w jego życiu. W wyniku tych rozmów powstała nietuzinkowa biografia reżysera, która zainteresuje nie tylko ludzi pasjonujących się filmem. Każdy, kogo Lars von Trier i jego twórczość filmowa kiedykolwiek zaintrygowały czy zirytowały, oraz wszyscy ci, którzy chcieliby poznać bliżej zarówno filmy, jak i ich twórcę ? będą się delektowali tą lekturą. Nikomu bowiem nie udało się zbliżyć do von Triera bardziej niż autorowi tej książki, nikt też lepiej nie pokazał złożoności i oryginalności tego artysty i jego dzieła. I to w jakim stylu!

„To najbardziej kontrowersyjny duński artysta. Znamy go na wylot. Jego fobie, jego kamper, pigułki szczęścia, niemal rytualne już prowokacje. Mówimy, że jest lalkarzem, który umieszcza na scenie samego siebie i innych. Obserwator podejmujący ryzyko za pośrednictwem aktorów, których nakłania do przekraczania wszelkich granic. Egocentryczny, neurotyczny i oryginalny, ale zawsze jedynie na tyle, by móc zaistnieć w prasie. Dlatego gotów jest wykorzystać każdą okazję, by zabłysnąć skandalicznym incydentem czy werbalną gafą. Pochłonięty własnym mitem” – pisze o reżyserze Nils Thorsen.

Lars von Trier słynie z manipulowania drugimi – czy to będą widzowie, czy jego rozmówcy. „Brak zaufania do niego jest tak powszechny, że kiedy pracowałem nad tą książką, wielokrotnie pytano mnie, czy Trier rzeczywiście cierpi na zaburzenia lękowe, czy też je sobie wymyślił, żeby być bardziej interesującym. Wiele osób chciało też wiedzieć, jaki jest w bezpośrednim kontakcie, a gdy odpowiedź nie była zgodna z ich oczekiwaniami, wielokrotnie spotykałem się ze sceptyczną reakcją: 'Może tobą też manipulował?'” – wspomina we wstępie Thorsen.

Niektóre zamieszczone w tej książce opowieści są ogólnie znane, Lars von Trier przedstawiał je publicznie. Cześć z nich jest prawdą, część to mity. Wiele jest intrygującym połączeniem jednego i drugiego. Lars von Trier po raz pierwszy zdradza szczegóły swojego życia, mówi o swoich lękach, swoich filmach i swoich przemyśleniach, podczas gdy jego przyjaciele, koledzy i krytycy przedstawiają własne wersje wydarzeń, opowiadając o człowieku, którego uważa się za jednego z największych europejskich reżyserów filmowych wszech czasów.

Kiedy Trier był dwunastolatkiem, wystąpił w serialu telewizyjnym. Udzielił wówczas pewnemu tygodnikowi wywiadu, w którym z rozbrajającą szczerością powiedział o sobie: „Jestem geniuszem”. Dziennikarz odrzekł, że to mało prawdopodobne. Kto z nich miał rację? Książka Nilsa Thorsena pomoże wam znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Autor biografii będzie jednym z gości festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Spotkanie z Nilsem Thorsenem odbędzie się 29 lipca o godz. 21:30 we wrocławskiej klubokawiarni Barbara.

Biografia „Lars von Trier. Życie, filmy, fobie geniusza” ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Lars-von-Trier-biografia-premiera-2

fot. Christian Geisn?s/Zentropa Entertainments

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi