Powrót do Westeros. Pierwszy sezon „Rodu Smoka” na podstawie prozy George’a R.R. Martina dostępny na płytach 4K Ultra HD, Blu-ray i DVD

17 lutego 2023

„Ród smoka”, jeden z najbardziej wyczekiwanych i najczęściej komentowanych serialowych tytułów minionego roku zadebiutował na płytach 4K Ultra HD, Blu-ray i DVD. Produkcja po raz kolejny zabiera widzów do Westeros, gdzie osadzona była akcja „Gry o tron”.

Nim Westeros pogrążyło się w chaosie, na tronie zasiadał ród Targaryenów. W okresie swojego największego rozkwitu, Targaryenowie wraz z 17 smokami władali Siedmioma Królestwami. Ale na 200 lat przed wydarzeniami znanymi z „Gry o tron”, kiedy król Viserys (w tej roli Paddy Considine), dobry i szlachetny władca, decyduje, że po jego śmierci na żelaznym tronie zasiądzie kobieta, rozpoczyna się krwawa walka o władzę, znana później jako „taniec smoków”. To zapoczątkowało upadek rodu.

„Ród smoka” bazuje na opowiadania George’a R.R. Martina „Księżniczka i królowa” oraz „Książę łotrzyk”, które znalazły się później w książce „Ogień i krew”. Całość fabuły skupia się na sprawujących władzę Targaryenach i konfliktach między nimi. Serial wprowadza wiele nowych postaci, wśród których poza królewskim rodem pojawią się również przedstawiciele takich rodów jak Hightower oraz Velaryon, a także aż 9 smoków.

Akcja serialu rozgrywa się niecałe 200 lat przed wydarzeniami ukazanymi w „Grze o tron”. Sześcioma królestwami Westeros rządził wtedy od ponad stu lat ród Targaryenów (siódme – Dorne – miało zostać podbite dopiero za pół wieku). Ale śmierć króla Viserysa uruchamia lawinę zdarzeń, która doprowadzi do wybuchu krwawej wojny domowej. O władzę walczyć będą córka zmarłego króla, księżniczka Rhaenyra (w młodą Rhaenyrę wciela się Milly Alcock, w dorosłą – Emma D’Arcy) i jej przyrodni brat – Aegon (Tom Glynn-Carney), popierany przez królową-matkę Alicentę Targaryen z Hightowerów (Olivia Cooke).

„Ród smoka”, podobnie jak „Gra o tron”, w swobodny sposób czerpie inspiracje z wydarzeń historycznych. Sam George R.R. Martin przyznawał iż pomysł na „Grę o tron” zaczerpnął z Wojny Dwóch Róż. Natomiast „Ród smoka” jest oparty na wcześniejszych wydarzeniach z dziejów Anglii. „Podkradałem dość swobodnie z okresu zwanego Anarchią” – przyznał autor „Gry o tron”. „Inspiruję się historią, biorę z niej pewne elementy i podkręcam je na jedenastkę” – dodał.

Pierwszy sezon serialu wzbudził wielkie emocje, a już teraz wiemy, że powstanie kolejny. Prequel „Gry o tron” zadebiutował właśnie na płytach 4K Ultra HD, Blu-ray i DVD. Wydawnictwo w każdym z tych formatów zawiera ponad godzinę materiałów dodatkowych, na które składają się:

  • „Powrót do Siedmiu Królestw” – refleksje nad spuścizną „Gry o tron” i powiązaniami z „Rodem smoka”,
  • „Witajcie w Westeros” z udziałem Ryana Condala, Miguela Sapochnika oraz George’a R.R. Martina,
  • „Nowe panowanie”,
  • „Przed tańcem” – ilustrowana historia z udziałem George’a R.R. Martina,
  • „Potęga wielkich rodów”,
  • Znajome miejsce,
  • Bohaterowie serialu.

Kompletny sezon pierwszy „Rodu Smoka” ukazał się na płytach pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi