Powrót do Prowansji w ?Czasie tajemnic? Marcela Pagnola

3 grudnia 2011


Marcel Pagnol kolejny raz zaprasza nas do swojej ukochanej Prowansji! 7 grudnia, nakładem wydawnictwa Esprit, ukaże się ?Czas tajemnic? czyli trzecia część autobiograficznego cyklu Pagnola, ?Wspomnienia z dzieciństwa?.

Marcel Pagnol ? francuski pisarz, dramaturg i reżyser filmowy, a także twórca pierwszego profesjonalnego studia filmowego we Francji ? prawie całe dzieciństwo spędził w Marsylii, na południu Francji. Niezwykła atmosfera tego miejsca odcisnęła swoje piętno na jego pogodnej, można by rzec słonecznej twórczości.

Mimo, że Pagnol zajmował się głównie twórczością dramatyczną oraz filmową (w 1946 roku został nawet pierwszym filmowcem przyjętym do grona Akademii Francuskiej), to chyba największą popularność przyniosły mu, pisane pod koniec życia, teksty autobiograficzne. Zostały one zebrane w cyklu ?Wspomnienia z dzieciństwa?, który przyrównuje się do słynnej serii książeczek o przygodach „Mikołajka” René Gościnnego. Nawet okładki do wspomnianych tekstów projektował nie kto inny, jak sam Jean-Jacques Sempé. Pagnol adresuje jednak swoje dzieła do nieco starszych czytelników niż twórca ?Mikołajka?, z humorem i charakterystyczną lekkością pióra przenosząc ich w atmosferę pogodnej Prowansji.

Jak do tej pory, za sprawą Esprita, ukazały się w Polsce w jednym wydaniu dwie pierwsze części cyklu (?Chwała mojego ojca? i ?Zamek mojej matki?) traktujące o przygodach małego Marcela w Prowansji. Wraz z autorem wkraczamy do magicznej krainy dzieciństwa, śledzimy przygody małego bohatera: pierwsze wakacje na wzgórzach, pierwsza przyjaźń, pierwsze polowanie, rodzinne sprzeczki i tajemnice. Mały Marcel razem z ojcem i wujem tropi kuropatwy skalne,, buduje pułapki ze swoim przyjacielem Lili i planuje wielką ucieczkę, która ma uwolnić go od zbliżającej się wielkimi krokami szkoły.

Na grudzień wydawnictwo Esprit przygotowuje dla fanów francuskiego pisarza kolejną, trzecią część ?Wspomnień z dzieciństwa?, czyli ?Czas tajemnic?. To zabawna, ciepła i wzruszająca opowieść o znanych z poprzednich dwóch części bohaterach ? i o całkiem nowych, barwnych postaciach! Pozornie w życiu dorastającego Marcela niewiele się zmieniło, a jednak… Jego ukochany przyjaciel Lili nie może już całymi dniami wędrować z nim po wzgórzach wśród ogłuszającej muzyki cykad, ponieważ pomaga w pracy swojemu ojcu. Zaś sam Marcel poznaje Izabellę – i przeżywa swoje pierwsze młodzieńcze zauroczenie. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny ? Marcel ma rozpocząć naukę w liceum i jako ambitny młodzieniec chce przynieść chlubę ojcu-nauczycielowi. Nie spodziewa się jednak, jak trudno będzie wdrożyć się w nowe zasady – i nauczyć się je łamać bez ponoszenia kary… Spodoba się miłośnikom pięknej Prowansji oraz niepowtarzalnego, humorystycznego stylu autora.

Premiera ?Czasu tajemnic? 7 grudnia 2011.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment powieści ?Czas tajemnic?.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać biografię Marcela Pagnola.

Zobacz polski profil Marcela Pagnola na Facebooku.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi