„Poszukiwana” Deana Koontza – opowieść o dziewczynie, która powiedziała śmierci „nie”
Nakładem wydawnictwa Replika ukazała się nowa powieść Deana Koontza. „Poszukiwana” to mroczny kryminał psychologiczny z elementami grozy i niesamowitości, który opowiada o fascynującej bohaterce wplątanej w zawiłą historię naszpikowaną zwrotami akcjami.
Bibi Blair jest energiczną i wesołą dwudziestodwulatką, która zarabia na życie jako pisarka. Pewnego razu, gdy próbuje popracować nad nieukończonym od kilku tygodni opowiadaniem, z przerażeniem odnotowuje, że straciła czucie w palcach. Na dodatek w ustach pojawił się nieprzyjemny posmak, którego nie sposób się pozbyć. W szpitalu natychmiast rozpoczęto przeprowadzać badania. Tomografia komputerowa mózgu, krew, rentgen klatki piersiowej, potem kolejny rezonans. Wyniki okazują się najgorsze z możliwych: glejakowatość mózgu, nowotwór jest w mocno zaawansowanym stadium. Lekarz informuje dziewczynę, że pozostał jej najwyżej rok życia. Jak przystało na niepoprawną optymistkę, odpowiedź Bibi brzmi: „Naprawdę tylko jeden? Zobaczymy”.
Zaczynają się wyczerpujące chemioterapie i napromienianie. W nocy, kiedy dziewczyna budzi się w szpitalnym łóżku, do jej pokoju zagląda mężczyzna z golden retrieverem na smyczy. Otumaniona lekami Bibi myśli, że to terapeuta z czworonogiem próbujący podnosić na duchu chorych i przygnębionych. Pies polizał ją po dłoni, w której straciła czucie, a chwilę później wraz ze swym opiekunem opuścił pomieszczenie. Bibi budzi się następnego ranka i jest pewna, że coś się zmieniło. Mrowienie ustało, ból i zawroty głowy zniknęły, a w ustach brak ohydnego posmaku. Lekarze nie mogą wyjść ze zdumienia, gdy okazuje się, że Bibi wyzdrowiała. Guzy potrafią pękać, są wchłaniane, ale nie ten rak. Glejak nie daje żadnych szans. Poszukiwania mężczyzny z psem, który rzekomo odwiedził pokój w nocy, również nie przynoszą rezultatów, chociaż kamery monitoringu zarejestrowały jego obecność na piętrze (i tylko tam).
Szczęśliwi rodzice próbują za wszelką cenę dowiedzieć się, dlaczego ich córce udało się uniknąć śmierci. W tym celu organizują jej spotkanie z wróżbitką. Podczas tajemniczego rytuału scrabblemancji Bibi odkrywa, że uratowano ją przed rakiem z konkretnego powodu. Ma ocalić kogoś innego. Kogoś o nazwisku Ashley Bell… Ale ocalić przed czym? Przed kim? I kim jest owa Ashley Bell? Odnalezienie nieznajomej staje się dla Bibi obsesją. Wkracza na drogę pełną niebezpieczeństw, zarówno nadprzyrodzonych, jak i zupełnie namacalnych.
Pomysł na powieść narodził się, gdy Koontz przeczytał list od przyjaciela, u którego zdiagnozowano glejakowatość mózgu, rzadką i śmiertelną odmianę raka. Mężczyzna pisał, że choć lekarze dawali mu tylko rok życia, udało mu się już przeżyć dwa razy dłużej i wciąż się nie poddaje. Koontz pomyślał: „Czy nie byłoby miło napisać historię, w której ktoś jest skazany na coś takiego, ale mimo wszystko nie jest na to skazany?”. Aby zdystansować się od osobistych odczuć, główną bohaterką powieści uczynił młodą i odważną pisarkę. „W chwili, gdy usłyszałem, jak mówi w mojej głowie 'Zobaczymy’, Bibi stała się dla mnie żywą osobą” – wyjawia Koontz.
„Poszukiwana” to powieść o sile wyobraźni. „Spędziłem całe życie z książkami. Książki przeobraziły moje życie – nie tylko jako dorosłego człowieka, gdy stałem się pisarzem, ale też kiedy byłem dzieckiem w domu, w którym dominowała bieda i skłonny do przemocy ojciec-alkoholik. Książki pokazały mi, że można przeżyć życie w inny sposób. Może to wydawać się dziwne, ale kiedy jesteś dzieckiem i znajdujesz się w takim środowisku, z jakiegoś powodu myślisz, że w innych domach za zamkniętymi drzwiami jest tak samo. A potem w pewnym momencie zaczynasz zdawać sobie sprawę, że to nieprawda. Książki spełniły więc rolę edukacyjną, pokazując mi, że można przeżyć swoje życie na wiele innych, lepszych sposobów” – tłumaczy Koontz. „Postanowiłem więc napisać powieść, która skupi się na kwestii książek, tym, jak kształtują nasze życie, jak wyobraźnia kształtuje życie, jak korzystamy z niej w dobrym i złym celu, a czasami używamy do oszukiwania samych siebie. Ta książka porusza kwestię prawdy, oszustwa i samooszukiwania. Myślę, że to nowy sposób na pisanie o tematach, które poruszałem wcześniej”.
Powieść „Poszukiwana” Deana Koontza w przekładzie Jacka Spólnego ukazała się nakładem wydawnictwa Replika.
[am]
W materiale wykorzystano wypowiedzi pisarza dla BookPage i The Rumpus
Kategoria: premiery i zapowiedzi