Polscy artyści w wydawnictwie Centrala

4 października 2012

Z okazji rozpoczynającego się jutro 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi wydawnictwo Centrala przygotowało cztery premierowe pozycje polskich artystów.

Marzena Sowa i Sandrine Revel „Dzieci i ludzie”

Najnowszy komiks Marzeny Sowy, jedynej Polki nominowanej do nagrody Eisnera, wspaniale zilustrowany przez Sandrine Revel, to opowieść o dorastaniu w czasach stalinowskiej Polski lat 50. XX wieku. Ten album to nie tyle lekcja historii, ile propozycja mądrego dialogu z Mnemosyne, opiekunką pamięci. W losach Wiktora, Agaty i ich klasowych przyjaciół, w postawach pisarza Górskiego, dyrektora szkoły i nauczycielki Marii ? przegląda się codzienność ?świata w przebudowie?, którego mieszkańcom odebrano możliwość jednoznacznego rozumienia takich wartości, jak wolność i prawda. Z rozłamu między porządkiem życia oficjalnego, fasadowego, i życia prywatnego, utajonego, ale ocalającego autentyzm myśli i słów ? wyłania się teatrum komunistycznej rzeczywistości, siermiężnej i skomplikowanej. W takim świecie dziecięca niewinność z największego skarbu może przeistoczyć się w towar albo zakładnika systemu. Łatwo o rozstrojenie moralnego kompasu tam, gdzie władza walutą obiegową czyni strach, a słowo ?towarzysz? nie opisuje żadnego stopnia zażyłości, gdzie przybiera się maski i przymierza polityczne uniformy oraz gra się w przeinaczenia i kataloguje kłamstwa. W tych warunkach głos sprzeciwu wyartykułowany przez ojca Wiktora oznacza podjęcie walki z najgorszą z chorób ? paraliżem sumienia. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Olga Wróbel „Ciemna strona księżyca”

Debiutancki komiks polskiej rysowniczki. „Ciemna strona księżyca” to pamiętnik ciążowy, którego autorka obiecała sobie nie rysować, konfrontacja popkulturowych klisz, ludowych mądrości i zbiorowych wyobrażeń z codziennością trzech trymestrów, zbiór impresji ułożonych luźno w trzy rozdziały. To także prywatny manifest, głoszący, że prawdziwe zmiany nie mogą być narzucone z zewnątrz i nawet szykując się do najbardziej uniwersalnej roli świata, można nadal pisać własnoręcznie swoje kwestie. „W tej książce człowiek, kobieta, przygląda się dziewięciu miesiącom ze swojego życia, czasowi szczególnemu, kiedy to nosi w brzuchu innego człowieka. I nic nie jest tu oczywiste ani gładko nie idzie. Wręcz przeciwnie: wiele sytuacji nagle odsłania swój absurd, inne komizm, a są tu też takie, które budzą prawdziwą grozę” – mówi o komiksie Olga Tokarczuk. „(Autorka) potrafiła znaleźć naprawdę dobry punkt widzenia na ten dziwny czas, jakim jest ciąża, i szczerze i dowcipnie opowiedzieć go innym.” (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Jutro, tj. w piątek o godz. 10.40 Olga Wróbel będzie gościem w programie Dzień dobry TVN, gdzie opowie o swoim ciążowym komiksie.

Szaweł Płóciennik i Sławomir Gołaszewski „Moja terapia”

Wspólny album Sławomira Gołaszewskiego, postaci kultowej i niezwykle zasłużonej dla polskiej kultury alternatywnej, oraz Szawła Płóciennika, rysownika komiksowego, autora noweli graficznej „Sprane dżinsy i sztama”. „Jeżeli jest jakiś pomost, który łączy światy kultury alternatywnej ? ten dzisiejszy, i te sprzed dekad ? punkowy, hippisowski, Clashowski, Greatful Deadowski, świat Grotowskiego? Jeżeli taki most się buduje, to ’Moja terapia’ jest jego filarem i zarazem kamieniem węgielnym” – mówi o komiksie Robert Brylewski (Brygada Kryzys, Izrael). (więcej o komiksie)

Zeszyty Komiksowe # 14 – Michał „Śledziu” Śledziński

Bohaterem 14 numeru Zeszytów Komiksowych jest Michał „Śledziu” Śledziński – „pomnik, który chodzi”, czyli jedna z najważniejszych postaci współczesnej sceny komiksowej w naszym kraju. Współzałożony przez niego magazyn „Produkt” był lokomotywą odnowy komiksu po zapaści drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych. Po zamknięciu tego magazynu i w odróżnieniu od wielu swoich redakcyjnych kolegów Śledziu kontynuuje komiksową karierę, regularnie publikując albumy, cechujące się świeżym spojrzeniem na otaczającą go rzeczywistość, oryginalnym ujęciem tematyki oraz stylem – charakterystycznym i niedającym się pomylić z żadnym innym. Śledziu jest też aktywny w blogosferze, gdzie jego głos można śmiało uznać za jeden z najbardziej opiniotwórczych.

Wszystkie powyższe tytuły są już dostępne do kupienia na stronie internetowej wydawnictwa.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi