„Pokora” – nowa powieść Szczepana Twardocha zapowiedziana na 16 września

18 czerwca 2020

Nowa powieść Szczepana Twardocha zatytułowana „Pokora” ukaże się 16 września nakładem Wydawnictwa Literackiego. W ujawnienie tytułu i okładki książki zaangażowane zostały znane osobistości ceniące twórczość pisarza i których działalność jest autorowi bliska.

Nowa powieść Twardocha rozpoczyna się z końcem I wojny światowej. 11 listopada 1918 roku leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył. La Belle Époque umarła w wojennych okopach. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji przetaczającej się przez pokonane Niemcy. Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe.

„Piszę takie powieści, jakie sam chciałbym czytać: rozległe, wielogłosowe i wielotematyczne. I taka chyba jest 'Pokora’, taki jest obraz George’a Grosza, który zdobi jej okładkę. 'Pokora’ opowiada o władzy i uległości, o cenie, jaką płaci się, walcząc o własną godność, opowiada o wojnie i o następującej po niej rewolucji na ulicach Berlina i Górnego Śląska, o klasowych niepokojach i o erotycznym napięciu w czasach płynnej, rozedrganej rzeczywistości. Akcja 'Pokory’ dzieje się sto lat temu, zacząłem ją pisać w kwietniu 2019 roku, a jednak wydaje mi się, że jest to powieść właśnie na takie czasy, w jakich przyszło nam żyć” – mówi Szczepan Twardoch.

Tytuł, okładka oraz data premiery zostały ujawnione podczas specjalnej akcji. Od poniedziałku, 15 czerwca, w social mediach ambasadorów zaproszonych do współpracy pojawiały się zagadkowe grafiki z hasłem „Pokora” oraz enigmatycznym opisem: „Nie masz już nade mną władzy”. Dziś już wiadomo, że „Pokora” to tytuł powieści, z kolei słowa „Nie masz już nade mną władzy” to tytuł ostatniego rozdziału książki. W akcji udział wzięli: Aleksander Baron, Anna Gacek, Agnieszka Grochowska, Maciej Kawulski, Zuza Krajewska, Martin Lewandowski, Łukasz Orbitowski, Tomasz Majewski, Karolina Owczarz, Pezet, Dawid Podsiadło, Grzegorz Sobieszek, Sokół i Borys Szyc.

„Szczepan Twardoch to marka sama w sobie i każda jego nowa powieść wzbudza olbrzymie zainteresowanie. 'Pokora’ ma jednak szczególne znaczenie. To literackie paliwo, na które czeka cały rynek: księgarnie, czytelnicy dobrej literatury, krytycy i publicyści. Wydanie tej powieści ogłaszamy w trakcie pandemii, która z pewnością poważnie osłabiła rynek książki, czytelnicy też mają już prawo tęsknić do dużych literackich wydarzeń. Dlatego właśnie potrzebujemy 'Pokory’. To najlepsza książka na nowe czasy, o ogromnym czytelniczym potencjale, a jednocześnie świetnie napisana i stawiająca wiele aktualnych pytań. Jest na co czekać” – komentuje Marcin Baniak, dyrektor promocji w Wydawnictwie Literackim.

„Pokora” będzie miała premierę 16 września. Tego samego dnia ukaże się niemieckie wydanie „Królestwa” – głośna kontynuacja „Króla”, świetnie przyjętego w tym roku przez krytyków w Stanach Zjednoczonych.

[am]
fot. i źródło: Wydawnictwo Literackie

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi