„Poeta, strażnik i więzień” – koreańska odpowiedź na „Cień wiatru” i „Skazanych na Shawshank”

13 września 2016

poeta-straznik-wiezien-premiera
14 września nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść koreańskiego pisarza Junga-Myunga Lee, którą powinni polubić wielbiciele „Cienia wiatru” i „Skazanych na Shawshank”. „Poeta, strażnik i więzień” to wciągający kryminał zainspirowany autentycznymi wydarzeniami oraz dramatyczna opowieść o utraconej wolności i człowieczeństwie w najmroczniejszych czasach.

Akcja powieści rozgrywa się w zakładzie karnym w Fukuoce w 1944 roku, gdzie trzech wrogów zostaje połączonych przez miłość do poezji. Na rozkaz przełożonych Yuichi Watanabe, młody strażnik z pasją do czytania, ma przeprowadzić śledztwo. Ofiarą morderstwa jest Sugiyama, także strażnik, którego społeczność więzienna się bała i którym pogardzała. Już na początku dochodzenia do popełnienia zbrodni przyznaje się jeden z osadzonych, ale Watanabe mu nie wierzy.

Badając przebieg wydarzeń z ostatnich kilku miesięcy, Watanabe odkrywa, co dzieje się w tym pełnym przemocy mrocznym zakładzie, z którego prawie nikt nie wychodzi żywy. Poznaje prawdę o człowieku, który zrobi wszystko, żeby tylko wydostać się na wolność wykopanym własnoręcznie tunelem, prawdę o naczelniku, którego chciwość nie zna granic, i o małej dziewczynce z latawcem oraz jej dziwnym przyjacielu. I prawdę o Yunie Dong-ju, utalentowanym poecie, którego wiersze są tak piękne i czułe, że trafiają do najtwardszych serc.

Wojna zmierza powoli do końca, na więzienie coraz częściej spadają bomby i Watanabe dochodzi do wniosku, że musi ochronić młodego poetę i to za wszelką cenę. Ta decyzja oznacza powrót do śledztwa, które ujawni przerażającą prawdę.

„Poeta, strażnik i więzień” to powieść o sile literatury, o tym jak sztuka potrafi dawać wybawienie i stawać ponad politycznymi reżimami. Warto dodać, że książka ma charakter quasi biograficzny, bowiem jej fabuła oparta jest na życiorysie niebywale popularnego w Korei poety Yun-Dong-ju. Tragicznie zmarły w więzieniu, w wieku 27 lat artysta uznawany był za jednego z najbardziej utalentowanych koreańskich twórców.

Powieść, która odsłania mało znany w Europie element historii, porównywana jest do „Cienia wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna i „Skazanych na Shawshank” Stephena Kinga. „Można powiedzieć, że ma to sens” – przyznaje autor Lee Jung-Myung. „Myślę, że w każdej z tych książek występują wspólne tematy, ale 'Poeta, strażnik i więzień’ porusza także inne zagadnienia. To opowieść o milczeniu i ofiarach, zbrodni i karze, humanitaryzmie i barbarzyństwie”. Lee Jung-Myung ma nadzieję, że jego książka będzie stanowiła dla czytelników „pocieszenie i ukojenie” w „okrutnym świecie”. „Bohaterowie są do siebie wrogo nastawieni, ale na końcu powieści razem stawiają czoła okrucieństwu. Oni nie mają nic oprócz poezji i muzyki w konfrontacji z pistoletami i nożami”.

Powieść „Poeta, strażnik i więzień” ukaże się 14 września dzięki wydawnictwu Świat Książki. Booklips.pl objął książkę patronatem medialnym.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi