banner ad

Pierwszy wywiad rzeka z Jerzym Pilchem w lutym w księgarniach

13 grudnia 2015

Zawsze-nie-ma-nigdy_zapowiedz
4 lutego do księgarń trafi książka „Zawsze nie ma nigdy”. To zbiór rozmów, jakie z Jerzym Pilchem przeprowadziła Ewelina Pietrowiak. Publikacja ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

W „Zawsze nie ma nigdy” Jerzy Pilch, mistrz opowiadania, którego styl i poczucie humoru czytelnicy rozpoznają bez pudła, wraca do wiślańskich i krakowskich czasów, do studiów, pracy w „Tygodniku Powszechnym”, przeprowadzki do Warszawy. Za bohatera opowieści często wybiera szczegół, biurko, pudełka czy ołówki, niemo przypatrujące się burzliwym kolejom Pilchowego żywota.

To przejmujące sprawozdanie z życia, jak na Pilcha przystało, przesiąknięte jest miłością do literatury, pisania, czytania, do pisarzy i pisarek wreszcie.

Wywiad ten pozwala też się przekonać, jak prawdziwe jest obiegowe powiedzenie ? tyle że w odwróconej wersji ? że na inteligentne pytanie padnie inteligentna odpowiedź. Ewelina Pietrowiak ? reżyserka teatralna i operowa, scenografka ? okazuje się wytrawnym rozmówcą. Pyta o rzeczy ważkie i banalne, podnosi kwestie filozoficzne i podpytuje o bieżące wydarzenia. Wydobywa z Pilcha tę gorzką intymność, która zachwyca i przejmuje każdego, kto miał okazję się z nim zetknąć.

Osiągnięcie tego jest z pewnością możliwe również dzięki temu, że Ewelina Pietrowiak sama odegrała szczególną rolę w życiu Jerzego Pilcha. Jak donosi „Głos Szczeciński”, przed laty, jako wielbicielka talentu pisarza, napisała do niego list, który dał początek ich związkowi. Miłość nie przetrwała, ale relacje przyjacielskie – jak najbardziej. A z kim rozmawia się lepiej, jak nie z zaprzyjaźnioną osobą?

„Zawsze nie ma nigdy” to nie tylko świetna lektura, obowiązkowa dla fanów Pilchowej frazy, ale też prawdziwy album. Książka zawiera kilkadziesiąt nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii ? z czasów studenckich, okresu krakowskiego, warszawskiego i oczywiście z dzieciństwa. Na zdjęciu załączonym u góry i na okładce pierwsza z nich ? mały Jurek jest pochłonięty dziełem wstrząsającym i ostatecznym, czyli numerem „Przeglądu Sportowego”.

Zawsze-nie-ma-nigdy_okladka

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi