Pierwsze polskie wydanie „Niespodziewanych stronic” Julio Cortázara

14 marca 2013


6 marca dzięki wydawnictwu Muza do księgarń trafił wyjątkowy prezent dla wielbicieli Julio Cortázara, którzy dawno już przeczytali wszystko, co Wielki Kronopio kiedykolwiek napisał – zbiór nieznanych wcześniej tekstów autora zebranych w tomie „Niespodziewane stronice”.

23 grudnia 2006 roku Carlos Alvarez Garriga, doktor filologii i znawca twórczości pisarza, tuż przed wyjazdem do Paryża otrzymał niespodziewany telefon. Dzwoniła Aurora Bernardez, wdowa po Julio Cortázarze, z informacją, że w dawno zapomnianej komodzie odkryła „jakieś papiery” zmarłego w 1984 roku pisarza. „Chciałabym ci je pokazać, Julio” – powiedziała. Garriga natychmiast pojechał do kobiety. Ku swojemu zaskoczeniu zobaczył, że „jakieś papiery” to zbiór blisko 500 stron rękopisów, z czego wiele było dotąd niepublikowanych.

Przez trzy lata wdowa po pisarzu i Carlos Alvarez Garriga pieczołowicie porządkowali materiały i przygotowali je do druku. Na tom, który nazwano odpowiednio do zawartości „Niespodziewane stronice” złożyły się utwory pisane na przestrzeni 46 lat: trzy najstarsze pochodzą z roku 1938 (Cortázar miał wtedy 24 lata), ostatni zaś powstał w 1984 roku na krótko przed śmiercią pisarza. Wśród opublikowanych materiałów znajdziemy nie tylko opowiadania, ale również nieznany rozdział „Książki dla Manuela”, który nie trafił ostatecznie do powieści, bo Cortázar uznał go za zbędny i przepełniony erotyką. Zbiór uzupełniają cztery autowywiady i trzy wiersze.

W takich sytuacjach zawsze pojawiają się pytania o wymiar etyczny podobnych przedsięwzięć – czy powinno się publikować materiały, których autor nie opublikował za życia. Garriga uważa, że w tym przypadku podobne dyskusje nie mają sensu, gdyż Cortázar dał Aurorze pełnomocnictwo do decydowania o ewentualnej publikacji manuskryptów. Kilka lat przed śmiercią pisarz wybrał się w ryzykowną podróż do Nikaragui. Wysłał wtedy do swej pierwszej żony list, w którym napisał: „Jeśli nie wrócę, możesz wziąć moje papiery i zrobić z nimi to, co uznasz za stosowne”.

Aurora Bernardez postąpiła zgodnie z sugestią pisarza, dzięki czemu otrzymujemy rzadką okazję jednoczesnego obcowania z tekstami Cortázara będącego dopiero na początku literackiej drogi i pisarza już w pełni świadomego tego, co i jak pragnie czytelnikowi przekazać. Szczerość i głębokie zaangażowanie autora we wszystko, o czym pisze, wieczny młodzieńczy idealizm, doskonała znajomość ludzkiej psychiki, wnikliwość obserwacji, specyficzny i przewrotny humor, zabawy językowe, które od zawsze z radością uprawiał ? zgodnie z zapowiedzią wydawcy całe to bogactwo odnajdziemy od 6 marca w „Niespodziewanych stronicach”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi