Pierwsze polskie wydanie jedynej sztuki teatralnej Virginii Woolf

15 maja 2013

Woolf "Freshwater" - premiera
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak zapowiedział na czerwiec publikację „Freshwater”, jedynej sztuki teatralnej autorstwa angielskiej pisarki Virginii Woolf.

W swojej trzyaktowej komedii Woolf portretuje najsłynniejszą fotografkę epoki wiktoriańskiej, swoją cioteczną babkę, Julię Margaret Cameron (1815?1879). Fabuła utworu opiera się na ścisłych faktach historycznych. Państwo Cameronowie czekają w swym domu na dowóz trumien, które zamierzają zabrać ze sobą do Indii. Oboje spodziewają się tam umrzeć, a że trumien w Indiach zapewne nie ma, więc ich ciałom groziłoby pożarcie przez termity. Czekając na transport trumien, wraz ze swoimi gośćmi zajmują się uprawianiem sztuki. Awantura zaczyna się, gdy znudzona pozowaniem nieletnia żona jednego ze znajomych, siedemdziesięcioletniego malarza George’a Wattsa, opuszcza dom, aby spotkać się z przystojnym oficerem marynarki.

„Freshwater” to skrząca się ciętym dowcipem i językową maestrią farsa napisana przez Woolf na użytek domowego teatru i wystawiona tylko raz, w gwiazdorskim składzie artystów z grupy Bloomsbury. Pierwsza wersja tekstu powstała w 1923 roku, a następnie została zmieniona pod kątem przedstawienia w 1935 roku. „Sztuka jest raczej bzdurna, ale nie mam zamiaru przejmować się, czy zrobię dobre wrażenie jako dramatopisarka” – zanotowała Woolf, gdy trwały ostatnie przygotowania do wystawienia.

Przez 18 lat po śmierci pisarki tekst uchodził za zapomniany. Maszynopis „Freshwater” odnaleziono wśród papierów Woolf dopiero w 1969 roku, po śmierci jej męża Leonarda. Po raz pierwszy sztuka została opublikowana w 1976 roku przez wydawnictwo Harcourt, a potem ponownie w 1985 roku z ilustracjami Edwarda Goreya. Zawarty w zapowiadanej książce tekst oparty jest na jednej z dwóch wersji maszynopisów – tej, którą w 1935 roku wystawiali artyści z Bloomsbury.

Oprócz samej sztuki w publikacji Znaku znajdziemy esej Virginii Woolf o bezkompromisowym i szalonym życiu ekscentrycznej ciotki, która w wieku pięćdziesięciu lat zaczęła fotografować, a także znakomite studium jej sztuki fotograficznej pióra Marii Poprzęckiej.

Książka, której pełny tytuł to „Fakt, fikcja i fotografia albo co się zdarzyło we Freshwater”, ukaże się na rynku księgarskim 3 czerwca.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi