Pierwsza wspólna powieść Pratchetta i Baxtera od stycznia w polskich księgarniach

21 grudnia 2012


W styczniu nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się „Długa Ziemia” – pierwsza powieść, która powstała w wyniku współpracy twórcy Świata Dysku Terry’ego Pratchetta ze znanym autorem science fiction Stephenem Baxterem.

„Pomyślałem sobie, że Świat Dysku to fantasy, a chciałbym wrócić do mojej pierwszej miłości, którą była science fiction” – wyjaśnił Pratchett w rozmowie z „The Guardian”.

Pratchett zaczął pracę nad powieścią o światach równoległych już w 1986 roku, tuż po ukończeniu „Równoumagicznienia”. Z racji jednak tego, że książka wchodząca w skład cyklu Świat Dysku cieszyła się sporym powodzeniem, pomysł z gatunku sf został odłożony do szuflady.

W 2010 roku agent pisarza, Colin Smythe, przekopywał jego archiwum w poszukiwaniu potrzebnych mu materiałów, gdy natrafił na niedokończoną powieść oraz dwa opowiadania. Swoje odkrycie przekazał Pratchettowi, który zdał sobie sprawę, że tekst ma potencjał i szkoda byłoby go zmarnować. Do współpracy przy jego ponownym opracowaniu zaprosił autora cyklu powieściowego „Xeelee Sequence” Stephena Baxtera.

Dla Pratchetta taki a nie inny wybór współpracownika był oczywisty. Powieść miała „opierać się na idei teorii kwantowej, że Ziemia jest jedną z niezmierzonej liczby ziem, różniących się od siebie zaledwie jednym elektronem”. W grę wchodził więc jedynie specjalista od sf, a za takiego uważany jest właśnie Baxter.

„Znam Terry’ego od bardzo dawna i zawsze czułem się zaszczycony, że lubi moje dzieła – i oczywiście vice versa” – wyznał w rozmowie z „SFX” Baxter.

Ten literacki mariaż dał efekt w postaci powieści łączącej poczucie humoru Pratchetta z estetyką science fiction, uprawianą przez Baxtera.

„Długa Ziemia” to pierwsza z dwóch zaplanowanych przez Pratchetta i Baxtera powieści. Drugi tom historii ma nosić tytuł „Długa Wojna” i na rynku brytyjskim ukaże się prawdopodobnie jeszcze w 2013 roku.

Premiera zapowiedzianej przez wydawnictwo Prószyński i S-ka powieści zaplanowana jest na 10 stycznia 2013. Więcej o książce.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi