Pierwsza powieść „Minecraft” już w Polsce. Jak autor „World War Z” poradził sobie w świecie sześciennych bloków?

5 listopada 2018


Na polskim rynku ukazała się pierwsza oficjalna powieść „Minecraft”! Rozbitek wyrzucony na brzeg oceanu musi jak najszybciej odnaleźć się na tajemniczej wyspie, żeby przetrwać. „Minecraft. Wyspa” to w pewnym sensie współczesna wersja przygód Robinsona Crusoe osadzona w świecie popularnej gry. Autorem książki jest Max Brooks, twórca bestsellera „World War Z”.

Z rozpoczęciem serii powieści osadzonych w świecie „Minecrafta” szwedzki producent gier komputerowych Mojang zwrócił się do popularnego amerykańskiego pisarza. „Dostałem telefon z pytaniem, czy jestem zainteresowany, bo Mojang zastanawia się nad pomysłem na książkę w świecie 'Minecrafta'” ? mówi Max Brooks. Autor przyznaje, że projekt stanowił dla niego ciekawe wyzwanie. „Na przykład, jeśli piszesz książkę 'Call of Duty’, w zasadzie nie wymaga to myślenia. Masz już postacie, masz fabułę, masz wszystko. Podczas gdy tu trzeba wymyślić historię, która rozgrywa się w tym świecie. Bo 'Minecraft’ jest w zasadzie tylko światem. To tak, jakby powiedzieć: 'Napisz książkę o rodzaju ludzkim'”.

Gdy Brooks sam gra w „Minecrafta”, zawsze wybiera tryb Survival, w którym główne zadanie gracza polega na przetrwaniu w obcym świecie. Pewnego razu zdecydował się na najtrudniejszy poziom, Hardcore. Gra rozpoczęła się dosłownie na środku oceanu. Postać ocknęła się głęboko pod wodą i pisarz musiał natychmiast reagować. Później stwierdził, że to doskonały pomysł na początek książki.

Bezimiennemu bohaterowi w końcu udaje się znaleźć kawałek suchego lądu. „Co to za dziwna wyspa? Kim jestem? Dlaczego wszystko wokół jest zrobione z sześciennych bloków?” ? zastanawia się. Nie ma jednak czasu na długie dywagacje. Robi się ciemno, trzeba znaleźć schronienie i coś do jedzenia! Łatwo powiedzieć, ale trudniej wykonać. Tym bardziej, że Max Brooks naraża bohatera m.in. na niebezpieczeństwa znane już czytelnikom jego poprzednich książek. Na wyspie bowiem nieustannie trzeba uważać, żeby samemu nie stać się pożywieniem dla groźnych zombi. Potwory pojawiają się tuż po zapadnięciu zmroku, dlatego jak najszybciej trzeba zbudować dom, aby schronić się przed wybuchającymi creeperami, uzbrojonymi szkieletami i falą rozżarzonej lawy. Jedynie prawdziwy śmiałek może wyjść z tych przygód bez szwanku, zwłaszcza gdy do dyspozycji ma tylko prymitywne narzędzia.

W powieści „Minecraft. Wyspa” liczą się odwaga i kreatywność. Tylko dzięki tym cechom bohater może poznać liczne sekrety, które kryje wyspa. W lasach i podziemnych tunelach czekają surowce potrzebne do rozbudowy domu i wytworzenia broni. Na przeszkodzie w ich zdobyciu stają moby ? potwory, które trzeba pokonać? Bohater stara się przystosować do praw rządzących wyspą. Zadaje także pytania o najważniejsze sprawy: w jaki sposób znalazł się w świecie z bloków i przede wszystkim ? dlaczego.

„Mogę powiedzieć, że na każdą godzinę spędzoną na pisaniu tej książki przypadały, nie żartuję, dziesiątki ? jeśli nie setki ? godzin poświęconych na granie i upewnianie się, że wszystko, co zrobiłem w książce, można też zrobić w grze. Dosłownie sprawdzałem, ile kroków można przejść w danym czasie, a nawet jak szybko spala się jedzenie podczas chodzenia lub biegania” ? mówi Brooks.

„Minecraft. Wyspa” to pierwsza z serii powieści Minecraft. Premiera kolejnego tomu „Minecraft. Wypadek” przygotowywana jest na wiosnę 2019 roku. Każda książka będzie opowiadać osobną historię. W Polsce serię publikuje wydawnictwo Muza.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi