„Pierwsza osoba liczby pojedynczej” – nowy zbiór opowiadań Harukiego Murakamiego już w listopadzie po polsku

20 października 2020

Najpopularniejszy współczesny japoński pisarz Haruki Murakami wydał nowy zbiór opowiadań i wkrótce będą mogli przeczytać go również czytelnicy w naszym kraju. Opublikowana w trzy lata po „Śmierci Komandora” książka nosi tytuł „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”. Premiera w polskich księgarniach już 12 listopada.

Tajemnicza płyta Charliego Parkera, małpa mówiąca ludzkim głosem i liczne wspomnienia dawnych kochanek. W nowym zbiorze opowiadań Harukiego Murakamiego czytelnicy znajdą znane i lubiane motywy jego twórczości: tęsknotę za tym, co minęło, a także rozważania o muzyce, miłości oraz sensie życia. Autor wspomina lata studenckie, dawne dziewczyny, fascynacje i niezwykłe przeżycia, do których ciągle powraca myślami. Narracja ośmiu opowiadań prowadzona jest zaś w pierwszej osobie, co przywodzi na myśl pierwsze utwory z literackiego dorobku japońskiego pisarza.

Niezmienne ważnym elementem w mikrokosmosie Murakamiego pozostaje muzyka. W „Pierwszej osobie liczby pojedynczej” staje się ona główną bohaterką kilku opowieści. W jednej z nich narrator rozważa, co by było, gdyby saksofonista Charlie Parker dożył czasów bossa novy i nagrał płytę w tym stylu. W innej jest mowa o „Karnawale” Schumanna, który był ulubionym utworem narratora i pewnej tajemniczej kobiety. Muzyka ta staje się punktem wyjścia do rozważań na temat masek, które nosimy, i naszych prawdziwych twarzy, kryjących się pod nimi.

Nowym elementem w twórczości pisarza jest zaś poezja, którą znajdziemy w dwóch z ośmiu opowiadań. Jedno jest historią spotkania z kobietą piszącą wiersze o miłości w stylu klasycznej poezji japońskiej. W innym Murakami umieścił swoje żartobliwe białe wiersze na temat meczów baseballowych, opiewające między innymi piękno umięśnionych pośladków jednego z graczy.

Zgodnie z zapowiedziami wydawcy w „Pierwszej osobie liczby pojedynczej”, jak zawsze u Murakamiego, wysmakowane poczucie humoru subtelnie miesza się ze smutkiem, świat dotyka granic realności, a życie każdego dnia zaskakuje narratora nowymi zagadkami. Za przekład książki odpowiada Anna Zielińska-Elliott. Zbiór opowiadań ukaże się nakładem Wydawnictwa Muza.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi