Pięć e-książek Adama Wiśniewskiego-Snerga w pakiecie BookRage za „co łaska”

11 stycznia 2015

snerg-bookrage
Zmarły 20 lat temu Adam Wiśniewski-Snerg w tym miesiącu obchodziłby 78 urodziny. Z tej okazji BookRage.org prezentuje kolejny po zestawach dzieł Janusza A. Zajdla pakiet e-książek klasyka polskiej fantastyki naukowej, który możecie kupić za „co łaska”.

Pierwszy w tym roku pakiet BookRage, który wystartował 7 stycznia, zawiera pięć e-booków Adama Wiśniewskiego-Snerga, jednego z najwybitniejszych, a jednocześnie niedocenianych autorów polskiej literatury science fiction, który w swoich książkach poruszał kwestie istoty człowieczeństwa, wolnej woli oraz natury otaczającej nas rzeczywistości. Pseudonim „Snerg” pochodził od skrótu Całkowitej Sumy Energii i przybrany został ze względu na popularność imienia i nazwiska autora.

W podstawowym pakiecie, który można kupić za dowolną cenę, znajdują się wszystkie cztery powieści wydane za życia autora. Są to:

„Robot” (1973) – Debiutancka powieść osnuta wokół Teorii Nadistot. W świecie rządzonym przez Mechanizm ludzie są zaprogramowanymi niewolnikami, którzy dostarczają swym panom pokarmu w postaci wiedzy i umysłu. Nie wiedzą jednak nic o istnieniu siły, której polecenia bezwolnie wykonują. Główny bohater, opierając się wyłącznie na prawach fizyki, próbuje dociec, czy jest człowiekiem czy maszyną, a ze strzępów informacji zamierza ustalić, w jakim świecie żyje. Powieść zwyciężyła w plebiscycie czytelników „Fantastyki” na polską książkę science fiction powojennego trzydziestolecia.

„Według łotra” (1978) – Główny bohater, Carlos, budzi się pewnego dnia i niespodziewanie odkrywa, że wszystko wokół jest sztuczne ? ludzie to manekiny wypowiadające słowa pozbawione sensu, domy to teatralne dekoracje, jedzenie ? plastikowe atrapy. Wkrótce orientuje się, iż świat jest planem wielkiego filmu, w którym on sam ma do odegrania ważną rolę. Powieść Snerga to poruszający zapis wyobcowania w tłumie, obraz naszego świata, zamieszkanego nie przez żywych ludzi, ale kukły. Świata, który zatracił swoje ludzkie oblicze.

„Nagi cel” (1980) – Trzecia powieść Snerga łączy przygodową, a wręcz sensacyjną fabułę z charakterystyczną dla niego wizją ukrytych mechanizmów rządzących światem. Czy cały nasz świat jest jedynie trójwymiarowym filmem dla ludzi z przyszłości? I jak odróżnić prawdziwego człowieka od filmowej postaci?

„Arka” (1989) – Ostatnia wydana za życia autora powieść. Jej bohaterowie żyją w świecie indywidualnych urojeń, nie mogąc się ze sobą porozumieć ani nawet odnaleźć punktów stycznych między własnymi złudzeniami.

snerg-bookrage-okladki1

Klienci, którzy wpłacą powyżej średniej ceny pakietu, otrzymają natomiast zbiór „Anioł przemocy i inne opowiadania” zawierający obszerny wybór 20 krótszych form literackich autora, który w formie książkowej ukazał się po raz pierwszy dopiero pośmiertnie.

„Anioł przemocy i inne opowiadania” (2001) – 21 opowiadań Adama Wiśniewskiego-Snerga napisanych w okresie 1967-1995. Książka zawiera teksty: „Przerwany film”, „Ciąg zdarzeń”, „Zapowiedź rysy”, „Zmowa”, „Anioł przemocy”, „Rozdwojenie”, „Potęga hipnozy”, „Na skraju nocy”, „Horda”, „Oaza”, „Byle podmuchem losu”, „Anonim”, „Otępienie”, „Seks kontra instrukcja”, „Roztrzepaniec nieuświadomiony”, „Dekoracja”, „Eksperymentator”, „Teoria genitonów”, „Sonda”, „Teoria nadistot”, „Tamten świat”.

Tak o Snergu pisał w „Nowej Fantastyce” Maciej Parowski: „Pisarz nagradzany, tłumaczony, komentowany; a jednocześnie samotnik, rogata dusza, skłócony ze sobą i światem maksymalista, którego ciężkie doświadczenia dzieciństwa i trudny charakter skazywały na nieustanne rozczarowania. Fizyk-amator, filozofujący pisarz egzystencjalny spod znaku Kafki, opowiadał stale właściwie tę samą historię o jednostce badającej w skupieniu i trwodze naturę i granice absurdalnego świata, w który rzucił ją los. Podobnie jak dla Dicka (jak dla najlepszych), rekwizytornia dekoracji, chwytów, tematów i postaci SF (Obcy, robot, dylematy: naturalne-sztuczne, zaprogramowane-wybrane) była mu nie celem, lecz metodą do wyrzucenia z siebie dychawych problemów i nadania im artystycznego kształtu. Dlatego jego barwne i wyszukane opowieści są na pierwszy rzut oka nierozpoznawalne jako obsesyjne nawiązania do tego samego”.

snerg-bookrage-okladki2

Oprócz tego na stronie http://bookrage.org/giveaway można pobrać darmowego e-booka „Czasoprzestrzenie Snerga” z opowiadaniem „Anioł przemocy” oraz z fragmentami powieści i „Teorią nadistot”, na której opierała się konstrukcja świata jego książek.

Więcej informacji o najnowszym pakiecie e-booków z dziełami Snerga (wraz z możliwością zakupu) znajdziecie na stronie: http://bookrage.org/.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi