banner ad

„Phenian” Delisle’a zostanie wznowiony w lutym jako „Pjongjang”

22 stycznia 2013


Kultura Gniewu zapowiedziała na luty wznowienie „Phenianu” Guya Delisle’a. Najnowsze wydanie ukaże się pod uaktualnionym tytułem „Pjongjang”.

„Pjongjang” to komiksowy travelogue, czyli dziennik z podróży do stolicy Korei Północnej. W 2001 roku Guy Delisle, kanadyjski rysownik i animator, wyjechał służbowo do jednego z najbardziej zamkniętych i tajemniczych państw we współczesnym świecie. Jego książka jest zapisem dwóch miesięcy tam spędzonych, spojrzeniem za żelazną kurtynę, za którą „jedyna komunistyczna dynastia na świecie” ukryła cały kraj i jego mieszkańców.

Delisle porusza się oczywiście po Pjongjangu ściśle wyznaczonymi trasami. Każdy jego krok jest uważnie obserwowany przez „towarzysza tłumacza”, „towarzysza przewodnika” oraz rozbudowany aparat bezpieczeństwa. W Korei Północnej Wielki Brat cały czas patrzy. Autor komiksu to jednak bystry i uważny obserwator, któremu udaje się przedstawić czytelnikowi zaskakujący obraz państwa należącego do „osi zła”. Kraju ciągłych absurdów i paradoksów, z których wiele swoją komicznością przypomina sytuacje z filmów Barei, ale także terroru i opresji, które z kolei przywołują mroczną epokę stalinowską.

W wywiadzie udzielonym portalowi TimeOut Delisle wyznał, że pobyt w Korei Północnej był jak wizyta w China sprzed 50 lat. „Ludzie nie mieli pojęcia co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz ich kraju. Rzeczy, które oni ci mówią o świecie zewnętrznym są tak nieprawdziwe, że praktycznie nie chce ci się bronić, ponieważ wiesz, że oni przeszli pranie mózgu.”

Komiks Guy Delisle’a uznany został jedną z najciekawszych pozycji literatury faktu wydanych w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, otrzymał dwie nominacje do prestiżowej Nagrody Eisnera, a także znalazł się na liście 10 najlepszych komiksów roku tygodnika „Time”.

„Pjongjang” stał się również przełomem w zawodowym życiu artysty. To właśnie dzięki tej książce Delisle mógł wreszcie porzucić swoją wcześniejszą pracę animatora i zająć się w pełni swoją twórczością komiksową.

Pierwsze wydanie komiksu ukazało się w Polsce w 2006 roku pod tytułem „Phenian”. Było to spowodowane obowiązującym wówczas w Polsce nazewnictwem stolicy Korei Północnej, błędnym skądinąd. W listopadzie 2006 roku Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przyjęła zaproponowaną przez orientalistów nazwę Pjongjang, która nawiązuje do wymowy nazwy koreańskiej oraz nazw stosowanych w Polsce przed wojną.

Nowe wydanie pod aktualnie obowiązującą nazwą „Pjongjang” ukaże się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu w drugiej połowie lutego. Oprócz zmienionej okładki oraz poprawek w tłumaczeniu, komiks opatrzony zostanie wstępem profesora Waldemara Dziaka, jednego z najwybitniejszych znawców Korei Północnej w Polsce, autora m.in. biografii Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila oraz książki „W kraju Orwella: uwagi o funkcjonowaniu północnokoreańskiego państwa totalitarnego”. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć przykładowe plansze z „Pjongjang”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi