„Perły” – premiera kolejnego niepublikowanego wcześniej po polsku zbioru opowiadań Izraela Joszuy Singera
Fame Art publikuje drugi, po „Na obcej ziemi”, tom opowiadań Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Premiera „Pereł” w przekładzie Krzysztofa Modelskiego zapowiedziana jest na 4 lutego.
„Perły” to chronologicznie pierwszy zbiór opowiadań Izraela Joszua Singera. Zawiera dziesięć tekstów napisanych przez bardzo młodego pisarza w latach 1916-1922. To właśnie te utwory i ich przedruki w najbardziej poczytnej gazecie „Forwerts” przyniosły mu sławę na całym świecie.
„To proza z najwyższej półki. Mogłaby się przejrzeć w powieści Reymonta, nagrodzonej tylko chwilę później literacką Nagrodą Nobla. Izrael Joszua Singer nigdy Nobla nie dostał. Nagrodę przyznano jego bratu, Baszewisowi. Do dzisiaj trwa spór, który z nich był lepszym pisarzem. Nieznane dotąd u nas opowiadania trafiają do rąk polskojęzycznego czytelnika. Niech ucieszą serce i oko, bo w opisie światła starszy z Singerów nie ma sobie równych” – tak o książce pisze Remigiusz Grzela, dramaturg, poeta, dziennikarz i kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Podobnie jak „Na obcej ziemi”, „Perły” stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie i ich uwikłanie w życie. Singer wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat jego opowiadań nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka vs. świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś.
Książka ukaże się zarówno w formie papierowej, estetycznie nawiązującej do całej serii żydowskiej wydawnictwa Fame Art, jak i w formie e-booka.
W dniu premiery, 4 lutego, Teatr Żydowski w Warszawie organizuje wydarzenie online. Remigiusz Grzela poprowadzi rozmowę z tłumaczem książki Krzysztofem Modelskim oraz Natalią Moskal, właścicielką wydawnictwa Fame Art. 11 lutego w Żydowskim Instytucie Historycznym ta sama dwójka gości spotka się wirtualnie z hebraistką Magdaleną Wójcik. Zaś 17 lutego w Czytelni Polin Krzysztof Modelski porozmawia o Singerze z hebraistką Anną Klingofer-Szostakowską.
[am]
fot. Wikimedia Commons
źródło: Fame Art
Kategoria: premiery i zapowiedzi