„Perły” – premiera kolejnego niepublikowanego wcześniej po polsku zbioru opowiadań Izraela Joszuy Singera

2 lutego 2021

Fame Art publikuje drugi, po „Na obcej ziemi”, tom opowiadań Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Premiera „Pereł” w przekładzie Krzysztofa Modelskiego zapowiedziana jest na 4 lutego.

„Perły” to chronologicznie pierwszy zbiór opowiadań Izraela Joszua Singera. Zawiera dziesięć tekstów napisanych przez bardzo młodego pisarza w latach 1916-1922. To właśnie te utwory i ich przedruki w najbardziej poczytnej gazecie „Forwerts” przyniosły mu sławę na całym świecie.

„To proza z najwyższej półki. Mogłaby się przejrzeć w powieści Reymonta, nagrodzonej tylko chwilę później literacką Nagrodą Nobla. Izrael Joszua Singer nigdy Nobla nie dostał. Nagrodę przyznano jego bratu, Baszewisowi. Do dzisiaj trwa spór, który z nich był lepszym pisarzem. Nieznane dotąd u nas opowiadania trafiają do rąk polskojęzycznego czytelnika. Niech ucieszą serce i oko, bo w opisie światła starszy z Singerów nie ma sobie równych” – tak o książce pisze Remigiusz Grzela, dramaturg, poeta, dziennikarz i kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Podobnie jak „Na obcej ziemi”, „Perły” stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie i ich uwikłanie w życie. Singer wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat jego opowiadań nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka vs. świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś.

Książka ukaże się zarówno w formie papierowej, estetycznie nawiązującej do całej serii żydowskiej wydawnictwa Fame Art, jak i w formie e-booka.

W dniu premiery, 4 lutego, Teatr Żydowski w Warszawie organizuje wydarzenie online. Remigiusz Grzela poprowadzi rozmowę z tłumaczem książki Krzysztofem Modelskim oraz Natalią Moskal, właścicielką wydawnictwa Fame Art. 11 lutego w Żydowskim Instytucie Historycznym ta sama dwójka gości spotka się wirtualnie z hebraistką Magdaleną Wójcik. Zaś 17 lutego w Czytelni Polin Krzysztof Modelski porozmawia o Singerze z hebraistką Anną Klingofer-Szostakowską.

[am]
fot. Wikimedia Commons
źródło: Fame Art

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi