Październikowe premiery Kultury Gniewu

17 października 2012

Oficyna Kultura Gniewu zaprezentowała podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiku i Gier w Łodzi październikowe nowości wydawnicze. Wszystkie trzy pozycje są autorstwa polskich twórców komiksowych.


Marcin Podolec „Wszystko zajęte”

Zazdrość, zawiść, tęsknota, pożądanie, złość, samotność, miłość, smutek, lęk? To tylko niektóre z niesłychanie silnych emocji, które pojawiają się na kartach „Wszystko zajęte”. Doświadczają ich bohaterowie najnowszego komiksu Marcina Podolca, dwaj bracia pracujący w funeralnym biznesie, próbujący wyrwać się z impasu, który zapanował w ich życiu. Interes się nie kręci, życie osobiste jak pogoda ? ciemno od nisko wiszących, ciężkich chmur; ponuro i bez większych przejaśnień. Do momentu, gdy w miasteczku nagle zaczynają umierać ludzie? Podolec, współautor nagradzanego i głośnego „Czasem” (recenzowaliśmy go tutaj), udowadnia, że jest jednym z najbardziej utalentowanych młodych twórców komiksu w Polsce. Swoboda, z jaką bawi się w nowym albumie kreską, kolorem i komiksową narracją oszałamia. A wszystko to „For Your Pleasure”, jak głosi tytuł jednej z ulubionych płyt bohatera „Wszystko zajęte”. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)


Marek Turek „NeST”

Rok 1940, miasteczko gdzieś we Francji. Epidemia trwa już drugi miesiąc. Praktycznie każdej nocy gdzieś w mieście dokonuje się przemiana ludzkiego ciała w kamień. Bezdomny lump, urzędnik miejski wysokiego szczebla, dystyngowana dama, drobny sklepikarz i podróżny, którego noc zmusiła do zatrzymania się w jednym z hoteli. Pojedyncze osoby, a czasem całe rodziny. Nikt, absolutnie nikt nie może być pewien, że obudzi się o świcie. Od znalezienia kolejnej ofiary tajemniczej plagi zaczyna się „NeST”, najnowszy komiks Marka Turka, prawdziwej legendy polskiego komiksu. Autor „Bajabongo” i „Fastnachtspiel” pracę nad nim zaczął prawie dekadę temu i w ciągu tego czasu pokazywał jego skromne fragmenty na wystawach, podczas komiksowych konkursów oraz w internecie. W końcu jednak dostajemy do rąk skończoną całość, będącą bez wątpienia jednym z najlepszych komiksów Turka. W „NeST”, w którym kryminał łączy się z thrillerem, znajdziemy charakterystyczne cechy jego stylu ? ostro skontrastowane czerń i biel, wizje jak z sennych koszmarów, klaustrofobiczny nastrój ? wszystkie doprowadzone do perfekcji. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)


Agata Wawryniuk „Rozmówki polsko-angielskie”

„Rozmówki polsko-angielskie” to autobiograficzna powieść graficzna Agaty Wawryniuk, rysowniczki i graficzki, oparta na jej przeżyciach, związanych z wyjazdem do Anglii i szukaniem tam pracy. Na podstawie własnych wspomnień Agata Wawryniuk stworzyła opowieść o doświadczeniu całego pokolenia, które postanowiło szukać szczęścia i pracy poza granicami Polski. Część z tych młodych ludzi wyjechała, by przeżyć coś ekscytującego; część chciała szybko zarobić dużo większe niż w kraju pieniądze, inni po prostu dlatego, że w ojczyźnie nie było dla nich żadnego zajęcia. „Rozmówki polsko-angielskie” ? zabawne, lecz chwilami straszne i smutne zarazem ? są jedną z pierwszych prób opisania przeżyć współczesnej polskiej emigracji. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi