„Pastwiska Niebieskie”, „Złota Czara”, „Nieznanemu bogu” – trzy powieści Steinbecka w jednym tomie

7 lipca 2013

"Pastwiska niebieskie", "Złota Czara", "Nieznanemu bogu" - premiera
11 lipca do księgarń trafi najnowszy tom dzieł Johna Steinbecka wznawianych przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Tym razem w jednym 800-stronicowym woluminie zebrano trzy wczesne książki amerykańskiego noblisty – „Złotą Czarę”, „Pastwiska Niebieskie” i „Nieznanemu bogu”.

W „Nieznanemu bogu” i „Pastwiskach Niebieskich” powraca temat dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańców, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, mierząc się z lękami i namiętnościami. Bohater „Nieznanemu bogu”, Joseph Wayne, to młody syn farmera, który pozostawia ojca na łożu śmierci i wyrusza na zachód, do Kalifornii, w poszukiwaniu własnego kawałka ziemi. Nie wie jednak, jaką walkę będzie musiał stoczyć, aby osiągnąć swój upragniony cel. W swej powieści Steinbeck przygląda się znaczeniu i wpływowi wiary na życie ludzi. Pokazuje również więź łączącą farmera z jego ziemią, temat, który tak doskonale rozwinął później w „Na wschód od Edenu”.

Z kolei „Pastwiska Niebieskie” to cykl dwunastu powiązanych ze sobą opowiadań, które opisują losy rodzin zamieszkujących dolinę w Monterey w Kalifornii nazwaną – z uwagi na piękno okolicznej natury – Pastwiskami Niebieskimi. Powracającym tematem w tym zbiorze jest ból spowodowany podejmowanymi przez ludzi nieudolnymi próbami niesienia drugim pomocy lub chęci zadowolenia innych.

Debiutancka „Złota Czara” to powieść historyczna inspirowana życiem jednego z najsławniejszych piratów drugiej połowy XVII wieku ? Henry’ego Morgana. Zafascynowany opowieściami o podróżach, przygodach i bogactwie młodzieniec postanawia opuścić małą walijską wioskę i rodzinny dom ażeby zostać korsarzem. Pewny siebie, z mnóstwem pomysłów, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek płynący do Indii. Marzenie spełnia się, lecz nie do końca. Przybywszy na Barbados, Henry zostaje sprzedany jako niewolnik na plantację trzciny cukrowej, gdzie jako niewolnik planuje swoją dalszą przyszłość. Za wszelką cenę pragnie zostać pierwszym, który posiądzie tajemniczą piękność, La Santa Roja, i podbije opływającą w złoto i inne kosztowności Panamę, tytułową Złotą Czarę.

Tom zawierający trzy książki Steinbecka„Pastwiska Niebieskie”, „Złotą Czarę” i „Nieznanemu bogu” – ukaże się na rynku 11 lipca.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi