Papa Musta na Regale – 4 historie w komiksie plus EPka

30 listopada 2011

2 grudnia nakładem wydawnictwa Centrala ukaże się płyta – ewenement. „Papa Musta na Regale” to połączenie muzyki i komiksu z jakim na polskim rynku jeszcze nie mieliśmy do czynienia.

Co zrobić kiedy jedna forma wyrazu nie wystarcza artyście, kiedy chce opowiedzieć coś na kilka różnych sposobów? Pink Floyd mają „The Wall” – płytę i oparty na niej film, a Papa Musta ma „Papa na Regale” – płytę i stworzony na jej podstawie komiks. Mistrz zadziornych mini fabuł, doskonale czujący się w konwencji muzycznego story-tellingu postanowił przenieść bohaterów swoich piosenek na nowy grunt. W tym celu zaprosił do współpracy czterech poznańskich rysowników, którzy doskonale odnaleźli się w tej inteligentnie przerysowanej, lecz mocno trzymającej się ziemi konwencji.

Celem autora było nienachalne zwrócenie uwagi na problemy współczesnej cywilizacji, takie jak rasizm, uzależnienie od seksu własnoręcznego, anonimowość w sieci, czy konsumpcjonizm. Krótkie odpowiadania pokazują absurdy pewnych zachowań i unikając moralizatorstwa skłaniają do przemyśleń. Mimo swojego ciężaru przekaz nie przytłacza, a humor, którym doprawione są opowiadania sprawia, że czytanie ich jest przyjemnością, a nie odprawianiem gorzkich żali. Uzupełnieniem komiksu jest Ep’ka składająca się z czterech utworów. „Logotyp”, „Hejter”, „Goodbye Wałkoń” i „Ska” to przebojowe kawałki utrzymane w konwencji reaggerap, jednak biorąc pod uwagę nietuzinkowy styl narracyjny i wykonawczy autora trudno zamknąć je w jakiejkolwiek szufladzie.

Warto sprawdzić to wydawnictwo chociażby ze względu na niezwykłe połączenie technik twórczych, mamy przed sobą dopieszczone w każdym calu innowacyjne dzieło, które może być początkiem nowego rozdziału w rodzimej sztuce przez odwrócone S – sztuce nienapuszonej i głęboko osadzonej w rzeczywistości.

Papa Musta to autor tekstów, mc, prezenter radiowy i telewizyjny, scenarzysta programów telewizyjnych, selektor muzyczny, połowa duetu 2Monkeys Kru. Muzyką i szeroko pojętą działalnością sceniczną zajmuje się od 2002 roku. „Komiksowa” Ep’ka utrzymana jest w stylistyce reggae, rap, dancehall.

Oficjalny profil Papa Musta na Facebooku

Papa Musta na Regale – „4 historie w komiksie + EPka” kupicie na stronie wydawnictwa Centrala.

Poniżej możecie posłuchać jednego z utworów, zawartych na komiksowo-płytowych wydawnictwie Papa Musta oraz obejrzeć przykładowe plansze:
http://www.youtube.com/watch?v=EMwZJTci83k

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi