banner ad

„Outcast: Opętanie” – nowa komiksowa seria grozy Roberta Kirkmana, twórcy „Żywych trupów”

22 grudnia 2016


Historia zagadkowych nawiedzeń, walka pomiędzy dobrem i złem, rodzinny dramat oraz nadnaturalna groza ? między innymi takie elementy znajdziemy w „Outcast: Opętaniu”, nowej serii komiksowej stworzonej przez Roberta Kirkmana. Pierwszy album dostępny jest już w Polsce za sprawą wydawnictwa Mucha Comics.

Robert Kirkman to amerykański specjalista od horrorów znany ze swojej bestsellerowej serii komiksów „Żywe trupy” wydawanej oryginalnie przez Image Comics, zaś w Polsce dostępnej dzięki Taurus Media. W swoim dorobku ma również opublikowaną w naszym kraju limitowaną serię „Marvel Zombies”. Nie powinno zatem dziwić, że jego nową propozycję również zalicza się do gatunku fantastyki grozy.

„Outcast: Opętanie” koncentruje się na postaci Kyle?a Barnesa, który właściwie przez całe swoje życie musi konfrontować się z siłami zła ? ludźmi owładniętymi przez demony. Jego historia naznaczona jest cierpieniem, choćby ze względu na trudne dzieciństwo i skomplikowane relacje z matką, ale także późniejsze małżeństwo, które zakończyło się tragicznymi wydarzeniami. Chcąc odkupić własne winy i próbując znaleźć odpowiedzi na dręczące go problemy, Kyle zmierzy się z wielkim, nadnaturalnym niebezpieczeństwem. Z pomocą zaprzyjaźnionego pastora musi użyć swojej wewnętrznej siły, aby przeprowadzić szereg egzorcyzmów na duszach niewinnych osób, dzięki czemu będzie miał szansę na wyjaśnienie zagadki swojego przeznaczenia.

Zdaniem Kirkmana „Outcast: Opętanie” wyróżnia się na tle podobnych opowieści grozy między innymi podejściem do egzorcyzmowania. „Wiemy, czego oczekują po takich historiach odbiorcy, dlatego jestem bardzo podekscytowany tym, że nie będziemy robić tego w taki sposób. Obraliśmy zupełnie inną drogę i zamierzamy zrobić coś fajnego i zarazem bardzo odmiennego. Pokażemy egzorcyzmy jako rozwiązywalny problem. Nie sądzę, żeby ktokolwiek wcześniej przedstawił to w ten sposób” – powiedział scenarzysta.

Interesujący jest sposób powstawania serii. Podczas jednego z festiwali, gdzie promowano serialową adaptację „Żywych trupów”, Kirkman został zagadnięty przez Sharon Tal Yguado, producentkę związaną z wytwórnią Fox, która zapytała go, nad czym obecnie pracuje. Gdy scenarzysta przedstawił jej pomysł na nową serię zatytułowaną „Outcast: Opętanie”, Yguado stwierdziła, że z chęcią zrealizuje również telewizyjną wersję tego komiksu. W ten sposób Kirkman zaczął pracować równocześnie nad historią graficzną oraz serialem, którego pierwszy sezon stacja Cinemax wyemitowała w 2016 roku.

Kirkman zajmuje się scenariuszem komiksu, natomiast za warstwę graficzną odpowiada Paul Azaceta („Amazing Spider-Man”, „Punisher Noir”), z kolei kolorystką jest Elizabeth Breitweiser, autorka znana polskim czytelnikom dzięki pracy nad serią „Fatale” (będącą kryminałem noir z elementami horroru stworzonym przez Eda Brubakera oraz Seana Phillipsa). Komiks „Opętanie” ukazuje się oryginalnie od czerwca 2014 roku nakładem wydawnictwa Image Comics. Do tej pory opublikowano 23 zeszyty zebrane w 3 tomach (w przygotowaniu jest czwarty). Polską edycję zbiorczą wydaje Mucha Comics.

Co ciekawe, Robert Kirkman mówi wprost, że od samego początku wie, jak zakończy się historia przedstawiona w „Outcast: Opętaniu” ? zarówno w komiksie, jak i serialu. „Generalnie wiem, w jakim kierunku potoczy się ta opowieść. Mam też świadomość, żeby odpowiednio wcześniej informować Paula Azacete, rysownika serii, co do tego jak potoczą się dalsze losy ? tak, aby wydarzenia z serialu nie wyprzedzały komiksu. To są rzeczy, które nie dają mi spać” – mówi.

Marcin Waincetel

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi