Osiem premier literackich na Big Book Festival 2022

25 maja 2022

Ośmioro autorów świętować będzie premiery swoich nowych książek na dziesiątym międzynarodowym Dużym Festiwalu Czytania, który odbędzie się od 24 do 26 czerwca w Warszawie. Jakich tytułów możemy się spodziewać?

Pisarki i pisarze goszczący na Big Book Festival w bloku „Uwaga: premiera!” spotkają się z czytelnikami osobiście w kompleksie Mała Warszawa na ul. Otwockiej 14. W tym roku Big Book Festival odbywa się na Pradze i powraca do formuły sprzed pandemii – stawia na bliskość czytelników, autorów i artystów. Zaprasza do osobistych spotkań i obecności na miejscu. Wydarzenia nie będą transmitowane. W programie znajdzie się 40 wydarzeń scenicznych, spotkań autorskich, dyskusji, warsztatów i zabaw.

„W tym roku wszyscy goście pojawią się na festiwalu osobiście. Mamy nadzieję powrócić do energii i radości bezpośredniego obcowania z literaturą i jej twórcami. Mamy ku temu bardzo sprzyjające warunki – pofabryczny, zamknięty kompleks, w którym powstanie festiwalowa infrastruktura, dająca okazję i do kameralnych rozmów, i do czytania, i do odpoczynku, i do zabawy” – podkreślają organizatorzy Big Book Festival.

Książki wszystkich gości festiwalu dostępne będą w księgarniach festiwalowych, niektóre przedpremierowo. Działać mają dwie festiwalowe księgarnie: w Małej Warszawie przy Otwockiej 14 oraz on-line na stronie wydarzenia. Tam również można zamówić książki z autografem gości Big Book Festival – egzemplarze podpisywać będą po festiwalowych spotkaniach.

A oto premierowe tytuły i ich autorzy na Big Book Festival 2022:

Małgorzata Czyńska „Witkacy i kobiety” (Wydawnictwo Marginesy)

Historia związków Witkacego z kobietami nie tylko pozwala prześledzić burzliwe koleje jego życia i małżeństwa, ale również dogłębnie poznać bogatą osobowość artysty. W nowym, uzupełnionym wydaniu znakomitej książki o kobietach Witkacego Małgorzata Czyńska odsłania kulisy jego biografii oraz twórczości.

Karolina Dzimira-Zarzycka „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” (Wydawnictwo Marginesy)

Karolina Dzimira-Zarzycka przybliża postać artystki, feministki i działaczki społecznej, stara się uchwycić naturę relacji Dulębianki i Konopnickiej, które od 1890 roku wspólnie mieszkały razem. Historię tę autorka wpisuje w szerszy obraz sytuacji kobiet na przełomie XIX i XX wieku.

Magda Melnyk „Meksyk, moja miłość. Historia Eleny Poniatowskiej” (Wydawnictwo OsnoVa)

Wywodząca się z królewskiego rodu Elena Poniatowska, w Meksyku, gdzie spędziła większość życia, stawiana jest w jednym rzędzie z Gabrielem Garcíą Márquezem, Mariem Vargasem Llosą i Carlosem Fuentesem, z którymi się przyjaźniła. Magda Melnyk, opierając się na długich rozmowach z pisarką i dziennikarką, napisała świetnie udokumentowaną książkę o jej życiu.

Radek Rak „Agla. Alef” (Wydawnictwo Powergraph)

Długo wyczekiwana nowa książka laureata Nagrody Literackiej Nike 2020 to fantastyczna historia przygodowa, a zarazem wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna. Rak kreuje oryginalną i hipnotyzującą rzeczywistość, łącząc ostry niczym fotografia realizm i okrutną baśń.

Karolina Rogaska „Bez wstydu. Sekspraca w Polsce” (Wydawnictwo Poznańskie)

Autorka reportaży wcieleniowych tym razem stawia pytanie: kto w Polsce świadczy usługi seksualne? Jak te osoby postrzegają swoje zajęcie? Jej brawurowy reportaż to nowe spojrzenie na tych, których oceniamy zbyt łatwo. Bohaterowie książki opowiedzieli autorce o swoim życiu, wyborach i trudnej relacji ze społeczeństwem.

Juliusz Strachota „Buddaland” (Wydawnictwo Wydałem)

Nowa powieść pisarza nominowanego do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Brawurowa, zakręcona historia o poszukiwaniu duchowości w świecie, w którym wszystko zdaje się już postawione na głowie.

Wit Szostak „Szczelinami (Wydawnictwo Powergraph)

Nominowany do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów Polityki powieściopisarz i eseista tym razem stworzył misterną opowieść z użyciem form niepowieściowych, krótkich i pełnych przemilczeń, o życiu poetki. Zaprasza czytelnika do niezwykłej gry w sklejanie życia narratorki z okruchów jej najintymniejszych doświadczeń.

Agata Tuszyńska „Żongler. Romain Gary” (Wydawnictwo Literackie)

Biograficzna opowieść o sławnym francuskim pisarzu, urodzonym w Wilnie i wychowanym w Warszawie. Autorze jednej z największych mistyfikacji w historii literatury, kiedy pod pseudonimem zdobył po raz drugi, wbrew regulaminowi, Nagrodę Goncourtów. Autorka próbuje odsłaniać kolejne jego wcielenia.

Wstęp na spotkania festiwalowe jest wolny. Big Book Festival powstał w 2013 roku. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez małą organizację samorządową.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi