„Ofiara” ? powieść francuskiego mistrza kryminału Pierre’a Lemaitre’a już 4 czerwca pod patronatem Booklips.pl

3 czerwca 2014

lemaitre-ofiara-premiera
Pierre Lemaitre, francuski mistrz kryminału, powraca. Już 4 czerwca do rąk polskich czytelników trafi thriller „Ofiara”. To kolejny tom serii, której głównym bohaterem jest inspektor paryskiej policji Camille Verhoeven. „Lemaitre wynosi kryminał na wyżyny rzadko nawiedzane przez pisarzy francuskich: wyżyny, na których króluje prawdziwa literatura” – pisze o książce „Le Figaro”. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Camille Verhoeven, mierzący wskutek nikotynizmu matki zaledwie metr czterdzieści pięć, to postać nieprzeciętna. Bo też wyróżnia go nie tylko niski wzrost. Jest diabelnie inteligentny, bezkompromisowy i nie boi się ryzyka. Polscy czytelnicy znają go już z poprzedniej powieści pt. „Alex”. Teraz, cztery lata po tragicznej śmierci żony, w życiu komisarza Verhoevena niespodziewanie pojawia się nowa kobieta i nowa miłość. Ma na imię Anne.

Niestety, wkrótce Anne staje się świadkiem napadu na sklep jubilerski w jednym z paryskich centrów handlowych. Złodzieje zmieniają się w prawdziwych katów, brutalnie biją kobietę i próbują ją zastrzelić. Anne cudem uchodzi z życiem. Sprawę przejmuje Camille Verhoeven. Z uwagi na to, że ofiara jest jego ukochaną, tym razem nie będzie to zwykłe dochodzenie. Pomimo tego, że Anne rozpoznaje swoich oprawców, ich ujęcie okazuje się niezwykle trudne. Czas ucieka, a kobieta jest jedynym świadkiem przestępstwa.

Angażując się w sprawę osobistą, Verhoeven po raz pierwszy wpada w sieć własnych kłamstw. Chcąc chronić najbliższą mu osobę i jak najszybciej rozwiązać zagadkę, traci czujność. Ze zdziwieniem odkrywa, że wskazani przestępcy nie są faktycznymi sprawcami, a sama ofiara nie jest osobą, za którą się podaje. Dlaczego kobieta pojawiła się w życiu komisarza? Jaką rolę odegrała w całej sprawie? Mrożące krew w żyłach zdarzenia, tylko na pozór pasujące do siebie fragmenty śmiertelnej układanki i zaskakujące rozwiązania ? to niektóre cechy wyróżniające powieści Lemaitre’a.

Autorem książki jest ceniony francuski pisarz Pierre Lemaitre, który w 2013 roku został laureatem nagrody Goncourtów za powieść „Au revoir la-haut”. Lemaitre słynie z tego, że nie lubi happy endów i pisze tylko takie książki, które chciałby sfilmować Alfred Hitchcock. Do tej pory w wydawnictwie Muza SA ukazały się trzy jego powieści: „Ślubna suknia” (główna nagroda czytelników Goutte de Sang d’encre, Wiedeń 2009), „Zakładnik” (nagroda za europejski kryminał roku 2010 ? Prix du polar européen 2010) oraz „Alex”, którą już niedługo widzowie będą mogli zobaczyć w filmowej adaptacji. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel literatury. Oprócz powieści pisze także scenariusze filmowe.

„Ofiara” Lemaitre’a w przekładzie Joanny Polachowskiej pojawi się na półkach księgarskich już 4 czerwca. Patronem medialnym wydania jest Booklips.pl.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi