„Odwet” Vincenta V. Severskiego ? nowa książka mistrza polskiej powieści szpiegowskiej

19 czerwca 2019


Vincent V. Severski jest jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy, a jego książki rozeszły się już w nakładzie przekraczającym 600 tysięcy egzemplarzy. W środę 19 czerwca nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazała się jego najnowsza powieść pt. „Odwet”.

W „Odwecie” autor ? dzięki swojej wiedzy i zawodowemu doświadczeniu ? łączy wątki kryminalne ze szpiegowskimi. W książce czytelnicy odnajdą kulisy polskiej areny szpiegowskiej, opisy technik wywiadowczych, wartką akcję oraz bogate tło polityczne. Fabuła rozpoczyna się od tajemniczych śmierci polskich agentów wywiadu na obcych terytoriach. Ślady wskazują na Al-Kaidę. Nietypowe wydarzenia wzbudzają zainteresowanie rosyjskich służb, które próbują wpłynąć na sytuację wewnętrzną w Polsce. Wszystkie te działania odbywają się w świetle zbliżających się wyborów parlamentarnych.

„Przyznam się bez bicia, że sobie sam podniosłem poprzeczkę” ? powiedział Severski w wywiadzie dla podcastu „Czytam Czy Tu”, dodając, że „Odwet” jest bardziej dojrzałą powieścią od poprzednich. „Oprócz tego wszystkiego, co jest we wszystkich moich książkach, pojawi się bardzo mocny wątek obyczajowy dotyczący funkcjonowania tego środowiska, do tej pory dosyć idealizowanego przeze mnie w książkach”.

Cichym bohaterem „Odwetu” jest smartfon ? urządzenie, które praktycznie wszyscy posiadamy i używamy. „Dzisiaj smartfon to jest zwierciadło ludzkiej duszy, naszej osobowości, jest twardym dyskiem naszego mózgu” ? skomentował Severski. Gdy telefon ginie, mnóstwo ludzi zaczyna się zastanawiać nad tym, jakie informacje w nim posiadali. I właśnie ten motyw postanowił wykorzystać autor. Jak się okazuje, smartfon, który znikł, potrafi zabić.

Dzięki realizmowi, szczegółowym charakterystykom bohaterów i bogatemu życiorysowi pisarza jego książki wyróżniają się na tle innych polskich powieści. Vincent V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu. Severski przez 26 lat pełnił służbę wywiadowczą. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, został też uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę. Po odejściu ze służby w 2007 roku zaczął tworzyć. Jest autorem bestsellerowej serii „Nielegalni”. Wydany w 2018 roku „Zamęt” stanowił początek nowej, serii szpiegowsko-kryminalnej. „Odwet” to drugi tom tego cyklu.

„Zanim poszedłem do wywiadu, chciałem być pisarzem. Nie udało się wtedy, ale w szpiegowskim świecie miałem mnóstwo okazji, aby pisać raporty i informacje” ? opowiada Severski. „Kiedy jednak przeszedłem na emeryturę, postanowiłem pisać prozę i spełniło się moje młodzieńcze marzenie”.

fot. i źródło: Wydawnictwo Czarna Owca

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi