banner ad

Odkryj tajemnice autora „Lolity” – premiera książki „Ukryta historia Vladimira Nabokova”

30 stycznia 2015

ukryta-historia-nabokova-premiera
Równo sześćdziesiąt lat temu powieść „Lolita” rozpętała prawdziwą burzę, a dzięki niej autor zyskał miano jednego z najważniejszych pisarzy minionego wieku. 28 stycznia do księgarń trafiła przełomowa biografia Nabokova. Publikacja ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

„Sunday Times” nazwał ją jedną z trzech najważniejszych książek 1955 roku. W odpowiedzi krytyk „Sunday Express” napisał, że jest to najbardziej sprośna i ordynarna literatura, jaką kiedykolwiek czytał, oraz że to czysta, niepohamowana pornografia. Właściwie odczytana pokazuje, że intencją Nabokova nie było zgorszenie czytelników. W swoim dziele zamaskował przerażenie amerykańskim antysemityzmem. Co pisarz ukrył w innych swoich książkach? W sześćdziesiątą rocznicę pierwszego wydania „Lolity” wydawnictwo Muza przekazuje w ręce czytelników wyjątkową biografię Vladimira Nabokova.

Przez lata uchodził za pisarza całkowicie oderwanego od rzeczywistości. Geniusza pielęgnującego ideę „sztuki dla sztuki”, którego prawdziwą pasją były motyle. Mało kto pamięta, że Nabokov był świadkiem przerażających wydarzeń XX wieku: uciekł z Rosji po rewolucji, następnie z hitlerowskich Niemiec. Z Francji wydostał się wraz z żoną Żydówką tuż przed nazistowską okupacją.

Dzięki niedawno odtajnionym dokumentom wywiadu i odzyskanym materiałom wojskowym dziennikarce Andrei Pitzer udało się odczarować jego obraz. Nabokov jawi się jako prawdziwy pisarz-dokumentalista. Autorka pokazuje te niepokojące nawiązania do historii ukryte w dziełach Nabokova. Jej książka to także biografia rodziny, przyjaciół, najbliższego otoczenia. W tle zaś cały czas przewija się inny wielki pisarz, Aleksander Sołżenicyn.

Andrea Pitzer z pasją podążyła tropami pozostawionymi przez Nabokova i odnalazła klucz do świata ukrytego w jego twórczości. Michael Maar, znawca twórczości Nabokova powiedział, że to „najbardziej godna uwagi i najwnikliwsza książka o Nabokovie od wielu lat. Lektura obowiązkowa nawet dla tych, którzy za Nabokovem nie przepadają”.

Jak zauważył dziennikarz i autor książek Christopher Goffard, „Ukryta historia Vladimira Nabokova” to „przykład fascynującej pracy literackiego detektywa”. Biografia ta pozwala na „całkowicie nowy sposób odczytania jednego z najbardziej godnych uwagi angielskojęzycznych czarodziejów literatury. Pitzer zrywa z fałszywym rozróżnieniem między literackim sztukmistrzem, którym ? jak wiemy ? jest Nabokov, a pisarzem zaangażowanym historycznie, którym ? jak przypuszczaliśmy ? nie jest”.

Autorka biografii, Andrea Pitzer, jest dziennikarką, która publikowała m.in. w „USA Today” i „Poet Lore”. „Ukryta historia Vladimira Nabokova” to jej pierwsza książka.

ukryta-historia-nabokova

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi