Nowa seria komiksowa „Ekspozytura 'Rygor'”. Inspirowana faktami historia polskiej organizacji szpiegowskiej działającej w północnej Afryce

20 maja 2022

Wydawnictwo Egmont rozpoczyna publikację serii komiksowej „Ekspozytura 'Rygor'” autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego. To inspirowana faktami historia organizacji wywiadowczej, która dzięki odwadze i sprytowi Polaków zdołała stworzyć siatkę konspiracyjną obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę… fabrykę płatków owsianych. Premiera pierwszego albumu zatytułowanego „Goście hotelu Arago” zaplanowana jest na 1 czerwca.

Akcja komiksu rozgrywa się w Algierze latem 1941 roku. Stolica francuskiej kolonii w Afryce Północnej cieszy się względnym spokojem, jakiego próżno szukać w targanej wojną Europie. W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i… polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o najcenniejsze informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej – Mieczysława Słowikowskiego – to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga.

Mieczysław Słowikowski ps. „Rygor”

Słowikowski to autentyczna postać. W momencie, kiedy znalazł się na północy Afryki, nie było tam w ogóle brytyjskich agentów. Dlatego to właśnie dzięki współpracy ze zbudowaną przez niego siatką szpiegowską angielski wywiad mógł pozyskiwać informacje. Słowikowski nie wzbudził niepokoju działającego na miejscu gestapo, ponieważ stworzył sobie niesamowicie skuteczną przykrywkę: założył fabrykę produkującą płatki owsiane. Co więcej, interes funkcjonował na tyle dobrze, że przynosił duże dochody. Pozwoliło to finansować działalność wywiadowczą. Do siatki Słowikowskiego zwerbowano kilka tysięcy osób, a zdobywane przez nich informacje umożliwiały kontrolę nad większością dziedzin życia kolonii. Sam Słowikowski jako szef wywiadu pozostawał dla większości agentów nieznany.

„Słowikowski bardziej przypomina postać ukrytego w mroku geniusza, który wyprzedza swoich przeciwników o kilka ruchów, niż nowicjusza starającego się przetrwać w niebezpiecznym świecie wojny wywiadów. Jak opowiedzieć jego historię? Po przestudiowaniu autobiografii Słowikowskiego doszliśmy do wniosku, że należy poruszyć trzy aspekty jego fascynującego i bogatego życiorysu” – tak o pracy nad albumem opowiada scenarzysta Tobiasz Piątkowski.

„Pierwszy to oczywiście działalność wywiadowcza – ukoronowana wkładem w przygotowanie operacji 'Torch’. Drugi to życie rodzinne – w tym przypadku bardzo powiązane z działalnością konspiracyjną, ale także towarzyska aktywność Słowikowskich jako elity Algieru. Niesamowite, że szef ekspozytury 'Rygor’ mógł z jednej strony kierować gigantyczną siatką szpiegowską, a z drugiej wydawać przyjęcia dla kontrahentów firmy przykrywki. To tak, jakby James Bond jednocześnie prowadził dobrze prosperującą sieć piekarni. Wreszcie trzeci kontekst to międzynarodowe tło działań. Wyjaśnienia wymagają polityczne realia podzielonej Francji, zwiększający się nacisk rządu kolaboracyjnego na kolonie północnoafrykańskie, napięcia brytyjsko-francuskie itd. No cóż, wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo. Na szczęście jest jeszcze sama sceneria wydarzeń! Od Marsylii przez Oran po Casablancę – mozaika kultur, tajemnicze zakątki arabskich przedmieść i kolonialny splendor hoteli i banków” – wylicza Piątkowski.

Scenarzysta zdradza też, że po pięciu latach pracy nad tworzoną z Markiem Oleksickim serią „Bradl”, która opowiadała o jednym z uczestników powstania warszawskiego – agencie Armii Krajowej Kazimierzu Leskim, wyjście z mroków okupowanej Warszawy na skwar ulic Algieru było ekscytującą odmianą. Dla czytelników zaś to okazja, by poznać ciekawą i mało znaną historię polskiego wywiadu.

Pierwszy album z serii „Ekspozytura 'Rygor'” zatytułowany „Goście hotelu Arago” będzie można przedpremierowo kupić na stoisku wydawnictwa Egmont podczas Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach od 26 do 29 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad. Podczas targów, 28 maja w sobotę o godz. 15:20, na Scenie komiksowej odbędzie się też spotkanie z Markiem Oleksickim i Tobiaszem Piątkowskim. Bezpośrednio po spotkaniu autorzy będą podpisywali albumy w Strefie Autografów Komiksowej Warszawy.

[am]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi