Nieznana historia „Psychozy” dostępna w księgarniach

23 lutego 2013


20 lutego 2013 w księgarniach ukazała się książka „Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy” Stephana Rebello – lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów „Psychozy”, ale dla każdego, kto interesuje się kulisami tworzenia filmów.

Niewiele jest w historii kina filmów tak śmiałych i przełomowych jak „Psychoza”. Już od pierwszej sceny był on bezprecedensowy w prezentowaniu seksualności i przemocy. Stało się to możliwe dzięki ograniczeniu oddziaływania tzw. production code, czyli spisu zasad obowiązujących filmy dopuszczane do dystrybucji na ekranach amerykańskich kin i telewizorów.

Atmosferę zainteresowania obrazem podsycała zmyślna kampania promocyjna, zainspirowana sposobem, w jaki Clouzot reklamował „Widmo”. Na wielkich plakatach można było zobaczyć Hitchcocka wskazującego na zegarek oraz podpis mówiący, że nikt nie zostanie wpuszczony na salę po rozpoczęciu seansu. W pierwszym odruchu właściciele kin byli temu przeciwni, bojąc się ewentualnych strat. Po premierze, kiedy pod kasami ustawiły się długie kolejki ludzi wyczekujących, aby dostać się na salę przed czasem, zmienili zdanie co do pomysłu Hitchcocka.

Historia „Psychozy” to jednak nie tylko zmyślnie poprowadzona kampania promująca film, ale niezliczona wręcz ilość problemów, z jakimi musiał zmierzyć się genialny reżyser na długo przed pierwszym klapsem (m.in. studio, z którym był związany kontraktem, nie chciało wyprodukować filmu i zapewnić potrzebnego budżetu). W swojej książce Stephen Rebello demitologizuje wiele legend narosłych wokół produkcji obrazu, podsuwa czytelnikowi nie tylko unikalne wywiady z gwiazdami legendarnego thrillera, ale i umożliwia wgląd w prywatne zapiski samego Alfreda Hitchcocka. Pieczołowicie, krok po kroku, przedstawia pracę nad scenariuszem i odkrywa kulisy makabrycznych zbrodni Eda Geina, które zainspirowały amerykańskiego pisarza Roberta Blocha do napisania powieści będącej podstawą filmu.

Na podstawie książki Rebello zrealizowano film biograficzny ilustrujący burzliwy związek reżysera z żoną, uchwycony na tle powstającej właśnie „Psychozy”. Główne role powierzono Anthony?emu Hopkinsowi, Helen Mirren i Scarlett Johansson. Polska premiera filmu odbędzie się 1 marca 2013 roku.

Stephen Rebello jest amerykańskim pisarzem i scenarzystą. Jego artykuły na tematy związane z kinem ukazywały się między innymi w „Premiere”, „Gentleman?s Quarterly”, „Playboy”, „Interview”, „Cinefantastique”. Mieszka w Santa Monica w stanie Kalifornia.

Wydana nakładem Sine Qua Non książka „Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy” od 20 lutego powinna już być dostępna we wszystkich księgarniach.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi