„Nieodgadniony” Maureen Johnson ? pierwszy tom trylogii kryminalnej dla młodzieży, polecanej przez Johna Greena, już w księgarniach

28 maja 2018


Nakładem wydawnictwa Poradnia K ukazała się pierwsza cześć trylogii dla młodzieży autorstwa Maureen Johnson. „Nieodgadniony” łączy klimat klasycznych powieści kryminalnych ze światem, w którym żyją nastolatkowie.

Maureen Johnson ? autorka bestsellerów według „New York Timesa” zabiera swoich czytelników do świata pełnego zagadek i niejasności. „Od zawsze uwielbiałam tego typu książki. Jeśli zjawilibyście się w moim domu, zobaczylibyście wielkie stosy kryminałów. Już jako małe dziecko zaczytywałam się w kryminałach. Dla mnie idealny letni dzień oznaczał czytanie dwóch książek Agathy Christie i może jakiegoś innego kryminału na deser” ? mówi autorka. „Chciałam więc napisać prawdziwy kryminał dla ludzi, którzy kochają kryminały o kimś, kto kocha zagadki kryminalne”.

W „Nieodgadnionym” bohaterami są uczniowie Akademii Ellinghama. To szkoła, która z jednej strony cieszy się opinią elitarnej placówki, do której wstęp mają osoby wyróżniające się ciekawymi zainteresowaniami. Z drugiej strony to miejsce, w którym w 1936 roku doszło do zbrodni, która do tej pory nie została wyjaśniona. Wkrótce po otwarciu uczelni, żona i córka Ellinghama zostały porwane. Ciało żony wkrótce odnaleziono. Ślad po córce zaginął. Jedynym tropem w sprawie był prześmiewczy list-zagadka, w którym podpisana pseudonimem „Nieodgadniony” postać wymienia sposoby na morderstwo. Porwanie rodziny Ellinghama stało się jedną z największych nierozwikłanych zbrodni w historii USA. Wiele lat później, pasjonująca się sprawami kryminalnymi uczennica pierwszego roku Akademii, Stevie Bell, postanawia rozwikłać zagadkę z przeszłości.

Stevie od dawna pasjonuje się kryminologią, a sprawa zaginięcia żony i córki założyciela Akademii to doskonały test na to, czy zostanie w przyszłości detektywem, tak jak jej ulubiona bohaterka z serialu „Burzliwa pogoda”. Dziewczyna pojawia się w szkole doskonale przygotowana do kontynuowania śledztwa, zna treść przesłuchań i listy pozostawione przez Nieodgadnionego, ma opanowaną topografię szkoły i wyostrzony zmysł obserwacji. Przeszkadza jej jedynie nadmierna nieśmiałość i lęki, które czasami musi opanować lekami.

Przeciwieństwem Stevie jest znany You Tuber Hayes Major, gwiazda campusu. Ten zadziorny egocentryk to dziecko sukcesu. Trafił do szkoły po tym jak jego serial „Kres” o człowieku ocalałym z inwazji zombie zyskał wielki rozgłos. Akademia Ellinghama przyciąga takie talenty, aby w murach szkoły móc je szlifować, dostarczając ciekawych wyzwań intelektualnych i zajęć skrojonych pod każdego ucznia. Hayes chcąc rozwijać swój kanał wpada na pomysł, aby nakręcić kolejny film, którego akcja toczy się w Akademii i ma związek z przestępstwem sprzed lat. Tym tropem proponuje współpracę Natowi, koledze, który jest autorem bestsellerowej książki. Jak na sukces, który odniósł, to wyjątkowo ponury pesymista i zrzęda żyjący w swoim świecie starych zegarów i słów. Aktualnie cierpi na kryzys twórczy, więc przystaje na propozycje kolegi, próbując napisać wartki scenariusz. Rozpoczynając pracę nie przypuszcza, że fikcja może być tak zbieżna z realnym życiem.

„Nauka to gra” ? zwykł mawiać założyciel Akademii. To hasło doskonale pasuje do Davida, ucznia drugiego roku, który żyje w świecie gier, zarówno jako ich twórca i gracz. Na pierwszym roku praktycznie nie wychodził z pokoju. Przyjaźni się z Ellie, szkolną artystką, znającą zakamarki paryskiej bohemy. Ta żywiołowa dziewczyna kocha imprezy, grę na saksofonie i długie rozmowy.

Czytelników może zafascynować sama Akademia Ellinghama. „To bardzo niezwykłe, niemal magiczne miejsce, zbudowane przez potentata, który chciał otworzyć jedną z najlepszych szkół na świecie. To wspaniała i dziwna posiadłość, pełna zakamarków i sekretnych miejsc ? na przykład jest tam zatopiony ogród, pełen posągów rzymskich bogów i bogiń” ? komentuje Maureen Johnson.

W murach Akademii odnajdziemy bogactwo charakterystycznych postaci, które mają swoje pasje, ale też problemy bliskie młodym ludziom. Nieodgadniony, swoim kolejnym zaskakującym ruchem, sprawia, że muszą odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. A wydarzenia z przeszłości okazują się nie tak odległe, jak myśleli. Oto bowiem śmierć powraca do Akademii. Zagadki mnożą się przez całą powieść ? nic nie jest jasne. Kto jest mordercą z 1936 roku? Jakie tajemnice skrywa przeszłość? I jaki związek mają z tym, co dzieje się teraz? Coś wisi w powietrzu.

„Nieodgadniony” to pierwsza część kryminalnej trylogii „Truly Devious”, której akcja rozgrywa się na przemian w dwóch planach czasowych ? w 1936 roku, kiedy wydarzyła się zbrodnia i współcześnie. Powieść przywodzi na myśl klasyczne kryminały Arthura Conana Doyle’a czy Agathy Christie. Jednocześnie jest to jednak książka na wskroś współczesna, dziejąca się tu i teraz, wśród młodych ludzi, dla których świat nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie. Książkę poleca John Green, autor bestsellerów „Gwiazd naszych wina” i „Żółwie aż do końca”. „Misternie zaplanowana intryga. Wciągająca książka, która odkrywa przed czytelnikiem nie tylko fascynujące zbrodnie, ale także naturę lęku, procesu twórczego, sławy i o wiele więcej” ? pisze Green.

Powieść „Nieodgadniony” Maureen Johnson w przekładzie Pawła Łopatki ukazała się nakładem wydawnictwa Poradnia K.

fot. Maureen Johnson/Instagram

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi