Najważniejsze zapowiedzi Wydawnictwa Znak na 2022 rok

4 stycznia 2022

Kolejną oficyną, która przedstawiła nam najważniejsze zapowiedzi książkowe na 2022 rok, jest Wydawnictwo Znak. Poznajcie szczegółowe premiery pierwszych miesięcy oraz plany na pozostałą część roku.

Tomasz Różycki „Ręka pszczelarza” – premiera 12 stycznia

Nowy tom poety nominowanego do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W nocnym labiryncie zgiełku i neonowych świateł poeta szuka zbawienia. Zagląda w zaułki zamieszkane przez migrantów i uchodźców, błądzi ścieżkami ich lęków i frustracji. Gubi się między jawą a snem.

Kristy Cambron „Dziewczyna z Paryża” – premiera 26 stycznia

Nowa powieść autorki książki „Motyl i skrzypce”. „Dziewczyna z Paryża” to przejmująca historia rozgrywająca się w czasach II wojny światowej na ulicach stolicy Francji. Opowiada o poświęceniu, walce z okupantami, w której nadzieja i miłość odgrywają znaczącą rolę.

Nick Bradley „Kot w Tokio”, tłum. Maria Makuch – premiera 9 lutego

Japońska, tajemnicza, rozdzierająca serce opowieść o samotności i poszukiwaniu siebie. Zaskakujący, łączący wiele literackich światów debiut brytyjskiego pisarza, nauczyciela języków angielskiego i japońskiego, tłumacza gier komputerowych, fotografa, który swój doktorat na Cambridge poświęcił figurze kota w literaturze japońskiej.

Nada Loffredi „Sztuka kochania po włosku”, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, Anna Osmólska-Mętrak – premiera 9 lutego

Najpopularniejsza włoska seksuolożka otwiera drzwi do swojego gabinetu i obala stereotypy dotyczące seksualności.

Marek Krajewski w zupełnie nowej odsłonie – premiera 23 lutego

Nowy bohater, nowe miejsce akcji – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy zaskoczy w tym roku fanów powieści, nie tylko sensacyjnych.

Karolina Pasternak „Holland. Biografia od nowa” – premiera 23 lutego

Żadna polska reżyserka nie odniosła w kinie tak wielkiego sukcesu jak ona. W tej książce po raz pierwszy odsłania prawdę o swoim życiu.
Jak się pracowało i tworzyło w męskim świecie kina? Jak wyglądało jej dzieciństwo po tragicznej śmierci ojca? Jak odnalazła się w Paryżu jako samotna matka uchodźczyni? Jak trafiła do Hollywood pod skrzydła takich sław jak Coppola? Karolina Pasternak, dziennikarka filmowa, dzięki niezwykłej relacji z bohaterką tej książki, mogła stworzyć jej pierwszą, pełną nieznanych i zaskakujących faktów biografię.

Konrad Kozakiewicz „Zespół Myślenia Ironicznego” – premiera 9 marca

Z czego śmieją się Polacy? I czy jest się z czego śmiać? „Zespół Myślenia Ironicznego” to zbiór bolączek, absurdów i niedorzeczności prosto z polskiego podwórka skomentowany przez „wujka Konrada”, który na internetowej ironii od jedenastu lat ściera zęby, racząc codzienną dawką humoru i porcją memów miliony odbiorców. Książka zilustrowana przez polskich twórców – Remka Dąbrowskiego, Bartosza Minkiewicza, Kamilę Szcześniak, Michalinę Tańską i Vontrompkę.

Wiesław Myśliwski „W środku wszyscy jesteśmy baśnią” – premiera 23 marca

Książka wydana zostanie z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego. Autoportret wybitnego pisarza. W tomie znalazły się zarówno jego publiczne wystąpienia – w tym sławny esej „Kres kultury chłopskiej” – jak i wybrane przez autora wywiady. Dzięki temu mamy okazję dowiedzieć się więcej o jego dzieciństwie i młodości, początkach literackiej kariery i pracy na etacie redaktora, o długim i szczęśliwym małżeństwie i o tym, dlaczego pisarz nie powinien się śpieszyć. „W środku jesteśmy baśnią” – twierdzi Myśliwski, a my – dzięki tej książce – możemy poznać przynajmniej cząstkę baśni, jaką jest on sam.

Jane Riordan „Kubuś Puchatek. Był sobie Miś”, tłum. Michał Rusinek – premiera 14 marca

Nowa oficjalna opowieść o Kubusiu Puchatku napisana w duchu opowiadań A. A. Milne’a i z pięknymi ilustracjami w stylu E. H. Sheparda. Książka opowiada m.in. o tym, jak zaczęła się przyjaźń Krzysia i Puchatka oraz jak miś o małym rozumku trafił do Stumilowego Lasu.

Sarah Crossan „Obsesja i inne formy miłości”, tłum. Maria Makuch – premiera 23 marca

„Anna Karenina” XXI wieku – pełna napięcia, pulsująca emocjami powieść o przerwanym romansie. Ana Kelly, odkąd pamięta, żyje w cieniu innych ludzi. Codziennie przestrzega zasad i obserwuje rodzinne dramaty powodowane przez zdrady, kłamstwa i zazdrość. Nigdy nie sądziła, że jej życie odtworzy scenariusz, który tak dobrze znała z opowieści innych. Szczera do bólu i oryginalna historia o dwóch kobietach, które połączył jeden mężczyzna, i uwikłaniu, którego nie przerywa nawet śmierć.

W kwietniu ukażą się:

  • J. M. Coetzee „Żywoty zwierząt”, tłum. Jacek Dehnel,
  • George Saunders „Kąpiel w stawie podczas deszczu”, tłum. Krzysztof Umiński – eseje o rosyjskich pisarzach,
  • książka Andrzeja Franaszka, autora biografii Miłosza i Herberta, o najważniejszych twórcach polskich XX wieku – eseje o poezji, Polsce, Bogu, sztuce podróżowania i o tym, czy artyści mogą się przyjaźnić.

W planach na ten rok również:

  • reportaże: Karoliny Sulej o seksedukatorkach, Jakuba Wojtaszczyka o polskim dragu, Karoliny Rogaskiej o kondycji psychiatrii, Katarzyny Rodackiej o Iranie,
  • nowa książka Doroty Karaś i Marka Sterlingowa,
  • biografie: Jeremiego Przybory (autorstwa Marii Wilczek-Krupy), Andrzeja Wajdy (autorstwa Bartosza Michalaka), Stachny Przybyszewskiej (autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej) i Witkacego (autorstwa Natalii Budzyńskiej),
  • „Antologia reportażu wojennego” pod redakcją Wojciecha Jagielskiego,
  • wznowienie „Ślepaka” Jadwigi Stańczakowej,
  • nowa powieść Filipa Zawady,
  • felietony Michała Rusinka,
  • nowa książka Michała Okońskiego,
  • „Weirdo” Zadie Smith i Nicka Lairda – książka dla dzieci napisana przez autorkę „Białych zębów” i jej męża,
  • „Miss Benson’s Beetle” – nowa powieść Rachel Joyce o sile kobiet,
  • „Gdzie w Polsce do miast” – drugi przewodnik autorstwa Katarzyny Węgrzyn,
  • „Fosforescencja” Julii Baird.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi