Najważniejsze zapowiedzi W.A.B. i Grupy Wydawniczej Foksal na 2023 rok

24 stycznia 2023


Głośne tytuły zagraniczne, nowe tytuły ulubionych autorek i autorów, kryminały i literatura faktu, moc fantastyki i książek młodzieżowych – tak zapowiada się nowy rok w Wydawnictwie W.A.B, Uroboros i Buchmann. Poznajcie najciekawsze zapowiedzi Grupy Wydawniczej Foksal.

LITERATURA PIĘKNA

Patricia Lockwood „Nikt o tym nie mówi”, tłum. Dorota Konowrocka-Sawa, premiera: marzec

„Nikt o tym nie mówi” to debiutancka powieść amerykańskiej poetki Patricii Lockwood. Była finalistką Bookera 2021, jedną z 10 najlepszych książek 2021 roku według „New York Timesa” i wygrała Nagrodę Dylana Thomasa w 2022 roku.  Powieść skupia się na kobiecie, która zawsze jest online. Jej życie zmienia się, gdy jej rodzina przeżywa nieoczekiwaną tragedię. Powieść spotkała się z ogromnym uznaniem krytyki i wywołała liczne dyskusje krytyczne i kulturowe. To jedna z najczęściej recenzowanych książek anglojęzycznych w 2021 roku, według agregatora recenzji Book Marks.

Richard Powers „Zadziwienie”, tłum. Dorota Konowrocka-Sawa, premiera: marzec

Trzynasta powieść Powersa, pierwsza od czasu zdobycia Pulitzera za „Listowieść”, nominowana do Nagrody Bookera. Astrobiolog Theo Byrne poszukuje życia w kosmosie, samotnie wychowując swojego niezwykłego syna po śmierci żony. Robin spędza godziny na malowaniu wyszukanych obrazów zagrożonych zwierząt. Niedługo zostanie wyrzucony ze szkoły za uderzenie przyjaciela w twarz. W miarę jak Robin staje się coraz bardziej kłopotliwy, Theo próbuje trzymać go z dala od leków psychotropowych. Dowiaduje się o eksperymentalnym leczeniu neurofeedbacku, które ma wzmocnić kontrolę emocjonalną Robina. Polega ono na trenowaniu chłopca na zarejestrowanych wzorcach mózgu jego matki…

Oszałamiające opisy świata przyrody, kusząca wizja życia poza nią oraz opis okrutnej miłości ojca i syna sprawiają, że „Oszołomienie” to najbardziej intymna i poruszająca powieść Richarda Powersa. W jej sercu leży pytanie: jak możemy powiedzieć naszym dzieciom prawdę o tej pięknej, zagrożonej planecie? Przeczytaj przedpremierowo fragment książki.

Natalia Szostak „Zguba”, premiera: marzec

Nowy – silny i delikatny jednocześnie – głos na polskiej scenie literackiej. Debiutancka książka dziennikarki Natalii Szostak to powieść o rzeczach, uczuciach i nadziejach, które gubimy gdzieś po drodze. Gdy 15-letnia Marianna znika, jej matka wraca z Londynu, by odnaleźć córkę. Pomóc może jej teściowa, która przez ostatnie miesiące opiekowała się Marianną. Co właściwie się stało? I kto za tym stoi? Może zaczęło się od tego, że dziewczyna straciła głos? „W tej opowiedzianej z bezpretensjonalną prostotą historii porusza empatia i delikatność narratorki nie tylko wobec głównej bohaterki, nastolatki, ale też nieporadnych i pogubionych dorosłych. Wzruszający motyw Frajdy, osoby nieludzkiej, łączy delikatną nitką miłości, odpowiedzialności i odwagi ten rozsypujący się rodzinny świat rzeczy utraconych na zawsze i tych możliwych do odzyskania. 'Zguba’ to świeża i pożywna opowieść o tym, co gubią w życiu zwykli ludzie” – pisze o książce Joanna Bator.

W tym roku czekają nas również:

    • Stefania Auci „Zima lwów”, tłum. Tomasz Kwiecień, drugi tom bestsellerowych „Sycylijskich lwów”, premiera: luty,
    • Elfriede Jelinek „Pianistka”, tłum. Ryszard Turczyn, nowe wydanie, premiera: luty,
    • Stanisław Brejdygant „Zwierzenia”, w serii Archipelagi, marzec,
    • Malcolm XD „Emigracja”, serialowe wydanie, premiera: kwiecień,
    • Barbara Klicka, nowa powieść, premiera: drugi kwartał,
    • Agnieszka Szpila, zbiór opowiadań, premiera: drugi kwartał,
    • Zeruya Shalev „Los”, tłum. Magdalena Sommer, nowa powieść, premiera: drugi kwartał,
    • Ali Smith „Companion Piece”, tłum. Jerzy Kozłowski, premiera: druga połowa 2023 roku,
    • Hernan Diaz „Trust”, tłum. Agnieszka Walulik, premiera: czwarty kwartał,
    • Hanya Yanagihara „Do raju”, tłum. Jolanta Kozak, nowa powieść autorki „Małego życia”, premiera: czwarty kwartał.

LITERATURA FAKTU

Monika Góra „Kryptonim 'Skóra'”, premiera: styczeń

Monika Góra w swojej najnowszej książce wraca do makabrycznego morderstwa, które wstrząsnęło całą Polską. Skupia się na Robercie J., który w 2017 został aresztowany jako podejrzany, a 14 września 2022 roku skazany przez Sąd Okręgowy w Krakowie na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

6 stycznia 1999 roku. Tego dnia załoga pchacza „Łoś” przypadkowo odnalazła fragmenty ludzkiego ciała. Okazało się, że zwłoki należą do Katarzyny Zowady, studentki, która zaginęła pod koniec 1998 roku. Podczas badania znalezionych fragmentów ciała stwierdzono, że skórę zdjęto z tułowia celowo oraz obcięto kończyny i głowę. Skórę spreparowano w taki sposób, aby tworzyła rodzaj body, które prawdopodobnie zakładał na siebie morderca, inspirujący się według specjalistów filmem „Milczenie owiec”. Czy Robert J. jest winny? Czy też niewinny, jak cały czas utrzymuje?

Paweł Pieniążek „Opór. Ukraińcy w obliczu rosyjskiej inwazji”, premiera: luty

„Opór. Ukraińcy w obliczu rosyjskiej inwazji” to relacja z ogarniętej wojną Ukrainy widziana przez polskiego reportera wojennego Pawła Pieniążka. Rosyjska inwazja na Ukrainę jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że pierwszy raz od zakończenia drugiej wojny światowej toczy się konflikt zbrojny na terytorium Europy, który może zmienić panujący porządek międzynarodowy. Cechuje go jeszcze co innego – prawdopodobnie największe zaangażowanie społeczeństwa w takiej sytuacji we współczesnej historii.

Oliver Bullough „Kamerdyner świata. Jak Wielka Brytania zaciągnęła się na służbę u oligarchów, kleptokratów i kombinatorów”, tłum. Dorota Konowrocka-Sawa, premiera: luty

Wstrząsający reportaż o najmroczniejszych sekretach londyńskiego City. „Kamerdyner świata” ujawnia, jak Wielka Brytania zajęła pozycję u boku najgorszych ludzi na Ziemi: oligarchów, kleptokratów i gangsterów. Kraj, który szczyci się wartościami fair play i rządami prawa, jednocześnie robi wszystko, by udaremnić globalne wysiłki antykorupcyjne. Oto opowieść o kraju, który stał się skrytką bankową dla globalnych morderców i złodziei.

Stefan Aust i Adrian Geiges „Xi Jingping, Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium”, tłum. Joanna Czudec, premiera: luty

W swej książce Stefan Aust i Adrian Geiges przedstawiają błyskotliwą analizę władzy i kultu jednostki. Biorą pod lupę znakomicie wyreżyserowany obraz polityka, który chce nadać swoim autokratycznym rządom oblicze kosmopolityczne i uchodzi mu to na sucho.

Aust i Geiges nie tylko śledzą karierę Xi Jinpinga, lecz także analizują chińską politykę ostatnich dziesięcioleci. Stawiają niewygodne pytania o stosunek społeczności międzynarodowej do tego, co dzieje się w Chińskiej Republice Ludowej, i pokazują wyzwania, przed którymi stoi jej przewodniczący: wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi, niepokoje polityczne w Hongkongu, oskarżenia o ludobójstwo w Sinciangu, hamujący wzrost gospodarczy. Ta biografia rzuca światło na nieoczywiste powiązania i wychodzi daleko poza nasze stereotypowe myślenie o Chinach.

W tym roku czekają nas również:

  • Sven Lindqvist „Już nie żyjesz. Historia bombardowania”, tłum. Ewa Wojciechowska, premiera: drugi kwartał,
  • Amia Srinivasan „The Right to Sex: Feminism in the Twenty-First Century”, tłum. Katarzyna Mojkowska, premiera: drugi kwartał,
  • Natalie Haynes „Pandora’s Jar: Women in the Greek Myths”, premiera: drugi kwartał,
  • Maria Janion „Kobiety i duch inności”, nowe wydanie, premiera: drugi kwartał,
  • Justyna Suchecka, reportaż o Generacji Z, premiera: drugi kwartał.

KRYMINAŁ I THRILLER

Romy Hausmann „Perfect day”, tłum. Agata Teperek, premiera: luty

Nowy thriller autorki „Ukochanego dziecka”. Potęga wyobraźni może wzmacniać i pocieszać. Albo zabijać. Od czternastu lat w pewnym miasteczku giną dziewczynki w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Czerwone wstążki wskazują policji drogę do ich ciał. Po sprawcy lub sprawcach nadal nie ma śladu.

Pewnego wieczoru światowej sławy profesor filozofii i antropolog Walter Leśniak zostaje aresztowany w obecności swojej córki Ann. Zarzut: dziesięć morderstw młodych dziewcząt. „Profesor Śmierć” głoszą nagłówki w tabloidach. Ann zrobi wszystko, by udowodnić niewinność ojca. Tak rozpoczyna się podróż do najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy.

Alicja Sinicka „Florystki”, premiera: marzec

Mistrzyni thrillerów psychologicznych powraca z nową książką! Helena Bardo – utalentowana florystka i właścicielka kwiaciarni Chloris, tworząca zachwycające bukiety, z których każdy zdaje się opowiadać jakąś tajemniczą historię – znika bez śladu. Ostatnim znakiem jej obecności są krople krwi błyszczące na nożycach i szpulach wstążek.

Najlepsza przyjaciółka Heleny – Sonia – która również pracuje w Chloris, wraz z policją rozpoczyna desperackie poszukiwania, starając się rozwikłać sprawę zaginięcia. Z każdym dniem utwierdza się jednak w przekonaniu, że nikomu nie może ufać, nawet mężowi swojej zaginionej przyjaciółki. Pewnej nocy dostaje zagadkową wiadomość – nadawca ostrzega, że ta sprawa dotyczy także jej.

Czy Helena naprawdę była tak idealna, jak jej ukochane białe kalie? A może latami skrywała coś przed światem? Jedno jest pewne: korzenie rodzinnych tajemnic sięgają bardzo głęboko.

W tym roku czekają nas również:

  • Małgorzata Oliwia Sobczak, nowy thriller, premiera: maj,
  • Jakub Szamałek, nowy thriller, premiera: czerwiec,
  • Marcin Meller, nowy thriller, premiera: październik.

LITERATURA OBYCZAJOWA

Hazel Prior „Veronika i pingwiny”, tłum. Agnieszka Myśliwy, premiera: luty

Zrzędliwa, ale urocza stara kobieta, jej wnuczek i kolonia pingwinów udowadniają, że nigdy nie jest za późno, aby stać się osobą, którą chcesz być. Przeurocza i zabawna historia, która roztopi każde serce i spowoduje, że będziecie na przemian śmiać się i płakać ze wzruszenia,

Osiemdziesięciopięcioletnia Weronika McCreedy jest odseparowana od swojej rodziny i chce znaleźć wartościowy powód, dla którego mogłaby zostawić swój majątek. Kiedy widzi film dokumentalny o badaniach pingwinów na Antarktydzie, mówi naukowcom, że przyjeżdża z wizytą – i nie przyjmuje odmowy. Wkrótce po przybyciu przekonuje niechętny zespół do uratowania osieroconego małego pingwina. Staje się częścią życia w bazie, a zamknięte serce Weroniki zaczyna się otwierać.

Jej wnuk, Patrick, przybywa na Antarktydę, by po raz ostatni spróbować poznać swoją babcię. Wkrótce wszyscy – Weronika, Patryk, a nawet arktyczni naukowcy, dowiedzą się czym naprawdę są rodzina, miłość i więzi na całe życie.

Natasza Socha „Kiedy ślub?”, premiera: luty

Maja słyszy to pytanie na każdym rodzinnym obiedzie. Marzy o małżeństwie i zawsze, gdy na horyzoncie pojawia się potencjalny kandydat na męża, roztacza wokół siebie uwodzicielską aurę.  Patrycja za żadne skarby nie chce się z nikim wiązać. Jak większość osób w jej otoczeniu jest singielką i bardzo sobie chwali ten stan. Ścieżki kobiet, dla których szczęście znaczy zupełnie coś innego, przetną się w momencie, gdy każda z nich wie już, czego chce od życia. Ale czy na pewno tak jest? Czy spełniają swoje marzenia, a może tylko oczekiwania innych?

Żeby się tego dowiedzieć Patrycja i Maja będą musiały wybrać się nad morze, ratować podupadający hotel, zrobić najlepszą fotkę z hasztagiem, zaciąć się w windzie, zakochać i zgubić kota.

Magdalena Majcher „Doktórka od familoków”, premiera: marzec

Sięgająca lat 70. prawdziwa historia Jolanty Wadowskiej-Król nazwanej Matką Boską Szopienicką – lekarki, która ratowała dzieci mieszkające w pobliżu szopienickiej huty, masowo chorujące na ołowicę. O tych wydarzeniach mówi się dziś „śląski Czarnobyl”.

Magdalena Kordel „Wiosna cudów”, premiera: marzec

Pierwsza część serii „Przystań śpiących wiatrów”. Najstarsza z sióstr, Stella, samotna matka, miłośniczka rzeczy i miejsc „z duszą”, postanawia zakupić stary duży dwór zwany przez miejscowych „pałacykiem”, aby wspólnie z rodzeństwem urządzić w nim hotel oraz miejsce spotkań dla całej rodziny. Posiadłość położona w nieco zapomnianej miejscowości jest także łakomym kąskiem dla lokalnych dygnitarzy, którzy wcale nie zamierzają ułatwić nowym mieszkańcom życia.

Transakcja będzie mogła dojść do skutku pod warunkiem, że obecny właściciel zostanie dożywotnim rezydentem dworku. Rodzeństwo będzie musiało przejść swoisty test na nowych właścicieli i spełnić wiele nieraz absurdalnych wymagań starszego pana, który nie bez powodu nazywany jest w miasteczku Szalonym Wiktorem.

LITERATURA FANTASY I YOUNG ADULT

Neal Shusterman „Głębia Challengera”, tłum. Rafał Lisowski, premiera: luty

Nowe, odświeżone wydanie kultowej powieści. Caden Bosch jest członkiem załogi statku żeglującego w stronę Głębi Challengera – najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego. Jest zdolnym licealistą, ale jego świat zaczyna drżeć i powoli się rozpadać. Chłopak wie, że coś się dzieje, przestaje jednak dostrzegać różnice między rzeczywistością i ułudą. Zaczyna żyć w dwóch światach. „Głębia Challengera” to poruszająca podróż przez ciemne morze ludzkiego umysłu.

Neal Shusterman „Kosiarze”, tłum. Agnieszka Katarzyna Dyrek, premiera: luty 

Świat bez głodu, bez chorób, bez wojen i biedy. Ludzkość pokonała nawet śmierć. O zakończeniu czyjegoś życia mogą zadecydować jedynie kosiarze. To oni kontrolują wielkość populacji. Dwoje nastolatków Citra i Rowan rozpoczyna szkolenie na kosiarzy. Choć żadne z nich tego nie chce, będą musieli opanować trudną sztukę „zbierania życia”, ryzykując to, co mają najcenniejsze. Za idealny świat trzeba bowiem zapłacić wysoką cenę…

Marta Dziok-Kaczyńska „Elfy Londynu”, marzec 2023

Nowy intrygujący głos polskiej fantastyki! Współczesny Londyn, w którym elfy i ludzie żyją wspólnie, na podobnych zasadach. Stare, potężne elfickie rody niegdyś prowadziły ze sobą wojny, po których nastąpiły stulecia względnego spokoju. Jednak rany nie zabliźniają się łatwo, a w ostatnich czasach zdają się wręcz zaogniać. Rośnie też i umacnia się grupa radykalnych głosicieli wyższości rasowej elfów nad ludźmi.

„Elfy Londynu” to wielowątkowa opowieść o konfliktach rasowych, o ambicjach i życiu zdeterminowanym rodowymi powinnościami. Marta Dziok-Kaczyńska we współczesnej i rozpoznawalnej przestrzeni stworzyła całkiem nowe uniwersum, które całkowicie was pochłonie.

Anouk Herman „Nigdy nie będziesz szło samo”, premiera: marzec

Pierwsza powieść osoby niebinarnej wydana w Polsce. „Nigdy nie będziesz szło samo”  to dojrzały, nietypowy debiut, dotykający zagadnień niebinarności, nieheteronormatywności, kryzysu bezdomności i zaburzeń psychicznych debiut.

Katuchna Zygler, dziewczyna w spektrum autyzmu, mieszka na osiedlu familoków. Czuje się samotna, a jedną z jej ulubionych rozrywek jest czatowanie z obcymi w internecie. Przed świętami Bożego Narodzenia dziewczyna poznaje Sobakę – anarchistę żyjącego na skłocie. Nastolatkowie postanawiają spotkać się osobiście, ale po wspólnie spędzonym wieczorze zapominają wymienić się kontaktami. Kilka dni później Katuchna dowiaduje się, że Sobaka zaginął. Łączniczką pomiędzy Katuchną a skłotem jest Melody, aktywistka marząca o karierze naukowej. W życiu Katuchny pojawia się też Riko, osoba niebinarna, która dopiero co odnalazła swoją tożsamość, oraz przebojowa Łanieczka, piercerka i nastoletnia matka zmagająca się z zaburzeniami odżywiania. Oboje okażą się wsparciem dla dziewczyny, która będzie musiała poradzić sobie z żałobą i na nowo zdefiniować to kim jest, odkrywając przy tym własną queerowość. 

Lize Meddings „Klub Smutnych Duchów”, tłum. Agnieszka Kalus, premiera: marzec 

Rozgrzewająca serca powieść graficzna o przyjaźni, współczuciu i odnajdywaniu bratnich dusz. „Klub Smutnych Duchów” to wspaniale ilustrowany pierwszy tom nowej serii powieści graficznych dla wszystkich, którzy pokochali „Heartstoppera”, Porysunki czy „Kołonotatnik z bohaterem”. Ale przede wszystkim dla każdej osoby, która kiedykolwiek czuła się niewidzialna.

PORADNIKI I LIFESTYLE

Blake Snyder „Uratuj kotka. Ostatni podręcznik pisania, jaki przeczytasz”, przedmowa Michał Oleszczyk, tłum. Katarzyna Mojkowska, premiera: luty

Podręcznik pisania scenariuszy, który stał się biblią pisania w ogóle. Klasyk, z którego korzystają najpopularniejsi pisarze i pisarki w kraju i  na świecie – wreszcie po polsku. Oto fenomen: bestseller od ponad 15 lat używany przez scenarzystów na całym świecie! Szczere, zabawne i dynamiczne spojrzenie na branżę pisarską i filmową. „Uratuj kotka” to tylko jedna z wielu zasad, dzięki którym twoje pomysły staną się bardziej rynkowe, a scenariusz czy powieść – bardziej satysfakcjonujące.

Joanna Żytkowska „Po prostu posadź. Twój domowy ogród”, premiera: marzec

Praktyczny poradnik dla tych, którzy chcieliby zacząć hodować swoje własne warzywa. Jak się okazuje, nie potrzeba do tego wielkich połaci ziemi – wystarczy skrzynka na balkonie albo rodzinny ogródek działkowy. Joanna Żytkowska, zapalona ogrodniczka, autorka bloga poprostuposadz.pl dzieli się z czytelnikami sprawdzonymi patentami z domowego ogródka.

Jordanna Levin „Moc manifestowania”, tłum. Arkadiusz Czerwiński, Paweł Kozłowski, Sergiusz Lipnicki, premiera: marzec

Każdy to robi, bardziej lub mniej świadomie. Ile razy dziennie zdarza nam się pomyśleć, że bardzo chcielibyśmy, żeby coś się wydarzyło? Albo odwrotnie: jak często martwimy się o rzeczy, które jeszcze się nie wydarzyły i napędzamy w sobie lęki. „Moc manifestowania” to napisany prostym językiem przewodnik po manifestowaniu i afirmowaniu.

Jordanna Levin, dziennikarka i autorka podcastów, przez lata ciągle czegoś się obawiała, obsesyjnie o tym myślała i ze zgrozą obserwowała, że wiele z tych rzeczy rzeczywiście się wydarzało. Dopiero po jakimś czasie zrozumiała, że nie przewiduje przyszłości, lecz ją manifestuje. Postanowiła zmienić swoje nastawienie – i w ten sam sposób skupić się na pozytywnych myślach, by przytrafiały się jej dobre rzeczy.

Jordanna Levin dzieli się osobistymi doświadczeniami i praktykami, które mają pomóc osiągnąć to, czego pożądamy. Z książki dowiemy się, dlaczego warto zaklinać rzeczywistość i jak to robić, żeby przynosiło to skutki. To podręcznik dla każdego, kto chce coś zmienić w swoim życiu za pomocą potęgi podświadomości.

LalalaLetMeExplain „Zablokuj, usuń, idź dalej. Czyli jak uniknąć randek z toksycznymi facetami”, premiera: kwiecień

Anonimowa autorka instagramowego profilu LalalaLetMeExplain (224 tysiące obserwujących), jak sama przyznaje, przez lata umawiała się z niewłaściwymi facetami. Angażowała się, starała, a koniec końców i tak zostawała sama – zraniona i z coraz gorszym mniemaniem o sobie. Swoimi doświadczeniami zaczęła dzielić się w mediach społecznościowych i z zaskoczeniem odkryła, że tysiące kobiet mają podobne doświadczenia. To dało jej siłę do zmiany myślenia i podejścia do randek.

Postanowiła zebrać wszystkie swoje doświadczenia i opisać je w formie przewodnika, który pozwoli innym kobietom uniknąć jej błędów i zauważyć ostrzegawczą czerwoną lampkę, zanim będzie zbyt późno; jak nie dać się wykorzystać, jak uniknąć szkodliwych relacji, rozpoznać toksycznych mężczyzn i zbudować w sobie siłę, by walczyć o swoje potrzeby i umieć zerwać relację, gdy jest dla nas szkodliwa. „Zablokuj, usuń, idź dalej” to zabawny i bezkompromisowy, napisany dosadnym językiem przewodnik po randkowaniu w czasach Tindera.

[edm]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi