Najważniejsze zapowiedzi Państwowego Instytutu Wydawniczego na 2023 rok

4 stycznia 2023

W 2022 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazało się blisko 100 tytułów: zarówno premier, jak i wznowień. W tym roku do rąk czytelników również trafi dużo dobrej prozy, poezji, książek historycznych i esejów. Oficyna podzieliła się z nami najważniejszymi tytułami, rekomendowanymi przez redaktorki i redaktorów.

Proza Światowa

W kwietniu ukaże się pięćdziesiąty tytuł z lubianej przez czytelników serii Proza Światowa. Będzie to jednocześnie pierwsza ilustrowana pozycja prozatorska. Tom złożony z dwóch najważniejszych utworów prozatorskich niemieckiej pisarki i poetki modernistycznej Elsy Lasker-Schüler „Malik” i „Artur Aronimus” w przekładzie Andrzeja Kopackiego wzbogacą kolorowe akwarele i litografie autorki i ekspresjonisty Franza Marca. Pod koniec roku w serii ukaże się długo wyczekiwana polska edycja powieści „Flags in the dust” Williama Faulknera, nad którą pracuje Maciej Płaza. W Polsce ten tekst ukazał się w latach sześćdziesiątych w skróconej wersji jako „Sartoris”, jest to więc gratka nie tylko dla wielbicieli Faulknera, ale też dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z jego pisarstwem.

Kolejną ważną pozycją będzie nowa, ale już głośna powieść Wernera Herzoga „Das Dämmern der Welt” w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz. To historia japońskiego oficera, który nie uwierzył w koniec II wojny światowej. Poza tym serię zasilą wznowienia „Narzeczonych” Alessandra Manzoniego oraz „Życia i myśli JW Pana Tristrama Shandy” Laurence’a Sterne’a, dwa tytuły Itala Calvina, poprawiona edycja „Powszechnej historii nikczemności” Jorge Luisa Borgesa oraz nieprzetłumaczone dotąd na język polski książki Roberta Walsera i Johna Bartha.

Historia

Czytelnicy Państwowego Instytutu Wydawniczego z pewnością wyczekują kolejnych książek z serii Rodowody Cywilizacji znanej jako „Ceram”. W 2023 roku ukażą się dwie pozycje: w marcu zbiorowa praca włoskich historyków: Silvii Diacciati, Enrica Fainiego, Lorenza Tanziniego i Sergia Tognettiego zatytułowana „Jak kwitnące drzewo. Florencja średniowieczna i renesansowa” oraz wznowienie klasycznej już pozycji Barry’ego Cunliffe’a „Starożytni Celtowie”. Ponadto w przywróconej po latach serii historycznej Życie Codzienne zaplanowano tłumaczenie pracy „Victorian City. Everyday life in Dickens’ London” historyczki, dziennikarki i pisarki Judith Flanders, która zabiera czytelnika na spacer ulicami wiktoriańskiego Londynu w poszukiwaniu śladów Dickensa, scen, sytuacji i obrazów, które były dla niego inspiracją.

W serii Biografie Sławnych Ludzi z kolei dostaniemy pracę Helen Nicholson „Królowa Sybilla Jerozolimska”. Autorka, historyczka średniowiecza, ze stosunkowo nielicznych i rozproszonych źródeł (w tym ikonograficznych) rekonstruuje portret córki Amalryka I, siostry Baldwina IV Trędowatego i żony Wilhelma z Montferratu, a potem Gwidona de Lusignan. Przy okazji kreśli pozycję kobiet w elitach władzy średniowiecznego Lewantu oraz opisuje rywalizację o panowanie nad Ziemią Świętą zarówno pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami, jak i pomiędzy samymi łacinnikami. W 2023 roku ukaże się również coś dla zainteresowanych historią histografii: pierwsza edycja „Dzienników” Władysława Czaplińskiego, pisanych w latach 1958–1981, które stanowią doskonałe źródło wiedzy na temat dziejów powojennej humanistyki i zarazem przybliżają sylwetkę tego ważnego polskiego historyka.

Proza Dalekiego Wschodu

Wielbiciele prozy azjatyckiej też mają w tym roku na co czekać. W planach wydawniczych znalazło się bowiem aż sześć tytułów z popularnej „Czarnej serii”. W sierpniu ukaże się zbiór esejów „Zapiski z Hiroszimy” Kenzaburō Ōe w tłumaczeniu Dariusza Latosia. Wizyta w dochodzącej do siebie po dwudziestu latach od wojny Hiroszimie wywarła ogromny wpływ na życie i pisarstwo japońskiego noblisty. „Zapiski z Hiroszimy” to osobista refleksja pisarza – zaangażowanego w ruch antynuklearny – po wizycie w tym tragicznym miejscu.

W marcu zaś ukaże się powieść awangardowej chińskiej pisarki Can Xue. Autorka kilkunastu powieści, około pięćdziesięciu nowel, ponad stu opowiadań i kilku tomów krytyki literackiej od lat jest wymieniana w gronie faworytów do literackiej Nagrody Nobla. Tłumaczona przez Katarzynę Sarek „Ulica Żółtego Błota” to powieść o losach mieszkańców jednej ulicy i rozgrywających się tam niezwykłych wydarzeniach. O ludziach, którzy nie potrafią ze sobą rozmawiać inaczej niż partyjnymi sloganami, ślą do władz petycje i donosy, wyczekując zbawcy, o którym nie wiedzą ani kim jest, ani co ma przynieść. Niepewne jest jego istnienie, ale i równie mało pewny jest cały ten rozpadający się, chaotyczny świat, w którym piętrzą się absurdalne i groteskowe zdarzenia.

W 2023 roku do rąk czytelników trafią ponadto: nowa powieść Yan Lianke „Sutra serca”, „Grzeszni chłopcy” tajwańskiego pisarza Pai Hsien-Yunga, „Śmiejący się wilk” Yūko Tsushimy i „Kioto” Yasunariego Kawabaty. Dla osób zainteresowanych Orientem – w serii Bibliotheca Orientalis – ukaże się wznowienie „Kojiki”, oficjalnej kroniki dziejów Japonii spisanej przez wysokiej rangi urzędnika dworskiego O-no Yasumaro na rozkaz cesarzowej Gemmei w 712 roku.

Poezja

Poetycki rok w Państwowym Instytucie Wydawniczym zainauguruje nowy wybór wierszy irlandzkiego poety, dramaturga i filozofa, laureata Nagrody Nobla Williama Butlera Yeatsa„Miłość to wybór losu” w tłumaczeniu i z komentarzami Adama Pomorskiego, zawierający przedmowę poety z 1937 roku. W drugiej połowie roku na księgarniane półki wróci „Jabłoneczka” Juliana Przybosia. Wznowienie (po 70 latach) jednej z najważniejszych antologii polskich pieśni ludowych zostało rozszerzone o współczesny komentarz.

We wrześniu ukaże się „Ostatnia księga Madrygałów oraz inne prozy i wiersze z lat 2001–2018” – długo oczekiwany tom zmarłego w 2021 roku szwajcarskiego pisarza, krytyka, eseisty i tłumacza Philippe’a Jaccotteta, w wyborze i przekładzie Jana Marii Kłoczowskiego. Serię Emblematyczną wzbogaci zbiór wierszy Michała Zabłockiego – poety, autora tekstów piosenek (m.in. tekstu piosenki „Cichosza” Grzegorza Turnaua) – zatytułowany „Bóg z innej parafii”. W kwietniu ukaże się tom wierszy Wacława Tkaczuka, poety i radiowca związanego przez wiele lat z Polskim Radiem, w którym pełnił funkcję m.in. kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia i prowadził legendarną audycję „Wiersze z gazet i czasopism”.

Polska proza

W serii Polska Proza Współczesna ukaże się powieść „Zsunęła się z krzesła. Ciennik” – najbardziej osobista książka w dorobku Krzysztofa Bieleckiego, w której autor, trochę na zasadzie dziennika, trochę pamiętnika czy też „prozy ufikcyjnionej”, a miejscami nawet litanii, opisuje wydarzenia przed i po tytułowym „zsunięciu się z krzesła”, czyli śmierci matki. Być może nie jest to tak naprawdę książka o odchodzeniu najbliższej osoby, ale raczej świadectwo tego, kogo ta osoba pozostawia na tym świecie. Pod koniec roku ukaże się zbiór próz pisarza, tłumacza, reżysera teatralnego i krytyka literackiego Antoniego Libery pt. „Najlepiej się nie urodzić”.

Eseistyka i biografie

Czytelników czekają też nowości eseistyczne, które ukażą się m.in. w ramach serii domy[ze]słów i Biblioteki Myśli Współczesnej. Pierwszą zasili bogato ilustrowany tom intelektualisty, wielbiciela czytania i literatury Alberta Manguela pt. „Historia czytania” w przekładzie Hanny Jankowskiej. W drugiej – tekst Vladimira Jankélévitcha, jednego z najwybitniejszych filozofów francuskich XX wieku, zatytułowany „Wybaczenie”, w tłumaczeniu Grażyny Majcher. Nieobecna do tej pory w języku polskim książka podejmuje złożony problem etyczny: zagadnienie moralnego prawa do wybaczenia win, zwłaszcza win historycznych.

Ponadto w kwietniu – poza seriami – ukaże się zbiór beletryzowanych, przełożonych przez Mateusza Kwaterkę, tekstów podróżniczych przedstawiciela francuskiego romantyzmu, prekursora parnasizmu Théophile’a Gautiera pt. „Kaprysy i zygzaki”. W serii biografii pisarzy ukaże się praca Jake’a Pollera „Aldous Huxley” w przekładzie Bartłomieja Zborskiego. Już w lutym zaś do rąk czytelników trafi esej „Autdafe. Sztuka unicestwiania książek” Michela Onfraya poświęcony rewolucji maja 1968 roku.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi