Najważniejsza książka poświęcona kulturze punkowej w marcu w księgarniach

1 marca 2013


6 marca nakładem Axis Mundi ukaże się „England?s Dreaming” Jona Savage’a, czyli pierwsza kompletna historia i analiza zjawiska, jakim była kultura punkowa.

„Punk był czymś dzikim, wyrzuconym poza nawias, zdeprawowanym, a jednocześnie chroniącym” – mówił w jednym z wywiadów Savage. „Mogłeś znaleźć kilku wyrzutków i wspólnie z nimi zrobić coś podnoszącego na duchu.”

Autor miał tę wyjątkową możliwość od samego początku znajdować się w oku cyklonu i śledzić rozwój nowej subkultury na Wyspach – chodził regularnie do Roxy (pierwszy londyński klub punkowy), wydawał własnym sumptem fanzina, a od 1977 roku pracował jako dziennikarz „Sounds”, jednego z trzech obok „New Musical Express” i „Melody Maker” najważniejszych brytyjskich magazynów muzycznych, gdzie przeprowadzał wywiady z najważniejszymi zespołami nurtu i pisał artykuły.

„Historia punk rocka. England?s Dreaming” jest opowieścią o źródłach kulturowych i społecznych, o sprawczej sile Malcolma McLarena, historii Sex Pistols i ich naśladowcach. Książka Savage’a to sugestywny portret drugiej połowy lat 70. w Wielkiej Brytanii. Opowieść pełna jest anegdot, relacji uczestników zdarzeń i wywiadów, przedstawia historię niebotycznego sukcesu i szybkiego upadku ostatniej wielkiej kapeli rock’n’rollowej i momentu w popkulturze, który przyszło jej definiować.

Książka Savage’a wskazywana jest przez krytyków jako najbardziej wiarogodna analiza punk rocka. Wydana pierwotnie w 1991 roku uaktualniona została o relację na temat punkowej spuścizny, zjednoczenia Pistolsów w 1996 roku oraz aktualną dyskografię. Publikację uhonorowano prestiżową nagrodą im. Ralpha Gleasona dla najlepszej książki o tematyce muzycznej. Posłużyła również jako podstawa filmu dokumentalnego, jaki w 1995 roku zrealizowała stacja BBC2.

Jako ciekawostkę warto nadmienić, że tłumaczka książki Marta Marciniak sama jest punkową, wegetarianką i feministką. Obecnie pracuje jako asystentka na wydziale Transnational Studies na State University of New York at Buffalo w USA. Nadal jednak czuje się związana z warszawskim środowiskiem punkowym, a jej zainteresowania badawcze, w tym praca doktorska, dotyczą historii punk rocka w Polsce i w USA.

Obszerna 700-stronicowa książka Savage’a dostępna będzie w księgarniach od 6 marca.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi