Najnowsze premiery wydawnictwa Centrala

18 kwietnia 2012

Wydawnictwo Centrala przygotowało z okazji zbliżającej się Ligatury kilka wartych polecenia premier. Są to: „Somnambule” autorstwa Anke Feuchtenberger, „Polaków uczestnictwo w kulturze” Janka Kozy, płyta DVD z filmem „Comic Book Confidential” oraz „Wiktor i Wisznu” Jeroena Funke.

Anke Feuchtenberger „Somnambule”

Album jednej z najbardziej znanych niemieckich rysowniczek komiksowych. Jej wychowankami są m.in. Sascha Hommer i Arne Bellstorf, których komiksy wydała w Polsce Kultura Gniewu. „Gdybym miała zawęzić jej twórczość do kilku słów użyłabym „cielesność”, „metafora” i „instynkt”. Jej koncepcje bazują na instynkcie. W tomie „Somnambule”, w historii pt. „Marzec nastał w muzeum” pokazuje dziewczynę, która wyczekuje kogoś lub czegoś na balkonie swojego ogromnego domu. Widać że? (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Janek Koza „Polaków uczestnictwo w kulturze ? Raport z badań 1996-2012”

„Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012” mgr Janka Kozy to obrazkowa rozprawa socjologiczna dotycząca polskiego społeczeństwa. Nie jest to w historii rodzimej socjologii pierwszy tego typu utwór: już ponad pół wieku temu (w 1957 r.) Sławomir Mrożek opublikował w odcinkach w ?Przekroju? (a potem w tym samym roku w formie książkowej) pionierską Polskę w obrazach, w 2001 r. ukazało się zaś „Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001” Wilhelma Sasnala.
(więcej o komiksie)

Jeroen Funke „Wiktor i Wisznu”

Debiut Jeroena, którego polskie wydanie opublikowano ostatniego dnia marca, ukazało siię w Holandii 2010 roku jako ?Victor & Vishnu ? Text free? . Poza rysowaniem komiksów i ilustracji, Jeroen lubi szyć stroje ? potwory na swojej maszynie i robić okładki książek. Jego prace były pokazywane w Barcelonie, Budapeszcie, Petersburgu i Dortmundzie. W 2011 roku, projekt kolejnych przygód Wiktora i Wisznu zdobył 2 miejsce na Ligatura Pitching w Poznaniu. Ten sam projekt zdobył nagrodę Jan Hanlo Media w kategorii komiksu i zostanie wydany w Holandii w czerwcu 2012 a w Polsce, nakładem Centrali w roku 2013.
W wolnym czasie Jeroen lubi nosić kapelusz.
(więcej o komiksie + przykładowe plansze)

„Comic Book Confidential” (DVD)

Comic Book Confidential to klasyka dokumentu i jeden z ważniejszych filmów o komiksie. Teraz dostępny w Polsce! Ron Mann w interesujący i pouczający sposób łączy wywiady, materiały archiwalne i animację. Ten pełnometrażowy dokument, jest portretem dwudziestu dwóch najbardziej znaczących artystów tworzących komiksy, powieści graficzne i paski komiksowe w Ameryce Północnej. Film przedstawia historię komiksu aż do końca lat 80-tych. Comic Book Confidential dostarcza odpowiedzi na egzystencjalne pytanie dwudziestego wieku, po raz pierwszy zadane przez Zippy the Pinhead: „Czy jeszcze się dobrze bawimy?”

Wszystkie tytuły powinny być na dniach dostępne w dystrybucji. Już teraz można zamawiać je na stronie Centrali.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi