Najlepsza światowa fantastyka już po raz 15. w antologii „Kroki w nieznane”

30 września 2013

Kroki w nieznane - 2013
W grudniu nakładem wydawnictwa Solaris ukaże się 15. tom antologii opowiadań fantastycznych „Kroki w nieznane”. Biorąc pod uwagę, że pierwszy tom almanachu wyszedł w 1970 roku, średnia może nie jest imponująca. Tym razem jednak nikt nie zamknie cyklu z powodów politycznych, jak to miało miejsce w latach 70, dlatego od 2005 roku kolejne tomy ukazują się z dość dokładną regularnością.

Piętnasty tom składać się będzie głównie z opowiadań autorów amerykańskich, w tym pisarzy o polskich korzeniach; uzupełnią je dwa teksty rosyjskie (w tym Kira Bułczowa) i jeden kanadyjski. Opowiadania, jak zwykle, będą zróżnicowane: starsze i nowsze (nawet z roku 2013), science-fiction i fantasy, horror i fantastyka. Doświadczeni i charyzmatyczni pisarze obok błyskotliwych debiutów.

„Nie chcę zbyt wiele zdradzać, żeby nie popsuć przyjemności z lektury antologii, ale chyba najbardziej zaskakujący będzie tekst Orsona Scotta Carda” – mówi Mirosław Obarski, redaktor antologii „Kroki w nieznane”. „W tym roku, obok dwóch błyskotliwych opowiadań fantasy, będzie sporo science-ficion w ujęciu, przynajmniej na pierwszy rzut oka, klasycznym. Ale od początku mojej pracy nad antologią dobieram teksty zarówno doskonałe pod względem literackim, jak i oryginalne w warstwie koncepcji i fabuły, często z zaskakują puentą, które długo pozostają w pamięci” – podsumowuje Obarski.

Jak w poprzednich latach, na stronie antologii i fanpage’u na Facebooku będą przedstawiane każdego tygodnia kolejne opowiadania i autorzy, jakich poznamy w tomie, i tak aż do ukazania się książki 4 grudnia 2013 roku. Pierwszym tekstem, który został właśnie zaprezentowany na stronie www.krokiwnieznane.pl są „Umarli” Michaela Swanwicka. Opowiadanie powstało przed eksplozją popularności zombies w popkulturze. Zrywa z klasycznym przedstawieniem żywych trupów, które znamy choćby z komiksu i serialu „The Walking Dead”. Jak byśmy się zachowywali, gdyby zombies stali się częścią naszego świata, którą po prostu trzeba zaakceptować? Czy zmieniłoby to nasz system gospodarczy, koncepcję wytwórczości, relacje społeczne i model życia?

„Kroki w nieznane” to cykl almanachów opowiadań science fiction rozpoczęty w roku 1970 i wydawany przez Iskry pod redakcją Lecha Jęczmyka. Przez kilka lat ta niezwykła seria książek przedstawiała polskim czytelnikom opowiadania sf znanych autorów amerykańskich i brytyjskich. W roku 1976, po wydaniu szóstego tomu, almanach został zamknięty z przyczyn politycznych. W roku 2005 wydawnictwo Solaris zaczęło ponownie wydawać antologię w formule podobnej do tej z lat 70. Pierwszy tom po przerwie skomponowali Lech Jęczmyk i Konrad Walewski. Kolejne dwa opracował Konrad Walewski. Pozostałe pięć tomów przygotował Mirosław Obarski.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi