Najciekawsze zapowiedzi wydawnictwa Albatros na jesień 2017
Jesień to najlepszy czas na czytanie. W coraz dłuższe wieczory nie ma nic lepszego niż gorąca herbata, wygodna kanapa i… dobra książka. Zobaczcie, co dobrego przygotowuje dla was na tę wyjątkową porę roku wydawnictwo Albatros.
Na tegoroczną jesień Albatros szykuje wielką gratkę dla miłośników powieści historycznych ? do księgarń trafią długo wyczekiwane kontynuacje epickich cykli powieściowych Kena Folletta i Ildefonso Falconesa, które przeniosą czytelników wiele wieków wstecz do Anglii i Hiszpanii. Będzie także okazja do wzruszeń, których dostarczy niezawodny jak zwykle Nicholas Sparks swoją najnowszą powieścią. Wiele dobrego czeka również wielbicieli Stephena Kinga, w tym wznowienie jednego z najstraszniejszych horrorów, jakie kiedykolwiek napisano. Jeszcze na pożegnanie wakacji powróci Peter May, autor pamiętnej trylogii „Wyspa Lewis”. Albatros nie ustaje w dostarczaniu czytelnikom mocnych wrażeń ? pojawią się więc kryminały i powieści sensacyjne Petera Jamesa, Tany French, Tony’ego Parsonsa, Tess Gerritsen i Roberta Dugoniego. Więcej szczegółów poniżej.
„To” Stephena Kinga – 30 sierpnia
Najbardziej przerażająca powieść Stephena Kinga, która zainspirowała m.in. twórców serialu „Stranger Things”, zostanie wznowiona w filmowej okładce z okazji wrześniowej premiery kinowej ekranizacji książki w reżyserii Andresa Muschiettiego.
Tytułowe To stanowi metaforę tkwiącego w ludziach zła. Derry w stanie Maine, miejsce ledwie widoczne na mapie. Dochodzi tu do wyjątkowej eskalacji zbrodni, okrutnych morderstw, gwałtów i tajemniczych wypadków. W kanałach miasteczka zalęgło się To. Bliżej nieokreślone, przybiera najróżniejsze postacie ? klauna, ogromnego ptaszyska, głosu w rurach. Poluje na dzieci. Tylko dzieci potrafią dostrzec To. I dlatego właśnie one stają do walki z potworem. Mija dwadzieścia kilka lat i To powraca. Dzieci są już dorosłymi, ale muszą odnaleźć w sobie dziecięcą wiarę, lojalność i odwagę, by skutecznie stawić mu czoła.
„Na gigancie” Petera Maya – 30 sierpnia
Powieść kryminalna autora trylogii „Wyspa Lewis”, której fabuła skupia się na trwającej ponad pół wieku przyjaźni, wspólnych marzeniach i rozczarowaniach. Wspaniały portret Londynu i Glasgow lat 60. W 1965 roku pięciu nastolatków przyjechało do Londynu, by zrealizować swoje marzenia o muzycznej sławie. Jeszcze przed upływem roku trzech z nich wróciło do Glasgow. W 2015 roku brutalne morderstwo zmusza tych trzech sześćdziesięcioletnich już mężczyzn do podróży do Londynu i zmierzenia się z mroczną prawdą, którą ukrywali przez lata.
„Cisza. Kronika życia pewnego mordercy” Thomasa Raaba – 13 września
Karl Heidemann od dziecka cierpiał na nadwrażliwość słuchową. Już w brzuchu matki czuł się przytłoczony przez kakofonię otaczających go zewsząd dźwięków. Podczas swojej pierwszej wycieczki poza mury dźwiękoszczelnej piwnicy, w której spędzał dzieciństwo, stał się naocznym świadkiem samobójstwa matki. Zamiast szoku chłopiec odczuł emanujący od śmierci spokój oraz bezwzględną, niczym niezmąconą ciszę. To wczesne odkrycie dało początek niezdrowej fascynacji śmiercią i wszystkim, co z nią związane. Swoje badania nad procesem umierania Karl rozpoczął od zabijania chorych zwierząt, by następnie poszukać materiału do badań również wśród ludzi. Jego dwie pierwsze ofiary to ludzie odpowiedzialni za śmierć jego matki. Portret mordercy z wyboru, który pod koniec życia wreszcie odnalazł spokój w murach klasztoru, by tam czekać na śmierć.
„Słup ognia” Kena Folletta – 13 września
Najpopularniejsza saga historyczna Kena Folletta, obejmująca powieści „Filary ziemi” i „Świat bez końca”, wreszcie doczekała się kontynuacji. Młody Ned Willard z okazji Świąt Bożego Narodzenia wraca do rodzinnego domu w Kingsbridge. Rok 1558 przewróci do góry nogami nie tylko życie Neda, lecz także losy wszystkich Europejczyków. Od tej chwili nikt i nic nie będzie takie jak wcześniej. Potrafiące wszystko znieść mury katedry w Kingsbridge widziały niejedno. Od lat zmuszone są patrzeć na życie miasta i jego zdominowanych przez religijne podziały mieszkańców. Moralne zasady boleśnie zderzają się z tym, co najważniejsze w życiu człowieka: przyjaźnią, miłością, szacunkiem i oddaniem. Ned będzie musiał stawić czoła własnym pragnieniom. Już wkrótce okaże się, że on i Margery Fitzgerald, dziewczyna, którą chciałby poślubić, zamiast grać w jednej drużynie, znajdą się po dwóch stronach barykady.
Kiedy Elżbieta Tudor zasiądzie na tronie, cała Europa zwróci się przeciwko Anglii. Już na początku swego panowania spostrzegawcza, przebiegła i niezwykle zdeterminowana młoda monarchini powoła do życia pierwsze w Anglii służby specjalne. A wszystko to po to, by do minimum zmniejszyć ryzyko zamachu stanu, buntu i innych działań mających na celu przejęcie władzy przez niepokornych poddanych. Tymczasem w Paryżu przebywa urzekająca i nieustępliwa Maria Stuart, żyjąca u boku chorobliwie ambitnego, głodnego władzy francuskiego rodu. Królowa Szkocji zrobi wszystko, by odsunąć od władzy Elżbietę I. Pomóc jej w tym mają gotowi na wszystko liczni zwolennicy. Książka podejmująca temat, w którym Follett czuje się najlepiej ? szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I! Więcej o książce.
„Dziedzice ziemi” Ildefonso Falconesa – 13 września
Ildefonso Falcones, niekwestionowany mistrz prozy historycznej, wraca do świata, który dziesięć lat wcześniej zachwycił miliony czytelników: średniowiecznej Barcelony. Miasta, w którym z powodu walki o tron i schizmy w Kościele ścierają się wrogie stronnictwa, inkwizycja zbiera żniwo, żydzi stawiani są przed wyborem: chrzest albo śmierć, bogaci mieszczanie pomnażają swój majątek, a biedota jest złakniona rozrywki, im krwawszej, tym lepszej.
Rok 1387. Dwunastoletni Hugo Llor jest świadkiem bezprawnej egzekucji swojego mentora Arnaua Estanyola. Człowieka, który nauczył go tego, by przed nikim nie zginać karku. Co nie jest proste w świecie, w którym biedacy są skazani na łaskę i niełaskę możnych. Hugo szybko się przekonuje, że za każdą próbę walki o godność drogo się płaci i zyskuje równie potężnych, co okrutnych wrogów. Mimo to nie chce się przed nimi ukorzyć. Chłopiec noszący w stoczni żelazną kulę za genueńskim niewolnikiem, dzierżawca winnicy, właściciel barcelońskiej karczmy, królewski dostawca win? Dużo jak na jednego człowieka? Krótkie wzloty i bolesne upadki, po których, wydawać by się mogło, nie sposób się podnieść. A jednak Hugo Llor za każdym razem wstaje i nie rezygnuje z walki o swoich najbliższych, z marzeń o własnej winnicy i z miłości.
„Dziedzictwo ziemi” to kontynuacja porywającej sagi „Katedra w Barcelonie”, na podstawie której powstaje serial będący najdroższą tego typu produkcją w historii telewizji hiszpańskiej. Premiera zapowiedziana jest na jesień tego roku. Wiosną 2018 roku serial zadebiutuje na Netflixie.
„Czarnooka blondynka” Benjamina Blacka (pseudonim Johna Banville’a) – 27 września
Pierwszorzędny czarny kryminał, w którym John Banville (ukrywający się pod pseudonimem Benjamin Black) wskrzesza Chandlerowskiego Philipa Marlowe’a. Początek lat pięćdziesiątych. Marlowe jest jak zwykle uroczy i niespokojny, interesy trochę kuleją. Wtedy właśnie pojawia się nowa klientka. Kosztownie odziana jasnowłosa piękność chce, by Marlowe odnalazł jej byłego kochanka. Detektyw niemal natychmiast odkrywa, że zaginięcie tego człowieka jest tylko pierwszym z szeregu zdumiewających wydarzeń. Wkrótce Marlowe wplątuje się w życie najzamożniejszych i najbardziej bezwzględnych rodzin Bay City. „Czarnooka blondynka” mogłaby uchodzić za rękopis Chandlera właśnie odnaleziony w zakurzonej szafie w La Jolla. Gratka dla wszystkich wielbicieli amerykańskiego klasyka.
„Bastion” Stephena Kinga – 29 września
Wznowienie najdłuższej i według powszechnych ocen najlepszej powieści w dorobku autora w okładce pasującej do Kolekcji Mistrza Grozy, w której z powodu swojej objętości nie mogła się znaleźć.
Przerażająca wizja opustoszałego świata i obraz apokalipsy. Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę. Bez wybuchów, bez terrorystycznych ataków, bez zapowiedzi – ludzkość umiera. Zaczyna się niewinnie, od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś umarł i nagle Ziemia stała się masowym grobem. Nieliczni, którzy przetrwali, zagubieni w nowym postapokaliptycznym świecie, zaczynają śnić. Wizje wskazują im drogę, zwiastują pojawienie się Wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi dokonać wyboru, a kiedy to nastąpi, podążyć obraną ścieżką. Podzielona ludzkość formuje dwa obozy i wyrusza, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Epidemia obudziła w ludziach wszystko, co najgorsze, do głosu doszły najniższe, najbardziej prymitywne instynkty. Jednak wciąż jeszcze są tacy, którzy wierzą w miłość, dobroć i braterstwo.
„We dwoje” Nicholasa Sparksa – 27 września
Król romantycznych opowieści powraca z nową poruszającą historią o sile bezwarunkowej miłości. W wieku trzydziestu dwóch lat, Russell Green ma to wszystko: wspaniałą żonę, uroczą sześcioletnią córkę, karierę dyrektora reklamy oraz przepiękny dom w Charlotte. Żyje jak we śnie, a centrum jego wszechświata jest czarująca żona Miriam. Ale na lśniącej, idealnej powierzchnią tej idealnej bańki mydlanej zaczynają pojawiać się rysy? Ku rozpaczy i zaskoczeniu Russa, jego życie niespodziewanie wywraca się do góry nogami. W ciągu kilku miesięcy Russ traci żonę i posadę. Musi zająć się córką i zaadaptować do nowej rzeczywistości. Przyjdzie mu zmierzyć się z nieznanym, pokonać własne słabości, sięgnąć po umiejętności, z których nigdy nie korzystał. Czeka go wielki emocjonalny test, ale też? niespodziewana nagroda.
Nicholas Sparks to współczesny amerykański pisarz, którego książki o łącznym nakładzie przekraczającym 105 milionów egzemplarzy ukazały się w ponad 50 językach. Serca czytelników podbił w 1997 swoim debiutem – powieścią „Pamiętnik”. Kolejne ? m.in. „Noce w Rodanthe”, „Anioł Stróż”, „Ślub”, „Prawdziwy cud”, „I wciąż ją kocham”, „Wybór”, „Ostatnia piosenka”, „Szczęściarz”, „Bezpieczna przystań”, „Dla ciebie wszystko” oraz „Najdłuższa podróż” ? znajdowały się przez wiele miesięcy w czołówce światowych rankingów sprzedaży. Większość książek Sparksa została przeniesiona na duży ekran, a w filmowanych adaptacjach wystąpiły takie gwiazdy amerykańskiego kina, jak Rachel McAdams i Ryan Gosling („Pamiętnik”), Diane Lane i Richard Gere („Noce w Rodanthe”) czy Robin Wright i Kevin Costner („List w butelce”).
„W godzinie śmierci” Petera Jamesa – 27 września
Dziewiąty tom bestsellerowego cyklu kryminalnego z detektywem Royem Grace’em. Z luksusowej rezydencji w Brighton zostają skradzione kosztowności warte miliony funtów. Prowadzący śledztwo detektyw Grace szybko ustala, że jedno ze skradzionych precjozów stanowiło bezcenną pamiątkę. Wpływowa familia zrobi wszystko, by odzyskać własność zamordowanej seniorki rodu. Detektyw Grace ściga się z czasem, a tropy wiodą go do mrocznego świata handlarzy dziełami sztuki. Jednak Brighton to dopiero początek, sprawa znajdzie finał w Nowym Jorku, gdzie przed stu laty popełniono brutalne morderstwo.
Peter James to brytyjski twórca thrillerów i kryminałów, znany przede wszystkim z cyklu powieści z detektywem Royem Grace’em, znanym z niekonwencjonalnych metod pracy. 28 powieści pisarza przetłumaczono jak dotąd na 36 języków i sprzedano w nakładzie przekraczającym 16 milionów egzemplarzy. W 2016 roku Peter James otrzymał Diamond Dagger, prestiżową nagrodę przyznawaną autorom kryminałów przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminałów za całokształt twórczości. Liczące 700 członków jury swoją decyzję o włączeniu do tego wąskiego grona Petera Jamesa uzasadniło faktem, że autor jest „mistrzem narracji” i „królem kryminałów policyjnych”, który dzięki
„długotrwałej perfekcji” wniósł „znaczący wkład” w gatunek: „Zaangażowany w mówienie prawdy o życiu wewnątrz brytyjskiej policji, Peter związał się z policją z Sussex, często towarzysząc policjantom i detektywom na służbie, by móc obserwować realia ich pracy”.
„Ostatni intruz” Tany French – 11 października
Nowa powieść królowej irlandzkiego kryminału, autorki „Ściany sekretów”, „Kolonii”, „Lustrzanego odbicia” i „Zdążyć przed zmrokiem”, którą Gillian Flynn określa „hipnotyzującą”, a Stephen King „olśniewającą”. Dziennika „Washington Post” okrzyknął Tanę najważniejszą autorką kryminałów, jaka pojawiła się na światowym rynku wydawniczym w ostatnim dziesięcioleciu.
Praca w wydziale zabójstw nie jest szczytem marzeń detektyw Antoinette Conway. Tylko jej zawodowy partner, Stephen Moran, cieszy się, że ma ją u boku. Na co dzień detektyw Conway zajmuje się najbardziej niewdzięcznymi sprawami: bestialskimi wybrykami i molestowaniem. Jest twarda ale i jej wytrzymałość ma swoje granice. Nowa sprawa wygląda na kolejną kłótnię kochanków, która nieco wymknęła się spod kontroli. Aislinn Murray, piękna kobieta o lśniących blond włosach, zostaje znaleziona martwa w swoim nieskazitelnym salonie tuż obok stołu nakrytego do romantycznej kolacji. Antoinette nie może się oprzeć wrażeniu, że już ją gdzieś widziała? Przełożeni naciskają na jak najszybsze aresztowanie chłopka Aislinn, ten jednak upiera się, że dziewczyna kogoś się obawiała i wiedziała, że jest w niebezpieczeństwie. Im więcej Stephen i Antoinette dowiadują się o blond piękności, tym bardziej oczywistym staje się, że wcale nie była taka idealna. Detektyw Conway zaczyna popadać w paranoję. Czyżby ktoś chciał by zrezygnowała z pracy w policji? A może chodzi o coś zupełnie innego??
„Klub wisielców” Tony’ego Parsonsa – 11 października
Zaskakująco okrutny kryminał autora „Krwawej wyliczanki” i zarazem finał trylogii z detektywem Maxem Wolfe’em. Grupa samozwańczych mścicieli krąży po ulicach Londynu. W upalne noce uprowadza ludzi, którzy dopuścili się złych uczynków, wydaje wyroki i wykonuje egzekucje przez powieszenie. Wśród skazanych na śmierć jest m.in. członek gangu, który molestował dziewczęta, bogaty alkoholik, który śmiertelnie potrącił dziecko, ziejący nienawiścią kaznodzieja nawołujący do mordowania brytyjskich żołnierzy. Liczba ofiar podejrzanie szybko rośnie, a Londyn znajduje się na krawędzi zamieszek. Detektyw Max Wolfe musi ukrócić mordercze zapędy gangu zabójców, których już uznano za bohaterów.
Tony Parsons to pisarz i felietonista „Daily Mirror”, należy do najbardziej znanych brytyjskich dziennikarzy pokolenia punk rocka. Współpracował m.in. z „The Guardian”, „Elle”, „The Daily Telegraph”, „The Sunday Times”, „GQ” i „Marie Claire”. Przez sześć lat regularnie występował w programach telewizji BBC2, The Late Show i Newsnight Review, a także we własnych programach dokumentalnych. W 1999 roku opublikował pierwszą, entuzjastycznie przyjętą powieść „Mężczyzna i chłopiec”, która w Wielkiej Brytanii otrzymała prestiżowy tytuł Książki Roku 2000 i osiągnęła rekordową liczbę dwóch milionów sprzedanych egzemplarzy. Na jej podstawie powstał dwuczęściowy film telewizji BBC. Kolejne tytuły ? „Za moje dziecko”, „Mężczyzna i żona”, „Kroniki rodzinne”, „Miłość to wszystko, czego potrzebujesz” i „Moja ulubiona żona” ? również osiągnęły status bestsellerów. W 2014 roku Parsons opublikował swój pierwszy kryminał – „Krwawą wyliczankę”, która zapoczątkowała cykl z detektywem Maxem Wolfe’em.
„Jej ostatni oddech” Roberta Dugoniego – 25 października
Druga część cyklu kryminalnego z detektyw Tracy Crosswhite i zarazem trzymający w napięciu thriller pełen pułapek i nagłych zwrotów akcji. Północna część Seattle to rewir seryjnego mordercy, nazywanego przez policję Kowbojem. Poluje on na młode kobiety nocujące w tanich motelach. Tracy ma prawo przypuszczać, że będzie jego kolejnym celem… Ma do dyspozycji niezbyt jasne wskazówki, ale przeczuwa, że kluczem do powstrzymania szaleńca może być dochodzenie sprzed 10 lat. Okazuje się jednak, że kolegom Tracy bardzo zależy na tym, by tamta sprawa pozostała zamknięta. Czy nieustraszona policjantka zdoła znaleźć dowód, który pozwoli jej schwytać psychopatę, czy też sama wpadnie w jego sidła? Kowboj już rozpoczął łowy!
„Sekret, którego nie zdradzę” Tess Gerritsen – 25 października
Dwunasty tom serii kryminalnej z detektyw Jane Rizzoli i patolog sądową Maurą Isles. Prowadzący śledztwo kobiecy duet będzie musiał tym razem zmierzyć się z bestialskim morderstwem producentki popularnych horrorów.
Jane Rizzoli i Maura Isles w swoim życiu widziały niemal wszystko. Można by się spodziewać, że nic ich nie zaskoczy, a jednak tym razem miejsce zbrodni nie przypomina niczego, z czym kiedykolwiek miały do czynienia. Bez wątpienia leżąca na łóżku młoda kobieta jest martwa, choć na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby właśnie drzemała. Jest jednak drobny szczegół? Zabójca pokusił się o makabryczny żart, umieszczając gałki oczne ofiary na jej dłoni, co niepokojąco przypomina kadr rodem z produkowanych przez nią horrorów. Bardziej przerażające od samego widoku jest jednak to, że zapytana o przyczynę śmierci Maura nie potrafi znaleźć właściwej odpowiedzi. Czy to możliwe, by jakiś obsesyjny fan odgrywał sceny z filmów grozy?
Kiedy kilka dni później zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, Jane i Maura zyskują pewność, że poszukiwany szaleniec morduje według pewnego klucza. Jego odkrycie pozwala policji przewidzieć, kiedy dojdzie do kolejnego zabójstwa i jaka śmierć spotka ofiarę. Okazuje się, że morderca wybrał już nawet swój następny cel. Ta kobieta jest jedyną osobą, która może pomóc Jane i Maurze go złapać. Ukrywa jednak mroczną tajemnicę, której nawet w obliczu zagrożenia nie zamierza zdradzić?
„Opowieści makabryczne” Stephena Kinga – 25 października
Smakowity kąsek dla wszystkich miłośników czarnego humoru i komiksowej stylistyki z lat 50. Wznowienie dawno niedostępnego komiksu autorstwa Stephena Kinga. Ilustracje do niego stworzyli Berni i Michele Wrightsonowie. Po raz pierwszy został wydany w 1982 roku i stał się podstawą do nakręcenia filmu w reżyserii George’a A. Romero. Komiks zawiera pięć wstrząsających czytelnikiem opowieści:
1. „Dzień ojca” – historia powstałego z grobu mężczyzny, który w dniu swoich urodzin idzie odwiedzić córkę.
2. „Samotna śmierć Jordy?ego Verrilla” – farmer znajduje na swoim polu meteoryt. Szybko okazuje się, że kosmiczny kamień niszczy wszystko co jest w jego otoczeniu.
3. „Jak pozostać na fali” – historia mściwego męża, który swoją żonę i jej kochanka zakopuje po szyję w ziemi.
4. „Skrzynia” – opowieść o potworze, który zamieszkuje pod schodami znajdującymi się budynku college?u.
5. „Lubią się podkradać” – opowieść o bogatym mężczyźnie, który majątku dorobił się wchodząc na drogę przestępstwa.
„Jack Reacher. Adres nieznany” Lee Childa – 8 listopada
11 historii, których jeszcze nie znacie, 11 powodów, by wplątać się w tarapaty i wyjść z nich obronną ręką. Wszystkie opowiadania o Jacku Reacherze po raz pierwszy w jednym zbiorze!
Jack Reacher nigdy nie odpuszcza. Bez względu na to, czy jest nastolatkiem, który podczas zaćmienia słońca odkrywa mroczną stronę miasta, czy jest świadkiem kradzieży tajemniczej torby, czy wpada na trop szpiega lub czy staje w intelektualne szranki z czterema kobietami. W jego wykonaniu nawet przyjemna wędrówka po Maine może zamienić się w niebezpieczny pościg. Człowiek bez walizki, bez celu, bez drugiego imienia. Bez adresu.
„Pudełko z guzikami Gwendy” Stephena Kinga i Richarda Chizmara – 22 listopada
Istnieją trzy drogi prowadzące do Castle View z miasteczka Castle Rock: Trasa 117, Pleasant Road i Schody samobójców. Każdego dnia latem 1974 roku dwunastoletnia Gwendy Peterson wybierała schody podtrzymywane na mocnych, żelaznych śrubach nad klifem. Na szczycie schodów Gwendy łapała oddech, słyszała krzyki bawiących się dzieciaków. Z oddali słychać uderzenie kija bejsbolowego, to ćwiczący członkowie Ligi seniorów przed charytatywnym meczem z okazji Święta Pracy.
Pewnego dnia ktoś obcy zawołał do Gwendy: „Hej dziewczynko. Podejdź tu, pogadamy sobie”. Na ławce siedział mężczyzna w czarnych dżinsach, czarnym płaszczu i białej koszuli rozpiętej pod szyją. Na głowie miał mały czarny kapelusz. Nadejdzie czas gdy kapelusz ten zacznie pojawiać się w koszmarach Gwendy? Więcej o książce.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi