banner ad

„Nadzieja dla umarłych” – Mundin wydaje drugi kryminał Charlesa Willeforda

8 lipca 2014

nadzieja-dla-umarlych-premiera
Wydawnictwo Mundin zapowiedziało na 14 lipca premierę drugiego tytułu w swej serii ilustrowanych kryminałów. „Nadzieja dla umarłych” to klasyczna historia kryminalna mistrza gatunku, Charlesa Willeforda, którą dopełniają ilustracje młodego artysty Mikołaja Moskala.

Początek lata na Florydzie. Na ulicach i bulwarach Miami przybywa imigrantów i turystów. W tym samym czasie z powodu bezsensownych przepisów topnieją szeregi policji. W jednej z lepszych dzielnic miasta znaleziono ciało nastoletniego ćpuna, a przy nim portfel z nieważnymi dokumentami i zdjęciem kundla. Sprawa zostaje szybko uznana za przedawkowanie, ale detektyw Hoke Moseley sądzi inaczej. Mając na karku ambitnego szefa, uwodzicielską macochę denata oraz dwie nastoletnie córki próbuje rozwiązać sprawę, a przy okazji odmienić swój trudny los.

„Nadzieja dla umarłych” to kontynuacja kultowego „Miami Blues”. Charles Willeford po raz kolejny przenosi nas do dusznych dzielnic Miami City, w którym nie wszystkich przestępców spotyka zasłużona kara. Wbrew politycznej poprawności, opisuje mroczne strony bogatego i skąpanego w słońcu Miami, wplątując bohatera, sierżanta Hoke?a Moseleya, w coraz bardziej absurdalne sytuacje. Słoneczne, pomarańczowe rysunki Mikołaja Moskala dodatkowo podgrzewają, gorącą już atmosferę. Do książki został dołączony plakat, który sprawi, że z pewnością wrócimy pamięcią do nieco kiczowatych lat 80.

Charles Ray Willeford (1919-1988) to amerykański pisarz, malarz, dziennikarz radiowy oraz bokser i hodowca koni. Uchodzi za pisarza wszechstronnego ? jest autorem zarówno poezji, opowiadań, jak i artykułów. Willeford zasłynął serią kryminałów, której bohaterem jest detektyw Hoke Moseley ? jeden z nich „Miami Blues” do dzisiaj uważany jest za kultową wręcz pozycję. W swej karierze autor zdobył m.in. nagrodę Fiction Beacon za książkę „Pick-up” (1955) oraz nagrodę Marka Twaina za „Cockfighter” (1974).

nadzieja-dla-umarlych-premiera-1

Autor ilustracji do „Nadziei dla umarłych”, Mikołaj Moskal (ur. 1985), zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Najważniejszy dla niego jest proces zbierania informacji i inspiracji, w oparciu o które buduje silnie ikonograficzne przedstawienia. Używając głównie tempery na papierze, za pomocą linii i plam tworzy gładkie, pozbawione faktur powierzchnie, zawsze o stonowanej i zamkniętej kompozycji. Moskal jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Hochschule fur Gestaltung Offenbach we Frankfurtcie nad Menem. Współpracuje z warszawską Galeria Starter.

Mundin to wydawnictwo założone przez Grażynę Kulczyk i Honzę Zamojskiego. Wydaje artbooki, książki o sztuce oraz ilustrowaną prozę. Do każdego tytułu podchodzi indywidualnie, stawiając przede wszystkim nacisk na jakość treści i formy wydawanych książek. Ilustracje Oli Niepsuj do kryminału „Miami Blues” zdobyły Złoto w konkursie Klubu Twórców Reklamy.

„Nadzieja dla umarłych” Charlesa Willeforda ukaże się 14 lipca w przekładzie Roberta Sudóła.

nadzieja-dla-umarlych-premiera-2

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi