banner ad

Nadchodzą „Cienie spoza czasu” w hołdzie H. P. Lovecraftowi

27 czerwca 2012


Wydawnictwo Dobre Historie wyda na przełomie czerwca i lipca „Cienie spoza czasu” – antologię opowiadań w hołdzie H. P. Lovecraftowi. Wśród autorów znajdą się m.in. Alan Moore, Edward Lee, Gene Wolf i Graham Masterton.

„Cienie spoza czasu” to wyjątkowa i niepowtarzalna antologia. Nie jest to zwykły przedruk z zagranicznej książki. Aby stworzyć „Cienie…” przekopano kilkadziesiąt anglojęzycznych antologii poświęconych Lovecraftowi i wybrano z nich same najciekawsze i najbardziej porywające zdaniem wydawcy historie stworzone przez wielkich, znanych auto­rów. Rzadko zdarza się, aby w jednej książce pojawiły się obok siebie takie nazwiska, jak Alan Moore, Edward Lee, Graham Masterton, Ian Watson i Gene Wolf. Różni autorzy podchodzą w niekonwencjonalny sposób do Mitolo­gii Lovecrafta. Znajdziemy tu klasyczny horror, sensację, elementy SF i kryminału, będzie brutalnie i poetycko, będzie bardzo współcześnie i blisko oryginału. Mówiąc krótko, „Cienie spoza czasu” to prawie 400 stron możliwie jak najbar­dziej nieszablonowego podejścia do twórczości Samotnika z Providence.

„Nie było łatwo zebrać te wszystkie teksty” – pisze na swojej stronie wydawnictwo. „Ian Watson odpisywał nam z posiadłości w Hiszpanii, a Alana Moore?a namierzyliśmy w jego leśnej samotni. Prace nad tą książką trwały długimi miesiącami, ale ostatecznie ? opłaciło się. Aby dopełnić dzieła, jedenaście zawartych w Cieniach? opowiadań opatrzyliśmy wstępem napisanym specjalnie na tę okazję, przez największego znawcę twórczości H. P. Lovecrafta ? S.T. Joshiego.”

Ta książka ma dostarczyć dużo dobrej zabawy, pobudzić wyobraźnię i pozwolić zrozumieć, dlaczego Mitologia Cthulhu nieustannie fascynuje kolejne pokolenia autorów. To pozycja dla fanów Lovecrafta i jego mrocznych uniwersów, ale także dla miłośników grozy, fantastyki i dobrych opowieści w ogóle.

„Najlepsze 'imitacje’ Lovecrafta to, paradoksalnie, te, które rozszerzają bądź wykraczają poza jego koncepcje” – pisze we wstępie S. T. Joshi. „Tylko wtedy dzieło zyskuje niezależną wartość estetyczną, a przynajmniej jej potencjał – jeśli posiada inne literackie wartości, które wynoszą je ponad przeciętny poziom.”

Na zbiór składa się 11 opowiadań. Oprócz uznanych zachodnich pisarzy znajdziemy w nim również jeden tekst polskiego autora. Chodzi o Tomasza Drabarka – laureata konkursu na opowiadanie ogłoszonego jeszcze w zeszłym roku, na który nadesłano 122 prace.

„Cienie spoza czasu” już teraz można zamawiać na stronie wydawnictwa Dobre Historie. W szerszej dystrybucji książka pojawi się na początku lipca.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun zapowiadający antologię:

http://www.youtube.com/watch?v=oPUvrGLI-Yo

Wydawnictwo udostępniło również krótki reportaż z planu zdjęciowego zwiastuna:

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi