Na bezdrożach średniowiecznej Europy w „Wieżach Bois-Maury” Hermanna

17 sierpnia 2013

Wieże Bois-Maury - premiera
Spełnia się marzenie wielu miłośników komiksów w naszym kraju. Począwszy od 20 września 2013, Wydawnictwo Komiksowe rozpoczyna publikację klasycznej frankofońskiej serii komiksowej „Wieże Bois-Maury” Hermanna.

Jeden z najpopularniejszych belgijskich twórców komiksowych nie miał szczęścia do polskiego rynku komiksów. W 2002 roku wydawnictwo Amber wypuściło dwa zupełnie przypadkowe tomy postapokaliptycznej serii „Jeremiah”, która przyniosła Hermannowi międzynarodową sławę, po czym oficyna wycofała się z publikacji komiksów. Rok później Egmont w ramach serii „Mistrzowie Komiksu” pokusił się o przybliżenie polskim czytelnikom „Krwawych godów”, powstałych do spółki ze scenarzystą „Thorgala”, Jeanem Van Hammem. Przez następne dziesięć lat czytelnicy komiksów zdani byli jedynie na francuskie edycje bądź fanowskie tłumaczenia komiksów utalentowanego Belga. Ale teraz to się zmienia. Dzięki Wydawnictwu Komiksowemu z mapy najważniejszych dzieł europejskiego komiksu przetłumaczonych na polski zniknie kolejna biała plama – od 20 września w regularnym cyklu wydawniczym ukazywać się zaczną długo oczekiwane „Wieże Bois-Maury”.

Wieże Bois-Maury - premiera2

„Wieże Bois-Maury” to stylizowana na francuskie chansons de geste, czyli średniowieczne poematy epickie sławiące bohaterskie czyny legendarnych lub historycznych postaci, opowieść o Aymarze de Bois Maury, rycerzu o nieprzeciętnym męstwie i wielkim honorze, który przemierza gościńce i bezdroża średniowiecznej Europy. Pozbawiony domu, poszukuje szansy na odzyskanie rodzinnych ziem i możliwości ponownego zobaczenia wież Bois-Maury, które są „najpiękniejsze i najwyższe w całym świecie chrześcijańskim”.

Dzieło Hermanna określane jest mianem historycznego fresku, gdyż w bardzo naturalistyczny sposób przybliża czasy, w których dzieje się akcja komiksu. Średniowiecze oczami Hermanna jest bardzo okrutne. Plansze każdego z tomów zaludniają przedstawiciele najróżniejszych klas społecznych, a wśród nich biedni wieśniacy, pracowici ludzie różnych cechów rzemieślniczych, pobożni pielgrzymi, niezrozumiani przez społeczeństwo obłąkańcy, wędrowni rabusie i dumni rycerze.

Wieże Bois-Maury - rysunek

Seria składa się z dziesięciu tomów, które ukazywały się w latach 1984-1994 (od 1998 roku jest ona kontynuowana pod tytułem „Bois-Maury” i skupia się na losach potomków głównego bohatera). Wydawnictwo Komiksowe planuje publikować komiksy w cyklu miesięcznym, aby jak najszybciej umożliwić polskim czytelnikom dostęp do całości historii. Pierwszy tom pt. „Babette” pojawi się w księgarniach już 20 września (kliknij tutaj, żeby zobaczyć przykładowe plansze). W sklepie wydawnictwa można też składać prenumeratę na pięć początkowych tomów, dzięki czemu „Wieże Bois-Maury” możemy otrzymywać wprost pod nasze drzwi.

Jak napisał we wstępie do pierwszego tomu serii Franck Pezza, Delegat Rządów Walonii i Federacji Walonia-Bruksela w Polsce: „Hermann jest bez wątpienia współczesnym gigantem komiksu, zaś pierwsze polskie wydanie jego kultowej serii 'Wieże Bois-Maury’ zasługuje na szczególną uwagę.” Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko przyłączyć się do jego słów.

Wieże Bois-Maury - rysunek 2

na podst. mat. prasowych

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi