„Muzeum pamięci” – nowy utwór Sylwii Chutnik dostępny na Wolnych Lekturach!

24 kwietnia 2020


Na Wolnych Lekturach pojawiło się nowe opowiadanie Sylwii Chutnik pod tytułem „Muzeum pamięci”. Przez najbliższe dwa miesiące utwór będzie dostępny dla członkiń i członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur, a potem – bezpłatnie dla wszystkich czytelników.

Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, pisarka i promotorka czytelnictwa, dołączyła do grona Ambasadorów Wolnych Lektur. W ramach współpracy Wolne Lektury udostępniły dziś jej nowe opowiadanie pt. „Muzeum pamięci”. Dotychczas było ono tylko czytane podczas akcji stowarzyszenia Unia Literacka. W wersji pisanej można się z nim zapoznać po raz pierwszy.

„’Muzeum Pamięci’ zostało przygotowane dla Wolnych Lektur. Wolne Lektury to jest strona prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska. Projekt, który od wielu, wielu lat jest bardzo ważny nie tylko dla dzieciaków, które muszą przeczytać lekturę, ale też dla wszystkich osób, które chciałyby mieć wolny dostęp, bezpłatny, bez copyrightów, do najważniejszych tekstów. Można wspierać ten projekt, wpłacając datek” – mówiła Sylwia Chutnik podczas spotkania online zorganizowanego przez Unię Literacką.

I właśnie osoby, które wspierają finansowo bibliotekę Wolne Lektury, mogą jako pierwsze przeczytać opowiadanie. Po dwóch miesiącach będzie ono dostępne dla każdego.

Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur może dołączyć każdy, kto wesprze finansowo działania biblioteki. Kwota wsparcia jest dowolna, można dokonać jednorazowego przelewu lub ustawić wpłatę cykliczną, a potem zarejestrować się w serwisie. Jednorazowa wpłata upoważnia do miesięcznego dostępu do premierowego tekstu, cykliczna – aż do momentu rezygnacji z członkostwa. Co dwa miesiące publikowane są nowe utwory współczesnych autorek i autorów, a poprzednie stają się dostępne dla wszystkich czytelników biblioteki. Do tej pory na Wolnych Lekturach mogliśmy przeczytać dzieła m.in. Magdaleny Tulli, Łukasza Orbitowskiego czy Pawła Sołtysa.

Dlaczego Wolne Lektury potrzebują wsparcia? Utrzymanie tak ogromnej biblioteki, jaką są Wolne Lektury, generuje ogromne koszta – przygotowanie i udostępnianie książek to proces, w który zaangażowanych jest wiele osób. Dotacje ministerialne, które ostatnio zostały przyznane fundacji Nowoczesna Polska, prowadzącej projekt, pozwalają na utrzymanie biblioteki i realizowanie projektów podlegających regulaminom grantu, ale nie na uatrakcyjnienie jej oferty i dalszy rozwój. Ze względu na to, że dużą część użytkowników strony stanowią dzieci poszukujące lektur szkolnych, fundacja uznała, że niestosowne byłoby pobieranie opłat za dostęp lub wprowadzenie reklam. Dlatego o pomoc zostali poproszeni czytelnicy i sympatycy projektu, którym zależy na łatwej dostępności do dóbr kultury, promocji czytelnictwa oraz na wzbogacaniu oferty czytelniczej.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi