Morderstwo niemożliwe do popełnienia? Premiera „Zabójczego mrozu” Louise Penny

24 września 2018


19 września nakładem wydawnictwa Poradnia K ukazał się „Zabójczy mróz” Louise Penny, czyli drugi tom bestsellerowej serii o Armandzie Gamache’u, który po raz kolejny musi rozwikłać tajemniczą zbrodnię w znanym mu już miasteczku Three Pines.

Spokojne, nieco senne miasteczko na południe od Montrealu. Wszyscy się lubią i znają swoje tajemnice; trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Nic nie zapowiada nadchodzącej tragedii: jedna z mieszkanek miasteczka, CC de Poitiers, ginie porażona prądem podczas meczu curlingu na zamarzniętym jeziorze. Czy to wypadek, czy zaplanowana perfekcyjnie zbrodnia? Kto mógł się jej dopuścić?

Podobnie jak poprzednio, w pierwszej części serii kryminałów zatytułowanej „Martwa natura”, do Three Pines zostaje oddelegowany Armand Gamache, pełen uroku i niezwykle błyskotliwy pięćdziesięcioletni szef wydziału zabójstw Sûreté du Québec. Na miejscu okazuje się, że ofiara, CC de Poitiers, była tak bardzo nielubiana przez mieszkańców, że niemal każdy mógłby mieć motyw zbrodni. Długa lista podejrzanych to jednak dopiero początek kłopotów: „Czy to możliwe, że mieszkańcy ślicznego, sennego, spokojnego miasteczka skrzyknęli się, by zabić CC de Poitiers? Gamache odgonił tę szaloną myśl. Ale wtedy przypomniał sobie: ta śmierć sama w sobie była szalona”.

Louise Penny nawiązuje do najlepszych tradycji literatury kryminalnej w stylu Agathy Christie, Dorothy L. Sayers czy Georgesa Simenona. Ze szczegółami maluje świat ofiary, tajemniczej, antypatycznej karierowiczki, a w śledztwie kładzie nacisk na metodę dedukcji i znajomość ludzkiej natury. Na kanadyjskiej prowincji nieustraszony śledczy wraz ze swoim zespołem rozprawia się z mrocznymi tajemnicami mieszkańców. „Morderstwa w mieście są straszne, okropne. Ale często myślę, że morderstwo w małym miasteczku jest jeszcze gorsze. Ponieważ zabójstwa dokonuje ktoś, kogo znasz. Zdrada i profanacja jest więc całkowita. A podejrzani wkrótce zdadzą sobie sprawę, że ktoś nie jest tym, kim się wydaje. W rzeczywistości jest wśród nich ktoś nieznajomy” – tłumaczy pisarka.

Zgodnie z zapowiedziami wydawcy książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, mnożą się tropy, mieszają wątki. Nadinspektor sięga po swą sprawdzoną metodę pracy i uczy jej swój zespół: „Gamache wiedział coś, co zawsze umykało jego kolegom po fachu. Wszystko w morderstwie – zarówno w mordercy, jak i w zamordowanym – było głęboko ludzkie. Określać mordercę mianem groteskowego potwora oznaczało nadawać mu niezasłużoną przewagę. Nie. Mordercy byli ludzcy, a korzenie zbrodni wyrastały z emocji. Nie ma wątpliwości, że z chorobliwych, wstrętnych, wypaczonych emocji – ale jednak. Emocji tak potężnych, że doprowadzały kogoś do zbrodni. Praca nadinspektora polegała na zbieraniu materiału dowodowego, ale także na kolekcjonowaniu emocji. A jedyną metodą, by tego dokonać, było poznać ludzi. Przyglądać się im, przysłuchiwać. Być uważnym”.

Czy nadinspektorowi uda się i tym razem, choć materiał dowodowy jest bardzo skąpy, wydedukować, kto jest mordercą? Kim naprawdę była ofiara? Czy ta zbrodnia ma jakiś związek ze śmiercią żebraczki w Montrealu? Czy ktoś jeszcze powinien się czuć zagrożony? Odpowiedź na te pytania poznamy, sięgając po książkę.

Powieści Louise Penny to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy oczekują od kryminału czegoś więcej niż wciągającej fabuły. „Wymyślam postacie, z którymi chciałabym spędzić czas, głównego bohatera, którego chciałabym poślubić, i zagadkę, po której nie leżałabym przerażona w łóżku. Tak naprawdę moje książki, choć zdecydowanie są kryminałami, w rzeczywistości są o przyjaźni i wspólnocie, o miłości i dobroci” – komentuje Louise Penny.

„Nie jestem pewna, ile razy czytałem 'Zabójczy mróz’, ale nadal uważam tę książkę za równie niezwykłą, jak wtedy, gdy sięgałam po nią pierwszy raz. Myślę, że jest wspaniała na wielu płaszczyznach: jako złożona i mistrzowska powieść detektywistyczna, jako znakomite studium postaci oraz rozprawa o uniwersalnych nadziejach i lękach. Uwielbiam to, że w jednej minucie może być zabawna, a w kolejnej rozdziera serce” – pisze redaktorka książki, Hope Dellon.

Powieść „Zabójczy mróz” ukazała się nakładem wydawnictwa Poradnia K. Na rynku dostępny jest również pierwsza książka z serii, „Martwa natura”. Kolejne tomy w przygotowaniu.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi