Mity i zgrzyty. Boy-Żeleński w pigułce

27 czerwca 2016

mity-i-zgrzyty-premiera-1

Ponad 600 stron publicystyki, czyli Boy-Żeleński w pigułce. Jego różnorodne teksty, zebrane pod kątem stosunku do przeszłości i współczesności, wykazać mają klasę pisarską, konsekwencję i styl myślenia. „Mity i zgrzyty”, zbiór najciekawszych polemik, recenzji i wspomnień Tadeusza Boya-Żeleńskiego w wyborze Jana Gondowicza już w księgarniach!

„Igrać z najbardziej uświęconymi pojęciami, z najbardziej czcigodnymi uczuciami, próbować ich siły i szczerości, rozkładać je odczynnikiem śmiechu, prowokować obłudne oburzenia, demaskujące dyskusje, wpuszczać powietrze, ośmielać do myślenia, iżby pośród walących się bałwanów zostało to, co najbardziej jest szanowane, oto zadanie, które chciałbym spełniać wedle sił moich” ? tak wyłożył swój program kulturalny, zadanie spełnione, Tadeusz Żeleński. Wybór publicystyki „Mity i zgrzyty” stara się dać o tym dziele pojęcie.

„Kim był, u licha, ten Boy? Tłumacz arcydzieł, ale 'niewłaściwych’. Godny katedry w Poznaniu znawca kultury francuskiej, ale 'deprawator’. Krytyk teatralny bez pretensji do znawstwa teatru. Inteligent, ale bez poczucia wyższości. Ideolog, ale naiwny. Publicysta, ale niewygodny. Indywidualista, ale społecznik. Poeta, ale podkasany. Biograf, ale niedyskretny. Moralista, ale szyderczy. 'Boy-mędrzec’, a pełen pasji. Satyryk, ale tolerancyjny. Słowem, osobistość paradoksalna (?) Jak na krytyka nazbyt odległy od spraw sztuki. Jak na mężczyznę zbyt chętnie przyjmujący perspektywę kobiecą. Jak na feministę zbyt lubieżny. Jak na lubieżnika zbyt smutny. Jak na melancholika zbyt wesoły. Jak na wesołka zbyt serio” – pisze w przedmowie do książki Jan Gondowicz.

Boy ? to prawdziwa kariera. W trzy czwarte wieku po śmierci być nadal w centrum rzeczy polskich, budzić najżywsze kontrowersje, jednoczyć i dzielić, być zarazem osobą i sztandarem ? czego publicysta może chcieć więcej? Ale Tadeusz Żeleński to przede wszystkim pisarz i jako taki powinien być czytany. Jego różnorodne teksty, zebrane w tomie „Mity i zgrzyty” pod kątem stosunku do przeszłości i współczesności, wykazać mają klasę pisarską, konsekwencję i styl myślenia Boya: świadka i krytyka swojej, a zwierciadła naszej epoki.

Tom bogato ilustrowany karykaturami Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Książka dostępna w sprzedaży z 20% rabatem na www.piw.pl.

mity-i-zgrzyty-premiera-2

[Artykuł sponsorowany]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi