„Mirror, Mirror” – polska premiera debiutanckiej powieści Cary Delevingne

8 października 2017


5 października odbyła się światowa premiera powieści „Mirror, Mirror” – literackiego debiutu modelki i aktorki Cary Delevingne. Polski przekład książki w wersji elektronicznej jest już dostępny w sprzedaży, wersję drukowaną będzie można kupić od 11 października!

Popularna modelka i aktorka znana m.in. z ról w filmach „Papierowe miasta”, „Legion samobójców” oraz „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” postanowiła opublikować thriller, będący jednocześnie opowieścią o przyjaźni, tożsamości i pozorach.

Red, Leo, Rose i Naomi – bohaterzy książki – to pozornie zwyczajne nastolatki, każde jednak ma swoje problemy, każde w ten czy inny sposób nie pasuje do rówieśników i nie jest przez nich akceptowane. Red samotnie zmaga się z matką alkoholiczką, bo ojciec – wciąż nieobecny – szuka ukojenia w ramionach kochanki. Leo ma brata, który usiłuje wciągnąć go w swoje ciemne sprawki. Rose próbuje alkoholem i kolejnymi romansami zdusić ból, który zostawiły w niej wydarzenia z przeszłości, a Naomi wciąż ucieka z domu, by spełnić marzenie o wolności. Każde z nich jest samotne przeciw całemu światu. Aż któregoś dnia zakładają zespół Mirror, Mirror – własną rodzinę, jedyne miejsce, w którym naprawdę mogą być sobą.

Nagle Naomi znika. Kilka tygodni później zostaje wyciągnięta z Tamizy. Pogrążona w śpiączce, walczy o życie. Policja jest zdania, że była to próba samobójcza. Przyjaciele są załamani. Mieli nawzajem otaczać się opieką, jak mogli nie zauważyć ostrzegawczych sygnałów? Czy naprawdę znają Naomi – i siebie nawzajem? Niespodziewanie pojawiają się ślady pozwalające podejrzewać, że wersja policji jest błędna. Red, Leo i Rose muszą zmierzyć się z własnymi lękami oraz niejednym mrocznym sekretem. Ta podróż sprawi, że ich świat rozpadnie się na kawałki. Już nic nie będzie takie jak dawniej, bo nie da się skleić rozbitego lustra.

„Dorastanie, przejście z dzieciństwa w dorosłość to jeden z najciekawszych momentów w naszym życiu: chaos, obłęd, hormony, ciągłe zmiany i skrajności. To decydujący czas pełen dramatycznych wydarzeń i ekstremalnych emocji, które nas kształtują i zmieniają w dorosłych. Większość ludzi określa te lata jako najlepsze w całym swoim życiu. To czas beztroski, radości i przygód. Ale może również nieść ze sobą wiele trudności i wyzwań, zwłaszcza w przypadku osób, które w taki czy inny sposób odstają od otoczenia” – wyjaśnia Cara Delevingne. „Teraz, kiedy media społecznościowe odgrywają tak wielką rolę w naszym codziennym życiu, młodość jest jeszcze trudniejsza niż dawniej, szczególnie z powodu stale narastającej presji, by być idealnym. W tym świecie ludzie szybko wydają sądy na temat innych, nie poświęcając zbyt wiele czasu, by w pełni zrozumieć daną osobę czy zastanowić się, co tak naprawdę dzieje się w jej życiu”.

Cara nie chciała, aby jej pierwsza książka traktowała o świcie mody, w którym rozpoczęła karierę, lecz o „prawdziwych problemach” zwykłych nastolatków. W „Mirror, Mirror” starała się opowiedzieć historię, która w realistyczny sposób kreśli obraz burzliwych lat dorastania i przedstawić postaci, z którymi każdy może się identyfikować. „Chciałam, by ta książka mówiła o sile przyjaźni, o tym, że bliskość osób, które darzy się miłością i zaufaniem, daje człowiekowi prawdziwą moc. Przede wszystkim jednak pragnęłam powiedzieć każdemu z was: nic nie szkodzi, jeśli jeszcze nie potrafisz określić, kim jesteś” – dodaje.

W napisaniu książki Carę Delevingne wspomagała brytyjska pisarka Rowan Coleman znana polskim czytelnikom z powieści „Słowa pamięci”. Jak w przypadku wszystkich tego typu projektów, naturalnie pojawia się pytanie o wkład popularnej modelki i aktorki w powieść. Wydawca Anna Valentine zapewnia, że „Cara miała bardzo wyraźny pomysł na historię, którą chciała powiedzieć, a Rowan pomogła doprowadzić do jego realizacji”. Panie po raz pierwszy spotkały się w listopadzie 2016 roku. Delevingne przyszła zaopatrzona w wiersze, które pisała jako nastolatka, pomysły na tematykę powieści oraz zalążki postaci i wstępne założenia fabularne. Proces pisania zajął dziewięć miesięcy, a towarzyszyła mu nieustanna „wymiana maili przez Atlantyk” pomiędzy obydwiema paniami.

Polskim wydawcą „Mirror, Mirror” Cary Delevingne jest oficyna Jaguar. Wersję audio książki czyta Maria Peszek.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi