„Miasto psów” – przeczytaj komiks Jakuba Rebelki i Yohana Radomskiego, który docenili już Francuzi

17 października 2016

miasto-psow-komiks-1
Połączcie najmroczniejsze elementy z baśni braci Grimm, dodajcie ekstraktu z tradycji średniowiecznych legend i malarstwa, ubrudźcie to wszystko gęstym, bagiennym błotem, a otrzymacie „Miasto psów”. Dzięki wydawnictwu Kultura Gniewu do księgarń w naszym kraju trafił album komiksowy Yohana Radomskiego i Jakuba Rebelki, który zdążyli docenić już francuscy czytelnicy.

„Miasto psów” to pierwszy tom dylogii fantasy rozgrywającej się w średniowiecznych realiach, gdzieś poza granicami znanego nam świata. Główną bohaterką opowieści jest Enora, młoda dziewczyna będąca siostrzenicą Volasa, niegodziwcy władającego Miastem Psów. Opętany przez demoniczny Cień bezwzględny tyran dopuszcza się coraz podlejszych czynów, uśmiercając każdego, kto mógłby przeszkodzić mu w niepodzielnym panowaniu nad okolicznymi ziemiami. Obawiając się o swoje bezpieczeństwo oraz ludzi mieszkających w mieście, Enora postanawia uśmiercić wuja, a pomocni w tym mają być członkowie tajemniczego bractwa zamieszkującego ukrytą pośród bagien wyspę Wisielców.

miasto-psow-komiks-2

Ta mroczna historia o dążeniu do władzy i zemście, która zdążyła już podbić serca Francuzów, to efekt współpracy Jakuba Rebelki, polskiego rysownika i malarza, z Yohanem Radomskim, francuskim scenarzystą o polskich korzeniach, który mieszka w Szanghaju. Yohan nie mówi po polsku, ale kilka lat temu uznał, że chce poznać język i kulturę swych przodków, dlatego przyjechał na jakiś czas do naszego kraju. „Pracował w Puławach jako nauczyciel francuskiego. W tamtejszym Empiku znalazł mój komiks i odezwał się do mnie. Zaczęliśmy wymieniać maile z pomysłami, pracowaliśmy nad kilkoma projektami, które zakończyły się na etapie wstępnych szkiców lub kilku stron” – opowiada Jakub Rebelka. „Wtedy Yohan napisał historię zainspirowaną moim rysunkiem” – dodaje.

Rysunek Jakuba Rebelki, którym zainspirował się Yohan Radomski.

Rysunek Jakuba Rebelki, którym zainspirował się Yohan Radomski.

„Miasto psów” kreuje fantasmagoryczny świat, w którym zdeprawowana ludzkość pławi się w krwi i rozpuście, a w najdalszych ostępach mieszkają baśniowe kreatury o równie niecnych intencjach. „Zawsze lubiłem ten klimat mrocznego średniowiecza. Bagna, las, drewniane konstrukcje to są rzeczy, które dobrze się rysuje. Mają w sobie abstrakcyjną, organiczną siłę, w przeciwieństwie do architektury” – tłumaczy Jakub Rebelka.

miasto-psow-komiks-4

Polski rysownik i autor takich komiksów, jak „Doktor Bryan”, „Ester i Klemens” czy „Dick4Dick”, idzie śladem starszych kolegów po fachu, Grzegorza Rosińskiego i Zbigniewa Kasprzaka, coraz częściej prezentując swój talent poza granicami naszego kraju. Zanim „Miasto psów” trafiło do rąk polskich czytelników, komiks ukazał się wpierw we Francji nakładem wydawnictwa Akileos. Jak przyznaje Jakub Rebelka, osiągnięcie wysokiej pozycji na frankofońskim rynku nie jest łatwe z powodu olbrzymiej ilości tytułów, jaka kierowana jest każdego miesiąca do tamtejszych czytelników. „Ludzie tam maja wyrobiony gust i o wiele więcej komiksów do wyboru w sklepach” – tłumaczy. Tym bardziej cieszy przyjęcie „Miasta psów”. „Podpisywałem komiks na kilku festiwalach i w sklepach z komiksami we Francji. Reakcje były bardzo dobre. Również większość portali komiksowych dobrze pisała o naszym albumie” – przyznaje Rebelka.

miasto-psow-komiks-5

Choć teraz polski ilustrator koncentruje się na ukończeniu prac nad drugim i ostatnim tomem „Miasta psów”, nie zamierza poprzestać jedynie na europejskim rynku komiksowym. W 2015 roku wykonał dla amerykańskiego giganta, Marvela, okładkę jednego z zeszytów serii „Doktor Strange”. Niedawno ukończył rysowanie miniserii do scenariusza Steve’a Orlando dla tamtejszego wydawnictwa BOOM! Studios. Komiks zacznie ukazywać się w Stanach Zjednoczonych w listopadzie tego roku. Rebelka nie sądzi, aby to francuskie wydanie „Miasta psów” miało wpływ na zainteresowanie jego twórczością za oceanem. „Te rynki nie do końca się przenikają, można by nawet powiedzieć, że rynek amerykański jest bardziej hermetyczny. Więcej pozycji amerykańskich ukazuje się we Francji niż odwrotnie” – tłumaczy, dodając, że przedstawiciele wydawnictwa BOOM! Studios skontaktowali się z nim poprzez jego blog.

„Miasto psów” Jakuba Rebelki i Yohana Radomskiego ukazało się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

Artur Maszota

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi